Telewizor: LED, OLED, QLED i plazma. Jakie są różnice?

Łukasz Grochulski
Poznaj najważniejsze rodzaje telewizorów. Sprawdź wady i zalety danej technologii. Zdecyduj, jaki telewizor kupić!
Poznaj najważniejsze rodzaje telewizorów. Sprawdź wady i zalety danej technologii. Zdecyduj, jaki telewizor kupić! GettyImages
Współczesne telewizory oferują różne technologie wyświetlania obrazu, takie jak LED, OLED oraz QLED. Każda z tych technologii ma swoje wady i zalety. Z artykułu dowiesz się, jakie są cechy danego rodzaju telewizora i zdecydujesz, który typ najlepiej spełni Twoje potrzeby. W artykule poruszamy także kwestię nieco już zapomnianych telewizorów plazmowych.

Jak działa telewizor LED?

Odbiorniki telewizyjne skonstruowane w technologii LED są w rzeczywistości unowocześnioną wersją telewizorów LCD. Ich zasada działania opiera się na wykorzystaniu diod emitujących światło (elektroluminescencyjnych). W porównaniu do do LCD telewizor LED jest smuklejszy i bardziej energooszczędny. Tego rodzaju odbiorniki telewizyjne można podzielić na dwie kategorie:

  • z podświetleniem krawędziowym – najcieńszy i najlżejszy typ telewizorów LED. Są stosunkowo tanie i charakteryzują się dobrym odzwierciedleniem kolorów. Z drugiej strony jakość obrazu w telewizorze nie jest bardzo wysoka;
  • z podświetleniem bezpośrednim – diody umieszczone są równomiernie na całej powierzchni panelu. Dzięki temu telewizor może strefowo ściemniać lub rozjaśniać LEDy. Skutkuje to lepszą dokładnością wyświetlanych kolorów, kontrastem i jasnością. Telewizor LED z podświetleniem bezpośrednim jest jednak droższy i cięższy.

Choć technologia LED jest już jakiś czas na rynku (pojawiła się przed 2010 rokiem), nadal jest stosunkowo popularna.

Sprawdź polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Technologia OLED – na czym polega?

Telewizor OLED wykorzystuje cienkie warstwy materiału organicznego. Dzięki temu pod wpływem energii elektrycznej telewizor sam generuje światło potrzebne do wyświetlenia obrazu – nie potrzebuje więc do tego podświetlenia. Przez to odbiorniki OLED mogą być bardzo cienkie i elastyczne. Na rynku dostępne są modele z zakrzywionym lub nawet zwijanym ekranem. Co ciekawe, technologia ta jest wykorzystywana nie tylko w telewizorach i monitorach, ale także współczesnych smartfonach.

Istnieją dwa główne rodzaje OLED’ów:

  • PMOLED (wyświetlacz z pasywną matrycą) – najprostszy typ tej technologii. W telewizorze wykorzystuje się cienką warstwę materiału organicznego i siatkę poziomych oraz pionowych przewodników. Pod wpływem energii elektrycznej PMOLED emituje światło;
  • AMOLED (wyświetlacz z aktywną matrycą) – urządzenia wykorzystują tranzystor TFT. Dzięki temu możliwa jest lepsza kontrola emitowanego światła w każdym pikselu, co przekłada się na bardzo żywe kolory i świetne odwzorowanie głębokiej czerni. Choć ekrany AMOLED są głównie wykorzystywane w urządzeniach mobilnych, można kupić także telewizory z takim wyświetlaczem.

Najpopularniejsze telewizory LG

Materiały promocyjne partnera

Dzięki samoemisyjnym właściwościom OLEDy charakteryzuje duża wyższa ostrość obrazu w porównaniu z telewizorami LED, a także lepszy kontrast i dokładność wyświetlanych kolorów. Co więcej, dzięki procesowi enkapsulacji, do środka wyświetlacza nie dostają się zanieczyszczenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że choć są lżejsze i cieńsze, za taki odbiornik trzeba zapłacić nieco więcej. Ponadto istnieje ryzyko wypalenia się na matrycy niektórych elementów obrazu, np. czarne pasy. Na szczęście na rynku dostępne są telewizory OLED z funkcjami zapobiegającymi temu problemowi.

