Sanatorium za darmo? To możliwe, ale tylko dla jednej grupy. Zobacz, kto nie płaci ani złotówki za pobyt w uzdrowisku

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dzieci i młodzież to grupa, której przysługuje darmowy pobyt w sanatorium. W 2023 r. z leczenia uzdrowiskowego skorzystało ponad 7 tys. młodych pacjentów, co kosztowało NFZ 35,4 mln zł. Sprawdź, jak załatwić sanatorium dla dziecka na NFZ i dowiedz się, czy opiekun dziecka płaci za pobyt w uzdrowisku.

Spis treści

Jak załatwić dziecku sanatorium NFZ?

Pobyt w sanatorium jest kontynuacją leczenia, które rozpoczęło się w szpitalu lub w przychodni. E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz POZ lub specjalista, który ma podpisaną umowę z NFZ. Automatycznie trafia ono do odpowiedniego systemu.

Z uzdrowiskowego leczenia szpitalnego mogą skorzystać dzieci od ukończonego 3 r.ż. do osiągnięcia pełnoletności, a z sanatoryjnego od 3 do 6 r.ż. Pobyt dziecka w sanatorium jest całkowicie bezpłatny. Podczas pobytu w sanatorium dzieci mają zapewnioną możliwość nauki na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Jak podaje NFZ, pobyt w uzdrowisku jest dla dziecka bezpłatny, natomiast opiekun ponosi pełną odpłatność za swój pobyt zgodnie ze stawką danego świa
Jak podaje NFZ, pobyt w uzdrowisku jest dla dziecka bezpłatny, natomiast opiekun ponosi pełną odpłatność za swój pobyt zgodnie ze stawką danego świadczeniodawcy. Jerzy Ochoński / PAP

Czy opiekun dziecka płaci za pobyt w sanatorium?

Dzieci między 3 a 6 rokiem życia mogą przebywać w sanatorium jedynie pod opieką rodzica lub innego opiekuna prawnego. Co ważne, opiekunowie mogą zmieniać się w czasie turnusu. Pobyt opiekuna nie jest finansowany ze środków NFZ. Musi on sam opłacić zakwaterowanie i wyżywienie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Dofinansowanie do sanatorium dla opiekuna dziecka

W związku z tym, że wielu rodziców ze względu na wysokie koszty swojego pobytu w sanatorium (opłaty naliczone są jak za pobyt komercyjny), rezygnuje z leczenia sanatoryjnego zlecanego ich dzieciom, w lutym tego roku Rzecznik Praw Pacjenta – Marcin Wiącek – zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o zajęcie stanowiska dot. rekomendacji, która zaleca:

Dofinansowanie ze środków socjalnych kosztów pobytu opiekuna w ramach leczenia dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci w wieku od 3 do 6 roku życia pod opieką osoby dorosłej; dofinansowanie ze środków socjalnych kosztów przejazdów na leczenie uzdrowiskowe dzieci; przyznanie rodzicowi (opiekunowi) dodatkowego płatnego urlopu potrzebnego na przywiezienie i odwiezienie dziecka do i z uzdrowiska.

Przychylenie się ministry do rekomendacji RPP, znacznie odciążyłoby rodziców, w szczególności dzieci z chorobami przewlekłymi, które zalecane mają regularne leczenie uzdrowiskowe.

Jakie choroby kwalifikują do sanatorium z NFZ?

Jak podaje NFZ:

Celem leczenia uzdrowiskowego jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych oraz profilaktyka, przy wykorzystaniu między innymi naturalnych zasobów leczniczych.

Wśród chorób, które najczęściej są powodem skierowania dziecka do sanatorium wymieniane są:

  • choroby górnych dróg oddechowych,
  • choroby dolnych dróg oddechowych,
  • choroby ortopedyczno-urazowe,
  • otyłość,
  • choroby reumatologiczne.

W uzdrowiskach wykorzystywane są różne formy terapii zależne od potrzeb dzieci, m.in.:

  • wody mineralne,
  • borowiny,
  • ciepłolecznictwo,
  • światłolecznictwo
  • elektroterapia,
  • masaże lecznicze,
  • gimnastyka indywidualna i zbiorowa,
  • edukacja dla zdrowia – nauka zdrowego stylu życia (racjonalne żywienie, aktywność fizyczna).

Ile trwa turnus w sanatorium dla dzieci?

Dzieci mogą zostać zakwalifikowane na jedno z dwóch rodzajów leczenia uzdrowiskowego:

  1. Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne (dzieci w wieku od 3 do 6 lat) – czas trwania leczenia wynosi 21 dni, obejmuje co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne (średnio 3 zabiegi dziennie udzielane od poniedziałku do soboty).
  2. Uzdrowiskowe leczenie szpitalne (dzieci w wieku od 3 do 18 lat) – czas trwania turnusu to 27 dni, obejmuje co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych (średnio 3 zabiegi dziennie udzielane od poniedziałku do soboty).

Ile czeka się na miejsce w sanatorium dla dzieci?

Według danych udostępnionych przez NFZ aktualnie czas oczekiwania na wyznaczenie terminu i miejsca leczenia dla dzieci nie przekracza 3 miesięcy.

Po ustaleniu terminu leczenia, oddział wojewódzki NFZ poinformuje cię o tym przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację mojeIKP, a także w formie dokumentu papierowego przesłanego pocztą.

Stan swojego e-skierowania można śledzić w specjalnej wyszukiwarce. Wystarczy wpisać w niej numer skierowania (powinien być dostarczony pocztą) oraz datę urodzenia dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia