Już od momentu uruchomienia teleskop kosmiczny Jamesa Webba dostarcza ludzkości wielu niesamowitych, a do tego pouczających obrazów. Wieloma z nich chętnie dzieli się NASA za pośrednictwem sieci, publikując je często na swojej oficjalnej stronie, na której można śledzić nowinki kosmiczne niemal na bieżąco. Teraz natomiast opublikowano nowe zdjęcie, które robi ogromne wrażenie i można powiedzieć, że widać na nim narodziny gwiazdy, a nawet dwóch.
Zdjęcie formowania nowych gwiazd od NASA
Agencja NASA podzieliła się właśnie nowym zdjęciem zrobionym przez kosmicznych teleskop Jamesa Webba. Choć dotychczas narzędzie dostarczało już wielu intrygujących materiałów, to najnowszy obraz jest wyjątkowy nawet na ich tle. Dlaczego? Ponieważ teleskop uchwycił proces formowania się dwóch nowych gwiazd w bliskiej od siebie odległości.
Chodzi konkretnie o obiekt o nazwie Herbig-Haro 46/47 w Gwiazdozbiorze Żagla, który znajduje się o 1470 lat świetlnych od planety Ziemia. Młode gwiazdy znajdują się w środkowym rozbłysku w centralnej części zdjęcia i są otoczone czerwonymi oraz bladoróżowymi promieniami. Obiekty mają zaledwie kilka tysięcy lat i dopiero formują się przy wykorzystaniu otaczających je pyłów oraz gazów, które napędzają ich wzrost, aż staną się pełnoprawnymi ciałami niebieskimi.
Widoczne po bokach obiektów czerwone fale są natomiast materią wystrzeloną przez gwiazdy w trwającym tysiące lat procesie ich formowania. Wszystko to otoczone jest z kolei mgławicą (globulą Boka), która w świetle widzialnym jest niemal całkowicie czarna i ciężko przebić ją wzrokiem. Na zdjęciu jest ona jednak praktycznie przezroczysta i ma niebieski kolor, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć, co znajduje się w jej centrum, czyli właśnie parę powstających właśnie gwiazd. Stworzenie takiej fotografii było możliwe dzięki zastosowaniu wysokiej rozdzielczości i bliskiej podczerwieni. Efekt zachwycający, prawda?
Sprawdź też:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?