Spis treści
Sztuczna inteligencja i modele językowe
Sztuczna inteligencja to technologia, która nabiera coraz rozpędu od kilkunastu miesięcy. Mianem SI nazywa się algorytmy systemowe o dużej mocy obliczeniowej, które dzięki analizie danych potrafią zauważyć korelacje między ich poszczególnymi elementami i odtworzyć je w sposób zautomatyzowany. Od kilku miesięcy możemy znaleźć w sieci różne ogólnodostępne algorytmy, które, „nakarmione” dziełami ludzi, tworzą nieprawdopodobnie wiarygodne obrazy i teksty.
Rok 2024 wciąż stoi pod znakiem rozwoju sztucznej inteligencji. Programy piszące własne teksty czy malujące własne obrazy w ciągu kilku minut oszałamiają i budzą niepokój wśród ludzi. Wiele osób nawet obawia się, że sztuczna inteligencja zabierze im pracę. W perspektywie kilku lat nie są to lęki bezpodstawne, gdyż firmy technologiczne co chwile robią duży krok naprzód, jak chodzi o SI.
Genie - SI od Google tworzące gry
Genie ma być innowacyjnym modelem sztucznej inteligencji zdolnym do generowania interaktywnych gier wideo 2D na podstawie tekstu lub obrazu. Ta przełomowa technologia ma pozwolić użytkownikom tworzyć wirtualne światy, po czym móc się w nich poruszać. Genie został przeszkolony w zakresie różnych gier online i treści wideo, aby wytrenować jego umiejętność tworzeniu grywalnych środowisk.
Niektóre kluczowe cechy Google Genie, jakie przedstawia firma, to:
- Wszechstronne grywalne światy: Genie może generować szeroką gamę interaktywnych światów przy użyciu syntetycznych obrazów, zdjęć, szkiców i podpowiedzi tekstowych.
- Proces szkolenia: Model został przeszkolony w sposób nienadzorowany z nieoznakowanych filmów internetowych, dzięki czemu jest w stanie tworzyć różnorodne interaktywne środowiska.
- Imponująca skala: Genie może pochwalić się dużą różnorodnością funkcji. Oferuje miliardy parametrów, model dynamiki autoregresyjnej i skalowalny model akcji.
- Interakcja klatka po klatce: Model może działać w stworzonych przez siebie środowiskach klatka po klatce, nawet w przypadku braku określonych wymagań ze strony użytkownika.
- Możliwość wyświetlania obrazów: Genie będzie pokazywać obraz z gry, dzięki czemu umożliwia użytkownikom interakcję z ich wirtualnymi światami.
- Tworzenie sterowania: Genie może uczyć się i tworzyć sterowanie dla postaci w grze wyłącznie z filmów internetowych, nawet jeśli brakuje w nich konkretnych informacji o wykonywanych czynnościach.
Technologia stojąca za Genie znajduje się obecnie na etapie wstępnych badań, jednak stanowi duży krok w przód w tej dziedzinie rozrywki. Będzie też sporą innowacją, gdyż nie było jeszcze mowy o technologii stworzonej przede wszystkim do tworzenia gier. Kiedy pojawi się jego publiczna wersja, ludzie z pewnością chętnie będą testować produkt, a do tego z pewnością przyda się wiedza o tym, jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją.
Zobacz również:
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?