Widźmin Sirius - a miało być tak pieknie... Co wiadomo o produkcji i jej nowych problemach? Sprawdź

Anita Persona
Anita Persona
Projekt Sirius to nowa gra w uniwersum Wiedźmina, która zapowiada się ciekawie. Ma jednak kłopoty...
Projekt Sirius to nowa gra w uniwersum Wiedźmina, która zapowiada się ciekawie. Ma jednak kłopoty... CDP
Fani Wiedźmina od CD Projekt od dawna marzyli, że otrzymają podobną do Monster Hunter grę, ale właśnie w uniwersum Andrzeja Sapkowskiego. Wszystko wskazywało, że marzenia te spełni Projekt Sirius znany też jako Wiedźmin Sirius. Okazuje się jednak, że produkcja ma kłopoty.

Spis treści

Jednym z najczęściej przewijających się w grach komputerowych motywów jest walka z różnej maści potworami. Te oczywiście zmieniają się w zależności od konwencji, gatunku i fabuły poszczególnych produkcji, a gama takowych przeciwników jest naprawdę imponująca. Mamy więc starcia z mutantami, przemienionymi w bestie ludźmi, stworami mitologicznymi i z czeluści piekieł, a także kosmicznymi, krwiożerczymi rasami. Cóż, kreatywność twórców w tym względzie jest naprawdę imponującą, co jest oczywiście powodem do zadowolenia dla graczy, lubujących się wszak w zgładzaniu potworów.

Łowcy Potworów, czy opus magnum w postaci Monster Hunter

Walka z potworami, a tytuł „pogromcy” czy „łowcy” potworów to jednak różne rzeczy. Trzeba przyznać, że pośród najczęstszych skojarzeń graczy w tym temacie przewijać się będą pewnie dwie słynne marki, a mianowicie Wiedźmin i Monster Hunter. Druga z tych pozycji to jedna z niezwykle popularna seria stworzona przez Capcom, która już od lat „błyszczała” na rynkach azjatyckich, a od czasu przebojowego Monster Hunter World rozkochała w sobie graczy z całego świata.

Tytuły z serii to RPG akcji, stawiające na dynamiczną i taktyczną, a przy tym wymagającą rozgrywkę. Są to tytuły multiplayer PvE, w których mamy miejsce socjalnych spotkań graczy i możliwość zarówno solowego, jak i grupowego polowania na potwory. Na tym zresztą opiera się cała esencja tych produkcji, bowiem wcielamy się w nich właśnie w łowcę potworów i do naszych zadań należy przede wszystkim:

  • Przyjmowanie zleceń na potwory,
  • zbieranie śladów i wytropienie naszych celów,
  • a na koniec zgładzenie ich lub pojmanie do celów badawczych.

Nic więc dziwnego, że fanom Geralta z Rivii, jako jednego z najsłynniejszych pogromców potworów, zamarzyła się właśnie tego typu produkcja w ramach marki Wiedźmin. Pojawiły się przesłanki, że prośby nasze mogą zostać spełnione.

Project Sirius – robi się coraz ciekawiej

Jakiś czas temu twórcy gier z serii Wiedźmin, czyli nasz rodzimy CD Projekt, podzielił się ze światem swoimi planami dotyczącymi marki. Te natomiast okazały się nad wyraz ambitne, a po miesiącach braku wiadomości okazało się, że powstanie aż kilka różnych tytułów w tym niezwykłym uniwersum Wiedźmina.

Jednym z takowych jest oczywiście Wiedźmin 4 (umowna nazwa), czyli kolejna pełnoprawna gra, będąca jednocześnie początkiem nowej sagi w formie trylogii. To jednak nie wszystko, ponieważ powstaną także odrębne produkcje, stworzone m.in. przez odrębnych deweloperów. Jedną z takowych jest Project Sirius (nazwa kodowa) tworzony przez The Molasses Flood, czyli studio należące do spółki CD Projekt.

Początkowo na temat tytułu nie ujawniono wiele, ponad to, że ma być „innowacyjny” i prezentować "niezapomnianą historię". Najciekawsze w kontekście tego projektu okazało się, iż ma on oferować zarówno rozgrywkę dla pojedynczego gracza, jak i multiplayer.

Gra będzie dziać się w wiedźmińskim uniwersum, ale będzie różnić się od naszych dotychczasowych produkcji z uwagi na fakt, że jest skierowana do znacznie szerszej grupy odbiorców. Syriusz zaoferuje graczom rozgrywkę zarówno jednoosobową, jak i w trybie multiplayer.

Wiedźmin — łowca potworów, czyli multiplayer PvE w uniwersum CD projekt

Niestety dotychczas nie otrzymaliśmy dodatkowych wiadomości o kolejne grze w uniwersum Wiedźmina, w postaci Project Sirius. Przynajmniej nie oficjalnie, bowiem pewne rzeczy można wywnioskować z poszczególnych przesłanek. Jedną z nich jest ogłoszenie CD Projekt, związane z poszukiwaniem nowych pracowników do The Molasses Flood. Oczywiście nie byłoby w nim nic wyjątkowego, wszak przydadzą się nowe osoby przy kolejnych projektach. Ciekawsza jest jednak sama treść zamieszczonej informacji, ponieważ poszukiwany jest Starszy projektant trybu wieloosobowego, do którego obowiązków należeć będzie:

(…) Osoba zatrudniona na stanowisku pomoże kierować wizją i wdrażaniem rozgrywki wieloosobowej w naszej grze. Współpracując z głównym projektantem gry wieloosobowej i dyrektorem ds. projektów, będziesz aktywnie pracować nad wciągającymi funkcjami rozgrywki wieloosobowej, trybami gry, postępami graczy i systemami społecznościowymi, prowadząc je wszystkie od koncepcji do wdrożenia. Będziesz także współpracować z zespołami zajmującymi się projektowaniem systemów, inżynierią, grafiką i produkcją, aby upewnić się, że doświadczenia tworzone przez Twój zespół są zabawne, wciągające i wydajne oraz pomagają opowiedzieć historię gry. (...)

To jednak nie wszystko, ponieważ wśród wymagań do objęcia stanowiska wpisano:

Doświadczenie w projektowaniu wieloosobowym w trybie kooperacji.

Natomiast w sekcji „Mile widziane” uwzględniono:

Doświadczenie w projektowaniu w Unreal Engine w wieloosobowych grach kooperacyjnych/PvE.

Wszystko więc łacznie sugeruje, że nadchodząca gra w uniwersum Wiedźmina określana jako Projekt Sirius będzie właśnie kooperacyjną grą multiplayer PvE. Tak więc zapowiada się spełnienie marzeń wielu fanów, od lat mających nadzieje na stricte taki właśnie tytuł.

Problemy w raju, czyli coś jest nie tak...

CD Projekt RED opublikowało oficjalny komunikat odnośnie Projekt Sirius. Niestety, nie są to informacje przybliżające szczegóły produkcji, a oświadczenie budzące niepokój. Dotyczy ono bowiem przejęcia kosztów za dotychczasowe prace nad grą właśnie przez CDP, a jako powody wymieniono "ewaluację zakresu i potencjału komercyjnego Projektu Sirius" i prace nad "zdefiniowaniem nowych ram projektu".

Zarząd CD PROJEKT S.A. z siedzibą w Warszawie („Spółka”) niniejszym informuje o podjęciu decyzji w sprawie utworzenia w księgach Spółki odpisu aktualizującego wartość poniesionych dotychczas nakładów na prace rozwojowe związane z projektem Sirius tworzonym przez studio The Molasses Flood. Wartość nakładów poniesionych do końca roku 2022 wyniosła 33,4 mln zł i obciąży wynik finansowy Spółki i Grupy Kapitałowej CD PROJEKT za rok 2022. Wartość nakładów dotychczas ujętych w księgach w styczniu oraz lutym 2023 roku wyniosła 9,5 mln zł i obciąży odpowiednio wynik finansowy za pierwszy kwartał 2023 roku.
Powodem decyzji są wyniki ewaluacji zakresu i potencjału komercyjnego Projektu Sirius w pierwotnej formule i prowadzone obecnie prace nad zdefiniowaniem nowych ram projektu.
- CDP

Choć nie podano żadnych dodatkowych wiadomości, już samo oświadczenie sugeruje, że po zapoznaniu się z dotychczasowym poziomem prac studia Molasses Flood, CD Projekt nie jest widocznie zadowolony z efektów. Wiedźmin Sirius może więc zostać prawdopodobnie przebudowany w stosunku do obecnego kształtu. Sprawa jest jednak poważniejsza, niż mogło by się wydawać, na co wskazuje komentarz jednego z przedstawicieli CDP, udzielony w ramach odpowiedzi na zapytanie serwisu Gry-Online. Zawierał on bowiem stwierdzenie:

Decyzja o przyszłości projektu nie została jeszcze podjęta.

Czyżby oznaczało to możliwość całkowitego skasowania projektu? Tego na razie nie wiadomo, ale firma CDP już ma teraz problemy z powodu zawirowań woków Wiedźmina Sirius. Przejęcie kosztów związanych z Projektem Sirius zaniepokoiło bowiem akcjonariuszy firmy i wartość jej akcji spadła. Może różnice nie są alarmujące, ale widoczne. Tak więc wygląda na to, że Projekt Sirius nie jest obecnie w najlepszym stanie i nie wiadomo, jak dalej potoczą się jego losy.

... już wiadomo, co z losem kolejnego Wiedźmina

Dla oczekujących na Projekt Sirius mamy dwie wiadomości, jak to zwykle bywa - dobra i zła. Zaczniemy od tej dobrej, a mianowicie, że gra nie została skasowana. Zła wiadomość natomiast jest taka, że zapadła decyzja o rozpoczęciu prac nad projektem zupełnie od początku.

"Zdaję sobie sprawę, że nie jest wspaniale usłyszeć od firmy, że projekt jest ponownie weryfikowany. Ale jednocześnie, aby pozostać innowacyjnym, musimy eksperymentować i być odważni przy próbowaniu nowych ścieżek, a także zachować kontrolę i utrzymać właściwy kurs, zwłaszcza w przypadku projektu, który jest dla nas nowy pod względem designu, opracowany przez nowe studio w naszej rodzinie. Musimy stale oceniać sytuację w miarę postępów. Lepiej jest wcześnie obciąć koszty, a nawet ponownie rozpocząć prace, jeśli to konieczne."Piotr Nielubowicz, dyrektor finansowy CDP

Wygląda więc na to, że wcześniejsze, zdecydowanie obiecujące zapowiedzi mogą się niestety nie sprawdzić. Skoro bowiem Projekt Sirius ma zostać "przeprojektowany", to nowa koncepcja z nim związana może być zupełnie odmienna, a na realizacje tytułu przyjdzie nam jeszcze dłużej poczekać. Niemniej cała sprawa wpłynęła negatywnie na samego dewelopera. Akcje giełdowe CDP spadły w wyniku dotychczas poniesionych na Projekt Sirius kosztów i przedłużenia prac nad grą. Po sprawdzeniu wydatków i stanu prac nad tytułem CD Projekt musiał być więc bardzo niezadowolony z poczynań Molasses Flood, skoro takie są tego efekty.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gra.pl Gra.pl