Powstała pierwsza gra mobilna w gwarze śląskiej – skąd taki pomysł? Sprawdź, czym jest Jump Heroes

Anita Persona
Jump Heroes to gra mobilna ze Śląskiem w tle.
Jump Heroes to gra mobilna ze Śląskiem w tle. Rob Hampson/Unsplash
Wydaje się, że wśród gier mobilnych nic ciekawego już nas nie zaskoczy, a tymczasem pojawił się Jump Heroes. To pierwsza gra mobilna w śląskiej gwarze, stworzona przez dwuosobowy zespół. Sprawdź szczegóły na temat gry i dlaczego twórcy zdecydowali się na taki zabieg.

Spis treści

Teraz gramy też na telefonach

Od kiedy telefony komórkowe przestały służyć jedynie do dzwonienia, a także wysyłania wiadomości, wiele się zmieniło. Podstawowe komórki zastąpiły smartfony, które stały się mobilnymi centrami danych i już większość z nas nie potrafi się bez nich obejść. Oczywiście możliwości wykorzystania tych urządzeń są różne od komunikacji, przez zdalny dostęp do danych i internetu, gromadzenie materiałów typu zdjęcia, filmy i dokumenty, aż po klasyczną rozrywkę.

W tym ostatnim przypadku, czyli w kontekście rozrywki, również mamy sporo możliwości. Smartfony zastąpiły odtwarzacze muzyki, pozwalają oglądać filmy, a także grać. Przy czym gry mobilne stanowią duża część całej gamy aplikacji mobilnych i cieszą się dużą popularnością.

Jump Heroes – śląska gwara w grze mobilnej

Teoretycznie w natłoku i ogromnej ilości różnych gier mobilnych trudno już nas zaskoczyć. Tymczasem pojawiła się propozycja z polskiego podwórka, która jest niecodzienna. Dlaczego? Ponieważ to pierwsza gra mobilna w śląskiej gwarze – Jump Heroes. Tytuł to także debiut dwuosobowego studia Radikate, w którego skład wchodzą:

  • Tomasz Błaszczyk – autor książki „Tworzenie gier dla początkujących”, właściciel firmy LikeBright, współzałożyciel i CTO firmy Radikate, programista gier oraz korepetytor i mentor w branży Game Dev. Absolwent Politechniki Śląskiej na kierunku Informatyka. Pasjonat książek, podróży i nowych technologii.
  • Jakub Gałgański – absolwent wydziału sztuki operatorskiej Łódzkiej szkoły filmowej. Pracuje w branży gamedev jako producent. CEO w Radikate – jest odpowiedzialny za design oraz warstwę wizualną projektów. Zanim zaczął robić gry, tworzył liczne reklamy oraz krótkometrażowe filmy fabularne. Pasjonuje się szeroko pojętą sztuką, a gry są dla niego „medium totalnym”, ponieważ łączą ze sobą wszystkie jej dziedziny.

Pierwszy projekt studia, czyli właśnie Jump Heroes, to natomiast dość prosta pod względem zasad gra zręcznościowa. Kontrolujemy w niej wybranego spośród czterech kwadratowych postaci zwierzęcych bohatera, który w celu przetrwania musi skakać po planszy składającej się z kwadratów (8x8), unikając przy tym przeszkód i niebezpieczeństw.

Jak zdradzili nam twórcy Jump Heroes, tytuł jest skierowany do osób zabieganych, którzy w krótkich chwilach przerwy mają ochotę na chwile rozrywki.

– Pomysł na Jump Heroes narodził się w odpowiedzi na kształt współczesnego, „zabieganego” świata. Na rynku możemy zaobserwować coraz więcej gier, które wymagają od graczy dziesiątek i setek godzin zaangażowania. Chcieliśmy stworzyć tytuł na krótkie, kilkuminutowe sesje dla tych, którzy nie mają czasu, aby angażować się w większe produkcje, a jednak poszukują rozrywki w formie gier wideo. Dlatego postawiliśmy na produkcję mobilną, aby każdy mógł mieć grę przy sobie i sięgać po nią w różnych sytuacjach dla „zabicia czasu”, takich jak oczekiwanie w kolejkach, kilka minut przerwy w pracy itp. – mówi Jakub Gałgański.

Gra mobilna po śląsku – twórcy tłumaczą

Zapytaliśmy deweloperów też o to, skąd wziął się pomysł na dodanie do swojej produkcji komentarzy i narracji akurat w gwarze śląskiej?

– Ponieważ Tomasz Błaszczyk pochodzi ze Śląska, dokładnie z Piekar Śląskich. Chcieliśmy więc kultywować tradycję tego języka, pokazywać nowym, młodszym pokoleniom, że pamięć o regionalizmach językowych jest ważna i nie musi być reliktem przeszłości – dlatego wykorzystujemy ją we współczesnym medium, jakim są gry. Jest to ukłon w stronę naszego pochodzenia i pamięci o korzeniach. Tłumaczenia śląskie są również często bardzo zabawne dla osób nieposługujących się gwarą. Uważamy, że bardzo dobrze wpisuje się to w konwencję i lekki charakter naszej gry – dodaje Gałgański.

Nie chcąc jednak ograniczać grona odbiorców jedynie do osób posługujących się śląską gwarą i językiem polskim, twórcy z Radikate dodali też inne języki. Tych jest ostatecznie w Jump Heroes siedem, więc możliwości dostępu do gry na świecie jest wiele. Czy ciekawa produkcja debiutancka to jednak koniec pomysłów na rozwój studia? Wręcz przeciwnie.

– Chcemy rozwijać się na rynku gier mobilnych, a w przyszłości tworzyć bardziej złożone tytuły również na PC i konsole. Aktualnie w produkcji są kolejne 2 gry mobilne, które planujemy wydać w 2024. Chcemy, aby każda z nich wspierała tę gwarę, ale mamy również nadzieję zaskoczyć graczy świeżymi mechanikami i podejściem do rozgrywki – kończy CEO Radikate.

Gra Jump Heroes jest dostępna za darmo zarówno na telefony z systemem Android, jak i na urządzenia z iOS.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl