Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? 6 kroków do stworzenia bezpiecznego hasła do logowania
Twoja skrzynka mailowa oraz konta w portalach społecznościowych kryją w sobie wiele informacji, do których nie powinny mieć dostępu niepowołane osoby. Niedostępna dla innych, poza tobą, powinna być także twoja bankowość internetowa. W jaki sposób zabezpieczyć swoje dane (i pieniądze!) przed ludźmi, którzy nie mają wobec ciebie dobrych zamiarów? Nie możesz zostać pustelnikiem, ale możesz zadbać o to, by twoje dane logowania były jak najlepiej zabezpieczone. Przestrzegaj tych zasad:
- Do każdego konta ustaw inne hasło. Koniec z jednym i tym samym hasłem do Facebooka, Instagrama, maila i aplikacji bankowej.
- Zadbaj o wysoki poziom skomplikowania każdego hasła, którego używasz. Odpowiednia długość, kombinacja liter, cyfr i znaków specjalnych - to podstawa dobrego hasła, które trudno złamać.
- Bezpieczniejsze są hasła będące przypadkową kombinacją liter, cyfr i znaków specjalnych, aniżeli te, które coś oznaczają. Lepiej więc ustawić hasło "g6EbGT@vs&!c396" niż "!LubiePlacki666!".
- Unikaj umieszczania w hasłach słów i ciągów cyfr, które mają znaczenie w twoim życiu. Twoja data urodzenia lub ślubu, imiona dzieci lub zwierząt - to bardzo złe pomysły na hasła. Mogą je złamać nawet twoi najbliżsi.
- Masz kilkanaście kont w różnych miejscach - jak zapamiętać skomplikowane hasła do każdego z nich? Najprostsze rozwiązanie to menedżer haseł (jest ich wiele, sprawdź rankingi bezpieczeństwa przed wyborem konkretnego). Możesz też je zapisać, ale tu: uwaga! Najbezpieczniej zrobić to na papierze (np. w kalendarzu, który zawsze masz ze sobą) oraz nie łączyć ich z loginem. Zapis "f: g5hjvD1Dc!b7G@d" będzie bezpieczniejszy niż "Facebook: login: [email protected] hasło: g5hjvD1Dc!b7G@d".
- Tam, gdzie to możliwe, włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Nawet, jeżeli twoje dane do logowania trafią w niepowołane ręce, po ich użyciu konieczne będzie jeszcze zatwierdzenie logowania kodem, który zostanie wysłane SMS-em na twój numer telefonu.
To nie jedyne zasady cyberbezpieczeństwa, ale podstawowe. Jeśli do tej pory jeszcze ich nie stosujesz - zacznij od dziś! W końcu chodzi o twoje bezpieczeństwo.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?