Telewizor QLED

Odbiorniki quantum dot LED to kolejne rozwinięcie technologii LED. W tym przypadku telewizor generuje obraz poprzez podświetlenie panelu diodami elektroluminescencyjnymi. Światło trafia z kolei do warstwy kropek kwantowych, czyli mikroskopijnych elementów wyświetlacza, które zmieniają swój kolor. Dzięki zastosowaniu technologii QLED możliwe jest uzyskanie bardzo wysokiej rozdzielczości ekranu, jasności oraz szerszej palety barw i szczegółów obrazu. Dodatkowo takie telewizory charakteryzuje do dwóch razy lepsza efektywność energetyczna w porównaniu z odbiornikami OLED. Co więcej, nie ma tu też żadnego ryzyka wypalenia się matrycy. Ważniejszą wadą w przypadku niektórych modeli jest lekkie zamglenie, które ma wpływ na wyświetlane obiekty. Należy także wspomnieć o stosunkowo wysokiej cenie telewizora QLED.

Modele Samsung w atrakcyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera

Plazma

Telewizory plazmowe wykorzystują mieszankę gazów umieszczonych pomiędzy dwiema warstwami szkła. W trakcie wyświetlania obrazu dochodzi do ich reakcji, co skutkuje emitowaniem światła na pikselach pod wpływem energii elektrycznej. Plazmy są najczęściej spotykane w dużych telewizorach, czyli takich z przekątną ekranu powyżej 40 cali. Choć kiedyś tę technologię chętnie wykorzystywano w topowych modelach, dziś plazm w zasadzie się nie produkuje. Zostały wyparte przez telewizory OLED i QLED.

Największymi zaletami plazm są kolory. Nowocześniejsze telewizory plazmowe były w stanie pokryć gamy kolorów w lepszym stopniu, niż większość tańszych modeli OLED czy QLED dostępnych obecnie na rynku! Z drugiej strony w bardzo jasnych pomieszczeniach telewizory plazmowe nie wyświetlają zadowalającej czerni. Przewaga plazm jest także widoczna przy wyświetlaniu obrazu w ruchu (prawie natychmiastowy czas reakcji pikseli i brak smużenia).

Telewizory plazmowe wyprzedziły rynek o lata – dlaczego jednak nie są nadal dostępne na rynku? Wynika to przede wszystkim z faktu, iż ówczesna konkurencja, czyli odbiorniki LCD, stawały się coraz większe i tańsze; miały też mniejszy pobór energii i były jaśniejsze. Zaostrzenie norm energetycznych miało także na to wpływ, gdzie plazmy pobierały duże ilości prądu. Do tego, ze względu na duże oddawanie energii cieplnej, konieczne było odpowiednie chłodzenie takich telewizorów, poprzez zainstalowanie wlotów i wentylatorów z tyłu obudowy. Skutek – dostawanie się do wnętrza odbiornika kurzu. Do śmierci plazm przyczyniło się także wprowadzenie na rynek rozdzielczości 4K.

Siegnij po nowoczesne modele marki Philips

Materiały promocyjne partnera

Jaki telewizor kupić?

Przy wyborze danej technologii należy brać pod uwagę następujące czynniki:

  • budżet, który chcesz przeznaczyć na TV;
  • rodzaj i źródło oglądanych treści;
  • miejsce, w którym będzie znajdował się odbiornik.

Jaki telewizor będzie najlepszy? Dobry stosunek ceny do jakości oferują telewizory LED. To rozsądne rozwiązanie dla osób, które szukają wszechstronnego urządzenia do codziennego użytku i nie zależy im na jak najwyższej jakości obrazu. Dobrze sprawdzą się, jeśli nie potrzebujesz dużego ekranu lub chcesz korzystać z telewizora np. w kuchni, lub sypialni.

Soundbary. Doskonały dodatek do telewizora

Materiały promocyjne partnera

Osoby, które szukają lepszych doznań, mogą zdecydować się na zakup telewizora QLED lub OLED. To świetna opcja dla kinomaniaków. Odbiornik QLED lub OLED może być także rozsądnym wyborem na telewizor rodzinny, który zostanie umieszczony np. w salonie. Dzięki dobrym kątom widzenia modele te nadają się do oglądania filmów, seriali lub transmisji telewizyjnych w większym gronie. Warto przypomnieć, że OLED to lepsza czerń, a QLED – większa jasność, co może mieć znaczenie, jeśli korzystasz z telewizora głównie w dzień. Jesteś graczem? QLED i OLED będzie dobrym wyborem m.in. ze względu na niski czas reakcji matrycy i złącza HDMI 2.1 pozwalające na grę w rozdzielczości 4K.

Nowoczesne telewizory marki Sharp!

Materiały promocyjne partnera

Jeśli chodzi o plazmy, to będą dobrą alternatywą dla dwóch ostatnich typów telewizorów. Trzeba jednak pamiętać o stosunkowo małej dostępności takich urządzeń – w tym przypadku będzie trzeba poszukać modeli używanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gra.pl Gra.pl