Sztuczna inteligencja zastąpi ludzi? Twórca Wikipedii wyjaśnia: treść takiego materiału będzie bezwartościowa

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Twórca Wikipedii, kiedy czat GPT ma stworzyć wpis w Wikipedii – napisze coś, co wygląda jak zamieszczane artykuły, poda źródła. Treść będzie bezwartościowa.
Twórca Wikipedii, kiedy czat GPT ma stworzyć wpis w Wikipedii – napisze coś, co wygląda jak zamieszczane artykuły, poda źródła. Treść będzie bezwartościowa. 123RF/ alexyboldin
Jimmy Wales, twórca Wikipedii, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat roli sztucznej inteligencji w kontekście największej internetowej encyklopedii. Wskazał, że mimo postępów technologicznych, ludzki wkład pozostaje niezastąpiony, a zaufanie do treści zapewnia aktywna społeczność wolontariuszy. – Sztuczna inteligencja mogłaby wyłapywać błędy, które nam umknęły, albo pomagać w przeglądaniu artykułów – wyjaśnił.

Spis treści

Wiarygodność Wikipedii

Jimmy Wales to amerykański przedsiębiorca internetowy, który stworzył Wikipedię w 2001 roku, podczas rozmowy z PAP podkreślił, że Wikipedia cieszy się dużą wiarygodnością, co jest zasługą jej aktywnej społeczności. Dzięki różnorodności punktów widzenia i opinii, platforma stara się zapewnić użytkownikom obiektywne źródło informacji, co jest nie lada wyzwaniem w obecnych czasach.

Wales wyraził przekonanie, że mimo rosnących możliwości AI, technologia ta nie zastąpi ludzkiego wkładu w najbliższym czasie. Chociaż sztuczna inteligencja może wspomagać w niektórych zadaniach, jak wyłapywanie błędów czy pomoc w wyszukiwaniu informacji, to jednak nie jest w stanie zastąpić ludzkiej wiedzy i doświadczenia. Wales zwrócił uwagę na potencjalne zagrożenia, jakie niesie za sobą nadmierne poleganie na AI, podając przykład nierealnych historii generowanych przez czatboty.

Wales odniósł się także do kwestii różnorodności treści w Wikipedii, wskazując, że encyklopedia ta jest bardziej otwarta na różne tematy niż tradycyjne źródła wiedzy. Podkreślił, że Wikipedia ma niemal nieograniczoną pojemność, co pozwala na umieszczanie artykułów na szeroki wachlarz tematów, od popularnej kultury po naukę.

Wyzwania i przyszłość Wikipedii

Jednym z głównych wyzwań, jakie stoją przed Wikipedią, jest zapewnienie równomiernego rozwoju treści w różnych językach. Wales zaznaczył, że organizacja stara się promować tworzenie treści w mniej popularnych językach, aby zapewnić dostęp do wiedzy jak najszerszemu gronu odbiorców. Ponadto, zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia udziału kobiet w tworzeniu treści, aby zapewnić większą różnorodność perspektyw.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl