Ukryty przycisk w telefonie, o którym na pewno nie słyszałeś! Jak go użyć? Sprawdź, do czego go wykorzystasz

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, jak włączyć i dostosować ukryty przycisk w smartfonach.
Zobacz, jak włączyć i dostosować ukryty przycisk w smartfonach. Piotr Szymański/Polska Press
Współczesne smartfony posiadają wiele funkcji, o których statystyczny użytkownik nie ma pojęcia. Jedną z najmniej znanych, a niezwykle przydatnych opcji jest możliwość stukania w tył telefonu, aby wykonać określoną czynność. Potrafią to zarówno urządzenia z Androidem, jak i iOS. Zobacz, jak włączyć tę funkcję oraz co można dzięki niej robić.

Spis treści

Ukryte funkcje w smartfonie

Współczesne telefony potrafią robić masę rzeczy. Technologia rozwinęła się na tyle, że smartfony niektórym użytkownikom w pełni zastępują nawet komputery. Nie wszystkie ich funkcje są jednak znane statystycznemu użytkownikowi. Urządzenia mobilne posiadają nawet tajne kody, dzięki którym dostać się można do ukrytych dla zwykłych śmiertelników opcji.

Niewiele osób wie, że większość nowoczesnych smartfonów posiada niezwykle przydatny, ukryty przycisk. Choć nie jest to fizyczny klawisz, to jego działanie i możliwość modyfikacji jego funkcji może znacznie ułatwić wykonywanie niektórych czynności na smartfonie.

Stukanie w tył telefonu - jak działa?

Stukanie w tył telefonu to gest, który domyślnie ma pomóc osobom niepełnosprawnym w automatyzacji części czynności. Może być jednak bardzo przydatny dla każdego, kto poszukuje ułatwienia w wykonywaniu niektórych połączeń klawiszowych. Używanie go jest możliwe dzięki wbudowanemu w każde współczesne urządzenie mobilne żyroskopowi, który wykrywa uderzenia naszego palca w plecki.

Nie jest to jednak funkcja, która jest domyślnie włączona. Stąd niewielka wiedza użytkowników smartfonów na jej temat. A potrafi być ona naprawdę przydatna, i ciężko wyobrazić sobie jej brak po używaniu jej przez kilka tygodni.

iPhone i stukanie w tył telefonu

Funkcja Stuknięcie w tył dostępna jest w każdym iPhonie z systemem iOS 14 lub nowszym. Umożliwia ona ustawienie dwu- lub trzykrotnego stuknięcia w tył smartfonu jako skrót do wielu popularnych funkcji, takich jak:

 • Aparat,
 • Centrum powiadomień,
 • Ekran zmiany aplikacji,
 • Latarka,
 • Siri,
 • Blokada ekranu,
 • Zrzut ekranu,
 • Lupa,
 • i wiele innych.

Jak włączyć i skonfigurować tę funkcję? Wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

 1. Na swoim iPhonie kolejno opcje Ustawienia > Dostępność > Dotyk, a następnie stuknij opcję Stuknięcie w tył.
 2. Stuknij opcję Dwukrotne stuknięcie lub Trzykrotne stuknięcie i wybierz czynność.
 3. Dwukrotnie lub trzykrotnie stuknij w tył iPhone’a, aby uruchomić ustawioną czynność.

Obrazkową instrukcję krok po kroku możecie zobaczyć w naszej galerii:

Jak włączyć stuknięcie w tył telefonu - Android

Stuknięcie w tył telefonu w systemie Android pojawiło się od wersji 11. Niestety, nie każdy telefon obsługuje tę funkcję. Wszystko zależy od tego, jaką nakładkę stosuje producent. Z pewnością funkcję te obsługują urządzenia z czystym oprogramowaniem, takie jak Google Pixel.

Jeśli twój telefon obsługuje stuknięcie w tył, to opcję tę znajdziesz w Ustawieniach. Następnie należy wybrać:

 1. Dodatkowe ustawienia
 2. Skróty przycisków

Tam powinieneś znaleźć funkcję podobną jak ta, którą widać w systemie iOS. Najczęściej znajduje się ona w sekcji Niestandardowe gesty. Umożliwia ona ustawienie dwu- lub trzykrotnego stuknięcia w tył smartfonu jako skrót do wielu popularnych funkcji, podobnych do tych, które znaleźć można w sekcji poświęconej iPhonom.

Miejsce wyświetlania się tej funkcji może różnić się w zależności od producenta i modelu telefonu. Na niektórych telefonach Xiaomi np. można znaleźć tę funkcję w poniżej pokazanym menu:

Stuknięcie w tył telefonu w Xiaomi
W Ustawieniach należy najpierw wcisnąć Dodatkowe ustawienia, a następnie Skróty przycisków. Tam powinna znajdować się opcja stuknięcia w tył telefonu, o ile dany telefon ją obsługuje. Kacper Derwisz / Polska Press

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl