Ta aplikacja zwiększy wydajność baterii w twoim telefonie nawet o 30%. Sztuczna inteligencja zadba o nasze smartfony

Kacper Derwisz
Czy nachodzi rewolucja w długości życia baterii?
Czy nachodzi rewolucja w długości życia baterii? Creative Commons
Współczesne telefony komórkowe mają duży problem z efektywnym zarządzaniem energią. Technologia nie znalazła jeszcze odpowiedzi w postaci lepszych, trwalszych ogniw. Z pomocą ma przyjść jednak pewna aplikacja, którą opracowali naukowcy. Jej działanie ma opierać się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Zobacz, czym ma być EOptomizer.

Spis treści

Baterie w telefonach

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii telefony komórkowe spełniają coraz więcej rozmaitych funkcji. Niegdyś służyły one jedynie do wysyłania wiadomości SMS oraz wykonywania głosowych połączeń telefonicznych na wzór telefonu stacjonarnego. Z czasem aparaty wyposażone zostały w pierwsze, proste gry, technologia wysyłania obrazów MMS i mniej wymagające aplikacje.

Po rewolucji wprowadzającej ekrany dotykowe smartfony zamieniły się w niemalże pełnoprawne komputery. Potrafią one odtwarzać filmy, pozwalają przeglądać internet i umożliwiają pisanie długich dokumentów. Obecnie mało kto nie ma w posiadaniu choć jednego urządzenia mobilnego.

EOptomizer - aplikacja przyszłości

Naukowcy z Uniwersytetu Essex postanowili wykorzystać uczenie maszynowe sztucznej inteligencji do szczytnego celu, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej i ochrona środowiska. Stworzyli więc aplikację o nazwie Eoptomizer, która ma sprawić, że konsumenci będą zmuszeni rzadziej kupować nowe urządzenia i baterie, a co za tym idzie - emitować mniej dwutlenku węgla.

Aplikacja zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności i przedstawicielom branży smartfonów w Robinson College, w Cambridge. Zaproszenie otrzymali najważniejsi technologiczni giganci, tacy jak Nokia czy Huawei. Pokaz odbędzie się 11 lipca 2022 roku.

Jak będzie działać EOptomizer?

Aplikacja dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji będzie uczyć się zachowań i zwyczajów użytkownika smartfonu poprzez uczenie maszynowe. Na tej podstawie ma dostosowywać wydajność telefonu do realnych potrzeb w konkretnym czasie, co pośrednio wiąże się z optymalizacją wydajności chipów, wytwarzania ciepła i efektywności energetycznej urządzenia. Dzięki temu bateria ma wytrzymać nawet o 30% dłużej na jednym ładowaniu.

Nie wiadomo jeszcze, jak na pomysł zapatrywać się będą duże firmy technologiczne. Z marketingowe punktu widzenia ma to swoje plusy i minusy, więc nie sposób przewidzieć reakcji przedstawicieli. Pomysł jednak może okazać się dużym krokiem w dobrą stronę.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl