Są nowe przepisy dotyczące alimentów. Prawnicy zadowoleni, „alimenciarze” już się nie wywiną

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Od 1 lipca spłata przyszłych alimentów jest bardziej prawdopodobna
Od 1 lipca spłata przyszłych alimentów jest bardziej prawdopodobna 123rf.com/profile_bialasiewicz
W przepisach kodeksu postępowania cywilnego (kpc), obowiązujących od 1 lipca 2023 r. znalazło się nowe rozwiązanie korzystne dla osób, którym należą się alimenty. W myśl nowych przepisów dłużnikom trudniej będzie uciec z kapitałem.

Spis treści

Planujesz rozwód lub już jesteś po sprawie sądowej i obawiasz się, że alimenciarz uniknie obowiązku okresowych przelewów, pozbywając się majątku. Teraz będzie mu znacznie trudniej. Przekonaj się dlaczego.

Zabezpieczenie przyszłych zobowiązań alimentacyjnych z posiadanego kapitału

W dniu 1 lipca 2023 r. weszła w życie zasadnicza cześć zmian, jakie wprowadziła przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości kompleksowa nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Nowe rozwiązania przyspieszają i usprawniają sprawy cywilne i gospodarcze.

Z punktu widzenia osób uprawnionych do poboru alimentów oraz dłużników jedno rozwiązanie może budzić największe emocje. Chodzi o zabezpieczenie przyszłych zobowiązań alimentacyjnych z posiadanego kapitału. Wystarczy, aby potencjalny wierzyciel alimentacyjny zebrał informacje o majątku alimenciarza.
Z nowelizacji kpc zadowoleni są przede wszystkim prawnicy, którzy reprezentują osoby domagające się świadczeń alimentacyjnych.

– Takie rozwiązanie usprawnia procedurę egzekucji zobowiązania, ponieważ, wierzyciel alimentacyjny nie będzie musiał wszczynać nowej sprawy o zasądzenie powstałych w przyszłości długów alimentacyjnych, a będzie mógł je zaspokoić z tytułu egzekucyjnego przyznanego mu wcześniej – komentuje radca prawny Marek Stopczyński.

Na czym polega nowe rozwiązanie dotyczące planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji komorniczej

W przepisach obowiązujących od 1 lipca 2023 r. znalazło się nowe rozwiązanie dotyczące planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji komorniczej. Pozwala ono zaspokoić nie tylko bieżące i zaległe alimenty, ale także zabezpieczyć przyszłe zobowiązania. Oznacza to, że np. w przypadku sprzedaży nieruchomości dłużnika czy samochodu, należności wierzyciela alimentacyjnego mogą być zaspokojone na wiele lat do przodu. Nowelizacja dotyczy art. 1025 kpc mówiącego o kolejności zaspokajania kosztów z kwoty uzyskanej z egzekucji.
– Nowy przepis art. 1025 § 1 pkt 21 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, iż z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się należności alimentacyjne przyszłe – w wysokości stanowiącej równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę za okres roku – na każdego wierzyciela prowadzącego egzekucję. Oznacza to, iż aktualnie po zaspokojeniu należności alimentacyjnych wymagalnych, w następnej kolejności zaspokojone będą również należności alimentacyjne niewymagalne, a zatem przyszłe. To bardzo mocny cios w osoby unikające płacenia alimentów. – komentuje Sylwia Młyńska, radca prawny, Kancelaria Prawa Rodzinnego – sprawyrodzinne.pl.

Wierzyciele alimentacyjni zyskali większą ochronę od pozostałych – to może budzić kontrowersje

Mecenas Młyńska podkreśla jednak, że nowe rozwiązanie budzi jednak pewne kontrowersje, ponieważ zapewnia większą ochronę wierzycielom alimentacyjnym kosztem pozostałych wierzycieli, utrudniając tym ostatnim dochodzenie swoich roszczeń w postępowaniu egzekucyjnym. – Z uwagi jednak na szczególny charakter świadczenia alimentacyjnego, które w swej istocie ma dostarczać środków do zaspokojenia podstawowych potrzeb uprawnionego, należy wyrazić aprobatę co do wprowadzonej zmiany, mimo wyżej wskazanych zastrzeżeń.

Oczywiście pamiętajmy, że jedna strona medalu to brzmienie przepisów, a druga to skuteczna egzekucja, która niestety niejednokrotnie nie przynosi efektów. Często dzieje się tak w wyniku bezprawnych działań dłużników alimentacyjnych, mających na celu ukrycie majątku i działanie celem pokrzywdzenia wierzyciela – komentuje Młyńska. Pani mecenas zauważa, że część tego rodzaju zachowań wypełnia nawet znamiona przestępstw i sugeruje, aby w tym przypadku stosowną aktywnością wykazywały się organy ścigania – podsumowuje pani mecenas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu