Sportowcy na wirtualnych boiskach. W co grają? CS:GO, League of Legends, FIFA 20, NBA 2K, F1 2019

Tomasz Biliński
Tomasz Biliński
Sportowcy na wirtualnych boiskach. W co grają?
Sportowcy na wirtualnych boiskach. W co grają? krzysztof kapica/Polska Press
Niespełna rok temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała na listę chorób uzależnienie od gier, porównując go do hazardu. W dobie koronawirusa zachęca, by zostać w domu i m.in... grać. Taki sposób spędzenia czasu proponują polscy i zagraniczni sportowcy.

Niektóre akcje działają na rzecz walki z pandemią. Bramkarz Widzewa Łódź Wojciech Pawłowski zorganizował mecze w grze CS: GO, czyli wieloosobowej strzelance. W miniony weekend w jego zespole byli Krystian Bielik z Derby County, gracze Górnika Zabrze Paweł Bochniewicz i Mateusz Matras oraz Łukasz Zwoliński z Lechii Gdańsk. Ich rywalami była drużyna esportowców: Piotr „izak” Skowyrski, Paweł „saju” Pawelczak, Mateusz „PAGO” Pągowski, Damian „PVEOR” Kozioł i Paweł „Leh” Lehmann.

Rywalizacja zwykle transmitowana jest na stworzonej do tego platformie - Twitch. Pawłowski i spółka grając przez kilka godzin zbierali pieniądze, które wpłacali widzowie. Całość została przekazana na pomoc polskiej służbie zdrowia. Drugi weekend z rzędu. Tydzień temu w grze byli też m.in. Dawid Kownacki i Bartosz Kapustka.

Swoje wirtualne zmagania transmitują też pomocnik reprezentacji Polski Mateusz Klich, siatkarz Jastrzębskiego Węgla Tomasz Fornal, piłkarz Arsenalu Mesut Oezil oraz pomocnik Paris Saint-Germain Julian Draxler. Pierwszy gra w League of Legends, drugi w Grand Theft Auto, a dwaj ostatni w Fortnite'a, o którego swego czasu była awantura, bo piłkarze podczas długich godzin przesiadywania przed monitorem nabawiali się drobnych urazów.

Sportowcy wybierają też wirtualne granie w mniej lub bardziej dopracowane symulatory dyscyplin. Czasem niezwiązane ze swoją. Przykładem niech będzie Thibaut Courtois. Bramkarz Realu Madryt ostatnio grał z kolegą z reprezentacji Belgii i napastnikiem Interu Mediolan Romelu Lukaku w NBA 2k, czyli symulator koszykówki. Na początku pandemii Courtois wziął udział w wyścigu o Grand Prix Australii w grze F1 2019, w której jechał m.in. Lando Norris z Mc Larena. Brytyjczyk, który już wcześniej transmitował swoją zabawę na Twitchu, stał się jedną z gwiazd wirtualnego światka.

Obiecał, że zgoli włosy, jeśli podczas innego wirtualnego wyścigu widzowie wpłacą 10 tys. dolarów (na rzecz walki z koronawirusen). Cel został osiągnięty, a Norris jak zapowiedział, tak zrobił. Innym razem dzwonił do kolegów po fachu po rady dotyczące toru, na którym miał się ścigać. - Wyłącz grę, odpal jakiś serial na Netfliksie - żartował Max Verstappen z Red Bulla, który kiepsko odnajduje się na wirtualnym torze i... ostentacyjnie odinstalował grę.

Jego śladem, ale za to z uśmiechem od ucha do ucha, zrobił to w niedzielę Norris. Chciał rywalizować w kolejnej Grand Prix, realizowanej przez władze Formuły 1, ale przez błąd systemu nie mógł kierować swoim zawodnikiem. Poza nim w zabawie wzięli udział Charles Leclerc z Ferrari, Antonio Giovinazzi z Alfy Romeo, George Russell i Nicholas Latifi z Williamsa i Alex Albon z Red Bulla. Wygrał ten pierwszy.

- Wirtualna Formuła 1 jest trudniejsza niż w rzeczywistości. W prawdziwym życiu czujesz, co dzieje się z tobą i samochodem, w grze tego nie ma, mimo to cały czas trzeba być skupionym - podsumował 22-letni Leclerc.

Z tygodnia na tydzień jakość gry i liczba prawdziwych kierowców powinna rosnąć (w niedzielę wziął w niej udział mistrz F1 z 2009 r. Jenson Button). Formuła 1 ma zamiar zachęcić m.in. dostarczeniem profesjonalnego sprzętu, czyli fotela z kierownicą i pedałami.

Popularna jest też wirtualna piłka nożna, czyli seria FIFA. Mecze transmituje m.in. Trener Alexander-Arnold. Derby Londynu zagrali piłkarz West Hamu Michaił Antonio z Ryanem Sessegnonem z Tottenhamu. Swój turniej zorganizowała też Ekstraklasa SA, zapraszając do niego kibiców. Z kolei w Hiszpanii zmierzyli się ze sobą przedstawiciele wszystkich klubów poza Barceloną, która reklamuje konkurencyjną serię Pro Evolution Soccer. Natomiast pod koniec marca Krzysztof Piątek i Krystian Bielik poprowadzili wirtualną reprezentację Polski do wygranej z Finlandią.

Są też gry (choć bardziej pasowałoby napisać program), które od graczy wymagają wysiłku. To Zwift, czyli wirtualna platforma treningowa dla miłośników kolarstwa. Dzięki specjalnej aplikacji podłączonej do przystosowanego do tego trenażera i roweru, można przejechać dowolną trasę. Na czymś takim w dobie koronawirusa trenuje m.in. Robert Kubica.

Przy pomocy podobnej aplikacji, Bkool, w niedzielę odbył się wyścig Dookoła Flandrii (prawdziwa rywalizacja została odwołana z powodu koronawirusa). Wzięło w nim udział 13 profesjonalnych kolarzy, w tym wygrał Greg van Avermaet z polskiej grupy CCC.

- To bardzo fajny pomysł i dobry trening. Nie jest to może dobra alternatywa dla prawdziwego wyścigu, ale dzięki niej mogliśmy rozbawić widzów - podsumował belgijski mistrz olimpijski z 2016 r.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Niniejszym ogłaszamy, że polska kadra na Euro jest już wyselekcjonowana, aczkolwiek nowe twarze będą mile widziane! Zaczynamy od bramki, kończymy na ataku. Obejrzyjcie GALERIĘ, która będzie sukcesywnie uzupełniana aż do samych mistrzostw w 2021 roku.

Euro 2020. Piękna polska kadra WAGs. Zobacz żony i partnerki...

ZOBACZ TEŻ:

Najdroższe transfery piłkarzy po inflacji. Co okres transferowy czekamy, aż któryś klub pobije rekord i kupi piłkarza już za ponad 200 mln funtów. Jednak biorąc pod uwagę inflację, były w historii piłki nożnej transakcje, z które władze klubów wydawały wartość dwukrotnie większą! Analitycy futbolowego rynku "PlayRatings" opracowali algorytm, który bierze pod uwagę ówczesne wydatki na transfery oraz inflację. Ile dziś kosztowaliby Ronaldo, Maradona czy Van Basten? Sprawdź TOP 8 najdroższych piłkarzy w historii futbolu po inflacji, oglądając naszą galerię. Walutą są funty, bowiem euro zostało wprowadzone w 1999 r.

Najdroższe transfery piłkarzy po inflacji. Ronaldo kosztował...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gra.pl Gra.pl