Wybór najlepszego telewizora do gier - czym się kierować i na jakie parametry zwracać uwagę, szukając telewizora dla gracza

Anita Persona
Anita Persona
Grając pragniemy maksymalnej jakości wrażeń i nie inaczej jest, gdy do grania wykorzystujemy telewizor.
Grając pragniemy maksymalnej jakości wrażeń i nie inaczej jest, gdy do grania wykorzystujemy telewizor. LG
Z pozoru prosta czynność, jaką jest kupno telewizora, może nastręczyć wielu problemów. Szczególnie, gdy zamierzamy wykorzystać telewizor do grania. Podpowiadamy, czym się kierować i na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze najlepszego telewizora do gier.

Dawno minęły już czasy, gdy telewizor służył jedynie oglądaniu telewizji. Nabywając nowy model oczekujemy wręcz zaawansowanego centrum rozrywki, które kompleksowo spełni nasze różnorodne oczekiwania. Mnogość modeli telewizorów na rynku może jednak przyprawić o zawrót głowy, szczególnie, gdy nowy sprzętu zamierzamy wykorzystywać nie tylko do oglądania, ale i do grania. Nie wystarczy bowiem dostosować wielkości urządzenia do dysponowanej przestrzeni, a urządzenia te muszą obecnie spełniać szereg dodatkowych i stale rosnących wymagań konsumentów. Co więcej, szybko zmieniające się trendy oraz postęp sprawiają, że niekiedy ciężko nadążyć za nowymi funkcjami czy możliwościami kolejnych generacji telewizorów. Dodatkowo, niejednokrotnie z pozoru oczywiste parametry mogą być błędnie rozumiane, a wybór nowego sprzętu z prozaicznej czynności urasta do rangi wyzwania. Więc, jak wybrać telewizor dla gracza? Podpowiemy, czym kierować się podczas zakupu odpowiedniego sprzętu, co oznaczają poszczególne parametry i na które z nich zwracać szczególną uwagę.

Telewizor do gier - warunki domowe i przeznaczenie telewizora

Obecnie wykorzystanie sprzętów RTV jest znacznie szersze, niż jedynie oglądanie transmisji telewizyjnych i w celu wybrania odpowiedniego modelu, musimy jasno kreślić swoje kryteria. Wybierając telewizor do rozrywek audiowizualnych warto zastanowić się także, czy chcemy za jego pośrednictwem korzystać także z ogólnych dobrodziejstw Internetu, jak serwisy streamingowe czy przeglądarki internetowe. Od tego bowiem zależeć będzie, które dodatkowe parametry będą dla nas istotne.

Kupuj w dobrej cenie!

Choć wydaje się to z pozoru błahe, to już na starcie znaczenie ma też to, czy wolimy grać w słuchawkach. Jeśli nie, to powinniśmy zwrócić dodatkową uwagę na funkcje polepszające jakość dźwięku czy też jakość głośników. W przypadku umiejscowienia urządzenia liczy się gównie to, jaką przestrzenią dysponujemy i jak będzie ono zamontowane, np. umieszczone na podstawie czy zawieszone na ścianie (przy zakupie należy sprawdzić obecność mocowania w zestawie). Istotną rolę odgrywa także nasłonecznienie pomieszczenia, w którym umieścimy telewizor, bowiem duża ilość światła może wpływać negatywnie na widoczność obrazu w poszczególnych przypadkach.

Poszczególne technologie sprawiają, że obraz wyświetlany na ekranie telewizora podczas gry jest nie tylko dynamiczny, ale i najwyższej jakości bez względu
Poszczególne technologie sprawiają, że obraz wyświetlany na ekranie telewizora podczas gry jest nie tylko dynamiczny, ale i najwyższej jakości bez względu na obszar i kąt widzenia. Sony

Telewizor do gier - matryce

Gdy odpowiemy sobie na powyższe pytania, łatwiej będzie nam wybrać telewizor z odpowiednią matrycą, a jest to kwestia pierwszorzędna. Od tego bowiem w znacznej mierze zależy jakość wyświetlanego przez urządzenie obrazu, ale co za tym idzie – również na jego cena. Jeśli bowiem nie mamy większych wymagań, możemy się zdecydować na jeden z tańszych modeli telewizorów LCD (z ekranem ciekłokrystalicznym) lub typu Edge LED, oferującym większą jasność i lepsze odwzorowanie kolorów, dzięki umieszczonym przy krawędziach diodom LED. Matryca typu Full LED jest natomiast doświetlona na całym obszarze ekranu i zapewnia znacznie lepszy kontrast, ale przy tym jest nieco droższa. Kolejną ewolucją telewizorów z diodami jest technologia Mini LED, która za sprawą mniejszych diod oraz zaawansowanych algorytmów gwarantuje wyższą jakość wyświetlania, a w tym lepszy kontrast oraz odwzorowanie czerni. Przy odpowiednich parametrach sprzęty z tymi technologiami mogą być wystarczające dla niektórych graczy.

Teraz pora jednak na technologie, które zadowolą bardziej wymagających odbiorców, a są to telewizory OLED i QLED. Te pierwsze wykorzystują do naświetlania diody organiczne, dzięki czemu zapewniają niemal nieograniczony kontrast oraz odwzorowanie kolorów każdego punktu obrazu, co jest nieosiągalne dla sprzętów ze zwykłymi matrycami LED. Do tego zapewniają wysoką jasność oraz szerokie kąty widzenia. Problem w tym, że nie radzą sobie z wyświetlaniem statycznego obrazu, co przekłada się niestety na żywotność wyświetlacza i z czasem może prowadzić do uszkodzeń. Najpoważniejszym z nich może być retencja obrazu, czyli utrwalenie danego obrazu na panelu. Jednak w przypadku fanów dynamicznych produkcji nie powinno stanowić to większego problemu, a korzyści wizualne są bezsprzeczne. Technologia ta stosowana jest m.in. w telewizorach LG.

QLED natomiast wykorzystuje nanocząsteczki, czyli tzw. kropki kwantowe i rozwiązanie to jest dość popularne w telewizorach Samsung. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenia zapewniają bardzo szeroką gamę kolorów oraz optymalną jasność. Tym samym, to doskonały wybór do dużych i mocno naświetlonych pomieszczeń. Czyli takich, w których wyrazistość obrazu w przypadku większości matryc byłaby niedostateczna do odpowiedniego komfortu grania.

Warto także zaznaczyć, że zastosowanie najbardziej zaawansowanych matryc łączy się również z redukcją szkodliwego niebieskiego światła. Co ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i komfortu naszych oczu podczas wielogodzinnych rozgrywek. Niektórzy producenci stosują dodatkowo technologie ograniczające ilość tego szkodliwego światła lub specjalne powłoki antyrefleksyjne, co niweluje szkodliwe efekty. Więc i na tę kwestię warto również zwrócić uwagę.

Poszczególne technologie sprawiają, że obraz wyświetlany na ekranie telewizora podczas gry jest nie tylko dynamiczny, ale i najwyższej jakości bez względu
Poszczególne technologie sprawiają, że obraz wyświetlany na ekranie telewizora podczas gry jest nie tylko dynamiczny, ale i najwyższej jakości bez względu na obszar i kąt widzenia. Sony

Telewizor do gier - rozdzielczość telewizora dla gracza

Rozdzielczość telewizora to jedna z ważniejszych kwestii, jakimi powinniśmy kierować się przy wyborze nowego sprzętu do grania. Jest to parametr określający liczbę pikseli obrazu wyświetlanego na ekranie, więc im wyższa jest obsługiwana przez dany sprzęt maksymalna rozdzielczość, tym lepszej jakości jest wyświetlany obraz.

W tym przypadku wybór jest dość prosty, jeśli dysponujemy odpowiednimi funduszami, to pomimo obecności na rynku licznych modeli Full HD powinniśmy zdecydować się na telewizor z rozdzielczością 4K. Zapewni ona bowiem znacznie lepszą jakość i szczegółowość wyświetlanego obrazu. Choć produkcji oferujących obraz w 4K nie ma jeszcze wyjątkowo dużo, to ich ilość stale rośnie i staje się powoli standardem w przypadku gier. Możemy także wybrać tańszy model z Full HD, jednak nie będzie on tak wszechstronny i efektowny, jak 4K. Na rynku można spotkać już także nieliczne typy telewizorów oferujące 8K, ale nie ma obecnie tytułów, które umożliwiłyby pełne wykorzystanie możliwości takich urządzeń, a ich ceny są naprawdę wysokie.

Kupuj w dobrej cenie!

Telewizor do gier - częstotliwość odświeżania

Częstotliwość odświeżania to parametr, na który szczególną uwagę powinni zwrócić gracze. Odpowiada on bowiem za płynność wyświetlanego obrazu, więc im wyższa jest wartość odświeżania, wyrażana w Hz, tym lepiej telewizor radzi sobie z odwzorowaniem szybkiego ruchu. Obecnie większość modeli oferuje 60 Hz i jest to satysfakcjonujący poziom, jednak jeśli myślimy przyszłościowo oraz możemy zainwestować w droższy sprzęt, to warto zastanowić się nad urządzeniami z 120 Hz odświeżaniem.

Telewizor do gier - wejścia i podłączenie innych urządzeń

Ważną rolę w telewizorach do grania odgrywają także odpowiednie gniazda i wejścia, umożliwiające połączenie urządzenia z innymi sprzętami. Podczas zakupu nowego urządzenia powinniśmy zwrócić więc szczególną uwagę na gniazdo HDMI, które odpowiada za przesył cyfrowego sygnału audio i wideo. Standardem jest obecnie HDMI 2.0, pozwalające na wyświetlanie obrazu w 4K i 60 kl./s. Jeśli potrzebujemy telewizora do konsol, szczególnie nowej generacji, to dobrym wyborem okaże się HDMI 2.1, które umożliwia transfer danych nawet w 8K i 120 kl./s.

Telewizor do gier - Input Lag

Kolejną kwestią, która jest niezwykle istotna dla osób podłączających konsolę do telewizora - jest Input Lag, czyli inaczej opóźnienie wejścia. Parametr ten odpowiada za to, jak szybko podejmowane podczas gry czynności (np. wciśnięcie klawisza) zostaną odwzorowane na ekranie. Jeśli wartości te będą zbyt duże, może to wpłynąć na naszą rozgrywkę. Sprawdza się tu więc zasada – im mniej, tym lepiej. Gracze docenią najbardziej Input Lag nie przekraczający 20 ms, natomiast powyżej 60 ms w dynamicznych produkcjach będą zauważalne opóźnienia.

Telewizor do gier - technologie Free Sync i G-Sync

Warto wyszczególnić jeszcze jeden element w przypadku wykorzystania telewizora do gier, a mianowicie wsparcie dla technologii Free Sync lub G-Sync. Jest to cecha związana głownie z monitorami, ale poszczególni producenci sprzętów RTV również postanowili wzbogacić w ten sposób niektóre modele. Technologie te odpowiadają bowiem za synchronizację częstotliwości odświeżania obrazu z prędkością renderowania karty graficznej, co jest wręcz niezastąpione w bardziej wymagających produkcjach.

Przy wyborze telewizora dla gracza istotna jest możliwość podłączenia peryferiów komputerowych, padów i innych zewnętrznych urządzeń do sterowania.
Przy wyborze telewizora dla gracza istotna jest możliwość podłączenia peryferiów komputerowych, padów i innych zewnętrznych urządzeń do sterowania. Samsung

Telewizor do gier - technologie dodatkowe

HDR to jedna z najważniejszych technologii, na które powinny zwrócić naszą uwagę. W teorii, jej zastosowanie zapewnia jakość zbliżoną do obrazu widzianego przez „ludzkie oko”. W praktyce, HDR oznacza szeroki zakres tonalny i przekłada się na lepszy kontrast oraz wyższą jasność, a tym samym zapewnia większą szczegółowość oraz jakość wyświetlanego obrazu. Sprawdza się to zarówno w filmach czy serialach, jak i w produkcjach gamingowych.

Smart TV to telewizory z wbudowanym systemem operacyjnym (np. Android TV, webOS lub Tizen) oraz dedykowanymi aplikacjami. Dzięki temu telewizory Smart TV umożliwiają bezpośrednie korzystanie z dobrodziejstw Internetu i stanowią wielofunkcyjne, domowe centrum rozrywki.

Sterowanie urządzeniem zewnętrznym – jak sama nazwa wskazuje, jest to dodatek, dzięki któremu możemy z pomocą np. myszki oraz klawiatury, czy też pada sterować naszym telewizorem. Jest to rozwiązanie oferowane w przypadku Smart TV i ułatwia korzystanie z dodatkowych opcji, np. z przeglądarki i co oczywiste, znacznie usprawnia granie za pomocą peryferiów komputerowych.

PIP (Picture-in-Picture) to funkcja określana, jako obraz w obrazie. Pozwala ona obserwować dwa obrazy jednocześnie – główny, na niemal całym obszarze ekranu oraz dodatkowy, na mniejszym fragmencie wyświetlanym na tle głównego. Jak może to pomóc graczom? Cóż, czasami natrafiamy na problem w trakcie rozgrywki i wspomagamy się solucjami. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy zerkać na drugi ekran, aby kierować się w produkcji wskazówkami z poradników wideo, ponieważ mamy je na ekranie telewizora w mniejszej wersji.

Screen mirroring to coś, dla chcących oglądać np. relacje z serwisu streamingowego Twitch (choć nie tylko) na ekranie swojego telewizora, bez posiadania Smart TV. Jest to bowiem sposób na odwzorowanie na ekranie tego samego obrazu, co wyświetlany właśnie na laptopie, tablecie czy smartfonie. Jeśli więc zastanawialiście się kiedyś, jak udostępnić ekran z telefonu na telewizor, aby oglądać „growe” zmagania innych graczy lub gameplaye, to już wiecie.

Najbardziej dynamiczne gry, szczególnie sieciowe, mają najwyższe wymagania względem ekranów, na których są wyświetlane.
Najbardziej dynamiczne gry, szczególnie sieciowe, mają najwyższe wymagania względem ekranów, na których są wyświetlane. Samsung

Jak już wspomniano, w przypadku „ogrywania” produkcji gamingowych bez słuchawek istotne podczas wyboru telewizora będzie również nagłośnienie. W zależności od preferencji warto więc zwrócić także uwagę na możliwość podłączenia odpowiedniego, zewnętrznego zestawu nagłośnienia, bądź technologie wspierające dźwięk w głośnikach zamontowanych w samym telewizorze. Jeśli chcemy nabyć urządzenie dostosowane konkretnie do grania i cieszyć się maksymalną jakością rozrywki, bez względu na to, czy potrzebujemy telewizora do konsol, czy też do grania na PC – warto uwzględnić wymienione wyżej kryteria i wiedzieć, za co one odpowiadają.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - prawdziwe studio VR w Warszawie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gra.pl Gra.pl