Uwaga, oszuści żerują na powodzi! Fałszywe posty na social mediach kradnące dane

Anita Persona
Przestępcy wykorzystują nawet powódź, aby nas oszukiwać. W sieci nowe zagrożenia.
Przestępcy wykorzystują nawet powódź, aby nas oszukiwać. W sieci nowe zagrożenia. Tirza van Dijk/Unsplash
Powódź i oszustwo to niestety dwa słowa, które ku zaskoczeniu łączą się coraz częściej. Dlaczego? Ponieważ przestępcy wykorzystują katastrofy naturalne, jak dotykająca właśnie Polskę powódź, do wyłudzania danych i pieniędzy. W sieci pojawiają się obecnie fałszywe zbiórki i posty, które mogą stanowić zagrożenie. Dowiedz się, jak nie dać się oszukać.

Spis treści

Powódź oszustwo – jak przestępcy wykorzystują katastrofy?

Katastrofy naturalne, takie jak powodzie, to idealna okazja dla oszustów do działania. W momencie, gdy ludzie są skoncentrowani na pomocy ofiarom i szukają informacji, przestępcy tworzą fałszywe posty, zbiórki oraz strony, które mają na celu wyłudzenie danych lub pieniędzy. Tego rodzaju działania często bazują na emocjach, dlatego łatwo paść ich ofiarą. Obecnie, w obliczu nowego zdarzenia dotykającego Polskę, również pojawiły się kampanie cyberprzestępców i oszustów, chcących żerować na cudzym nieszczęściu. Do najczęstszych metod działania takich osób należą:

  • fałszywe zbiórki na rzecz ofiar powodzi,

  • linki do podejrzanych stron oferujących „pomoc”,

  • wiadomości z prośbą o wpłaty na konta prywatne,

  • fałszywe informacje zachęcające do kliknięcia w groźne linki.

Przykładem ostatniej z tych metod jest kampania, przed którą ostrzegają zespoły do spraw cyberbezpieczeństwa jak CERT Polska i portal Demagog. Chodzi o posty, które pojawiły się na Facebooku i Instagramie, informujące o rzekomym porwaniu malej dziewczynki przez nurt rzeki. Po kliknięciu w post jesteśmy jednak przekierowywani do formularza logowania stworzonego przez oszustów. Jeśli wpiszemy tam swoje dane logowania do FB, to w rzeczywistości udostępnimy je przestępcom.

Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustwa przy powodzi i nie tylko?

Jeśli nie chcemy paść ofiarą oszustw wykorzystujących powodzie i inne katastrofy, musimy być bardzo uważni. Przede wszystkim należy zachować ostrożność podczas przeglądania postów w social mediach. Oszuści często korzystają przy tym także z nazw znanych organizacji charytatywnych lub podszywają się pod celebrytów i biznesmenów, aby uzyskać wiarygodność. Ważne jest, by przed dokonaniem wpłaty lub kliknięciem w link dokładnie sprawdzić, czy dana zbiórka lub post pochodzą z wiarygodnego źródła. Na te aspekty należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności:

  1. Sprawdzaj adresy stron internetowych.

  2. Nie podawaj swoich danych na niesprawdzonych stronach.

  3. Upewnij się, że zbiórki są organizowane przez oficjalne organizacje.

Powódź to tragiczne wydarzenie, które często łączy ludzi we wspólnym działaniu na rzecz pomocy. Niestety, przestępcy wykorzystają każdą okazję, aby wzbogacić się na ludzkim nieszczęściu, dlatego tak ważne jest, by być czujnym i odpowiedzialnym w działaniach online.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl