Telefoniczne oszustwo na PKO BP. Złodzieje podają się za pracowników banku. Uważaj, bo możesz stracić pieniądze z konta

Piotr Szymański
Piotr Szymański
Złodzieje dzwonią i podają się za pracowników największego polskiego banku.
Złodzieje dzwonią i podają się za pracowników największego polskiego banku. TheDigitalArtist/Pixabay.com
Oszuści internetowi są obecnie coraz sprytniejsi i stosują coraz przebiegłe chwyty, by wzbudzić niepewność, a następnie zaufanie u potencjalnych ofiar. Niestety, coraz więcej z nas się na to nabiera, a przecież można tego łatwo uniknąć. Ostatnio obserwujemy prawdziwy „wysyp” oszustw na PKO BP. Jak nie dać się oszukać fałszywemu konsultantowi? Przeczytaj koniecznie.

Spis treści

Oszustwa telefoniczne to teraz plaga

W dzisiejszych czasach oszustwa telefoniczne to prawdziwa plaga. Złodzieje wracają więc poniekąd do korzeni – w ostatnich latach nękali głównie mailami czy SMS-ami. Teraz, przy użyciu nowoczesnej technologii, mogą bardziej profesjonalnie podszywać się pod instytucje czy banki, a także łączyć zdalnie z naszym komputerem. Oczywiście nie mogą tego zrobić sami – by tego dokonać potrzebują, na szczęście, naszej akceptacji. Na szczęście, gdyż powinniśmy być świadomi niebezpieczeństwa i na to nie zezwolić.

Oszuści dzwonią do klientów i podszywają się pod pracowników banku. Mogą twierdzić, że ktoś wziął pożyczkę na twoje dane lub zrobił przelew. Jeśli podasz im dane logowania, kod BLIK lub kod z narzędzia autoryzacyjnego albo zainstalujesz na ich polecenie podejrzane oprogramowanie – stracisz pieniądze – uczula PKO Bank Polski.

Największy polski bank ostrzega przed oszustami, którzy podając się za pracowników banku, powołują się na względy bezpieczeństwa i nakłaniają do podania poufnych danych do bankowości oraz zainstalowania na naszym urządzeniu aplikacji do zdalnej weryfikacji.

PKP BP zwraca również uwagę na wszelkie otrzymywane wiadomości (SMS, Messenger, WhatsApp, itp.) od nieznanych osób, podających się za kupujących na portalach sprzedażowych bądź aukcyjnych. Absolutnie nie należy klikać w linki w takich wiadomościach i wpisywać żadnych swoich danych.

W rzeczywistości złodzieje chcą zdobyć wszelkimi sposobami nasze dane do logowania do bankowości lub uzyskać autoryzację transakcji (np. kodem BLIK).

Złodzieje dzwonią i podają się za PKO BP

W lutym na własnej skórze przekonałem się o rozmachu, z jakim działają internetowi oszuści. Odebrałem połączenie z dziewięciocyfrowego numeru rozpoczynającego się na 504, po czym usłyszałem komunikat lektora, do złudzenia przypominający głos znany z prawdziwej infolinii banku, że z mojego konta internetowego została złożona dyspozycja na udzielenie kredytu na kwotę 22 tys. zł. Robot polecił pozostać na linii w celu oczekiwania na połączenie z konsultantem. Od razu w mojej głowie pojawiła się czerwona lampka, ale z ciekawości zdecydowałem się przejść do kolejnego etapu.

Po krótkiej chwili oczekiwania odebrałem telefon od mężczyzny, który przedstawił się z mocnym wschodnim akcentem jako... Marco (Marko?) i podał się za pracownika banku. Znał moje imię i nazwisko. Wyjaśnił, że łączy się ze mną w celu potwierdzenia wniosku kredytowego na 22 tys. zł, o który miałem złożyć. W tle słychać było gwarne pomieszczenie i tumult rozmów, tak samo jak on zapracowanych „konsultantów”. Świadomy zagrożenia, postanowiłem uciąć tę farsę i zastosować się do zaleceń bezpieczeństwa – czyli odłożyć słuchawkę, a następnie zablokować numer.

Jaki scenariusz przybrałaby rozmowa w dalszej fazie? Oszust chciałby ode mnie wyłudzić poufne dane do bankowości elektronicznej, takie jak numer klienta i kto wie, czy nie hasło. Zapewne zostałbym poproszony również o PESEL.

W tym roku głośno jest o najnowszej metodzie oszustów, polegającej na namawianiu do pobrania aplikacji do zdalnego sterowania komputerem, takich jak TeamViewer czy AnyDesk. Po jej zainstalowaniu i połączeniu ze złodziejem, ten buduje swoją wiarygodność jako pracownik banku poprzez odpowiednie podpisy w okienkach aplikacji. Oszuści namawiają, by na czacie wpisać dane do logowania i hasło do bankowości (czasem numer karty bankowej), bądź proszą o samodzielne zalogowanie się. Oczywiście przy ich zdalnej obecności, gdy mają pełny dostęp do naszego ekranu. Tam może dojść do próby zrealizowania „transakcji weryfikującej” na powiązane z nimi konto bankowe.

Pamiętajmy, że oszuści mogą też fałszować podpisy połączeń przychodzących i nadawcy SMS-ów – mają możliwości, by ukrywać numery i przedstawiać się np. jako iPKO. Zdarza się, że stosują to często z literówkami lub zamianą jednego znaku. Na pierwszy rzut oka niezauważalną.

Nie daj się oszustom. O tym pamiętaj

PKO Bank Polski przypomina, że:

  1. Nie wymaga instalacji na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej, dodatkowego oprogramowania, które miałoby podnosić poziom bezpieczeństwa wykonywanych operacji lub dostępu do serwisu.
  2. Pracownik banku podczas rozmowy telefonicznej nigdy nie poprosi cię o podanie mu haseł dostępu do żadnego z serwisów (internetowego, mobilnego, telefonicznego).
  3. Pracownik banku nie prosi o wypłatę pieniędzy ani wpłatę ich na inne konto. W tym celu nie podawaj kodów BLIK obcym oraz nie korzystaj z ich kodów.
  4. Nie wyrażaj zgody na zainstalowanie na urządzeniu aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł.
  5. Nie wyłączaj mechanizmów bezpieczeństwa producenta na twoim urządzeniu.
  6. Nie wykonuj działań, o które prosi nieznany ci nadawca w SMS-ie/wiadomości email itp.: nie klikaj w linki, nie podawaj danych do logowania, kodów autoryzacyjnych, danych karty.

Przede wszystkim powinniśmy zachować trzeźwy umysł i nie dać się zmanipulować. Gdy tylko pojawią się w waszej głowie wątpliwości, najlepszą opcją będzie zakończenie połączenia.

Jeśli odbierzesz telefon od osoby podającej się za pracownika innej instytucji np. KNF, prokuratury, policji czy BIK, skontaktuj się telefonicznie z instytucją na numer telefonu, który jest opublikowany na jej stronie internetowej – dodaje bank.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl