Uważaj na takie kody QR! Ludzie tracą przez nie pieniądze. Jak działają oszuści i jak ustrzec się przed kradzieżą?

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, na jakie zagrożenie ze strony kodów QR należy uważać.
Zobacz, na jakie zagrożenie ze strony kodów QR należy uważać. Marielle Ursua / Unsplash
Internetowi przestępcy korzystają z wielu wymyślnych metod na to, by okraść swoje ofiary z ich pieniędzy. Takie ataki mogą być wymierzone również w najmłodszych internautów, którzy są bardziej podatni na wszelkiego rodzaju manipulacje. Co gorsza, udany atak na dziecko nierzadko kończy się utratą środków z konta rodzica. Zobacz, przed jakimi kodami QR ostrzec dziecko oraz na jakie samemu zwracać szczególną uwagę.

Spis treści

Kod QR - czym jest?

Kod QR to kwadratowy kod graficzny, który często nazywany jest „nowoczesnym kodem kreskowym”. Umożliwia on zapisanie w nim cyfr oraz liter, dzięki czemu jest bardzo uniwersalny. Pozwala na niewielkim obszarze zawrzeć wiele informacji, które mogą być odczytane za pomocą specjalnego urządzenia. Zazwyczaj zawiera on odnośnik do strony internetowej lub instrukcję do wykonania przez urządzenie skanujące. Jego zastosowanie niweluje potrzebę czasochłonnego przepisywania długich ciągów znaków.

We współczesnym świecie ma on wiele zastosowań. Umieszczany jest na przykład na małych kawałkach papieru dołączanych wraz z zakupionym przedmiotem. Po zeskanowaniu go za pomocą smartfonu możemy przeczytać pełną treść instrukcji obsługi lub pobrać dedykowaną aplikację na smartfon. Często jest on też zawarty na wizytówkach i pozwala błyskawicznie wyświetlić zakodowaną w QR stronę www, taką jak np. cennik.

Oszustwo za pomocą kodu QR

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Mławie, kody QR zostały w ostatnim czasie wykorzystane do oszustw w internecie z udziałem nieletnich. Do 10-latków wysyłane były wiadomości przez popularną platformę do komunikacji z graczami. Niestety nie wiemy, o jaką dokładnie chodzi.

Uwaga, hakerzy wykorzystują popularną wśród graczy gier video platformę komunikacyjną. Z platformy tej często korzystają dzieci - niestety jak się okazuje, bez nadzoru rodziców. Hakerzy wysyłają dzieciom kody QR do nowych gier lub dodatków do gier. Po zeskanowaniu kodu, konto abonenta zostaje obciążane wysokimi opłatami. (...) Oszuści proponowali różnego rodzaju dodatki do gier.

Jak podaje policja, haker przesłał dziecku kod QR do zeskanowania z obietnicą otrzymania darmowych dodatków do gier. Po sczytaniu, konto bankowe rodzica ofiary - gdyż takie było podłączone do konta dziecka - zostało obciążone opłatami w wysokości ponad 800 zł. Wszystko to za zakupione aplikacje i gry, które nigdy do użytkownika nie dotarły.

Jak uchronić się przed oszustwem?

  • Najważniejszą rzeczą przy zapobieganiu tego typu incydentom jest zachowanie ostrożności i podniesienie świadomości zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. Skanowanie kodów QR, podobnie jak wchodzenie w niezweryfikowane linki z fałszywych SMS-ów lub podejrzanych wiadomości e-mail, nigdy nie jest dobrym pomysłem.
  • Ważne jest też, by nie podpinać swojej karty bankowej do kont obsługiwanych przez dziecko. Jeśli już zachodzi potrzeba zapłacenia w sieci, warto skorzystać z kart jednorazowych lub innych sposobów płatności, nieobarczonych tak dużym ryzykiem.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dron z kamerą termowizyjną strażaków z Leszczyny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl