Supermoce IT Project Managera: Zarządzanie ryzykiem i zakresem projektu

Materiał informacyjny Mas Media - Marek Masalski
Kiedy klient domaga się kolejnej rundy zmian w aplikacji, a z drugiej strony developerzy mają napięte harmonogramy zadaniami na wiele tygodni, sytuacja staje się niezwykle wyzwaniem. Bliska jest data dostarczenia rozwiązania, a projekt balansuje na granicy opłacalności. W takich chwilach potrzebny jest bohater, który potrafi przeciąć ten trudny węzeł gordyjski, zachowując równocześnie spokój i godząc interesy wszystkich zaangażowanych stron. Właśnie w takim momencie na scenę wkracza niezastąpiony bohater - IT Project Manager

Zakres obowiązków IT Project Managera

Rola IT Project Managera obejmuje szereg kluczowych zadań. Przede wszystkim musi on zapewnić właściwe zrozumienie problemu, który jego zespół ma rozwiązać. Ważne jest ustalenie celów, określenie zakresu MVP (minimum viable product), opisanie kamieni milowych oraz ustalenie kryteriów sukcesu projektu IT. Takie działanie jest niezwykle pomocne również dla samego klienta, który na początku może nie zdawać sobie sprawy z licznych elementów składających się na rozwiązanie. Często IT Project Manager musi komunikować się z biznesowym sponsorem projektu, a nie tylko z osobami technicznymi, co stanowi kolejne wyzwanie.

Zarządzanie ryzykiem jako IT Project Manager

Zarządzanie ryzykiem jest nieodłącznym elementem pracy IT Project Managera. Niestety, ryzyko często jest postrzegane negatywnie w projektach IT. Nikt go nie lubi, jednak niezbędne jest skuteczne panowanie nad nim, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której kluczowy programista nagle zachorował, a nie ma nikogo, kto mógłby go zastąpić. Dodatkowo, Product Owner nadal nie odpowiada na pytania dotyczące zabezpieczeń aplikacji, a klient domaga się raportu i potwierdzenia przyszłotygodniowej prezentacji.

W przypadku takich zdarzeń konieczne jest planowanie i monitorowanie sytuacji, aby podjąć odpowiednie działania w odpowiednim czasie. Przygotowany wcześniej scenariusz działania pozwala przekształcić ryzyko w decyzję biznesową. Zarządzanie sytuacjami kryzysowymi nie polega tylko na ich zapobieganiu - należy również umiejętnie nimi zarządzać.

Zespoły zarówno po stronie firmy, jak i klienta, powinny być świadome potencjalnych zagrożeń i prawdopodobieństwa wystąpienia kryzysowych sytuacji. Ryzyko jest integralną częścią biznesu, a skupienie się jedynie na jego unikaniu może prowadzić do tworzenia produktów, które już w momencie premiery są przestarzałe. Ważne jest, aby utrzymać równowagę między ryzykiem a innowacją, starając się wyprzedzać potencjalne problemy i stale rozwijać się w dynamicznym środowisku IT.

Po więcej informacji zapraszamy tutaj: https://edge1s.com/pl/blog/it-project-manager-za-co-odpowiada-i-jakie-powinien-posiadac-kompetencje/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gra.pl Gra.pl