Wyłącz te opcje graficzne na swoim komputerze, by gry działały lepiej. Te opcje grafiki zamulą nawet najbardziej topowego PC

Maciej Modrzewski
Nawet najbardziej topowe PC mogą być spowolnione przez niektóre ustawienia graficzne. Które opcje warto wyłączyć, by zyskać na płynności gier?
Nawet najbardziej topowe PC mogą być spowolnione przez niektóre ustawienia graficzne. Które opcje warto wyłączyć, by zyskać na płynności gier? Kadyn Pierce/Unsplash.com
Podczas grania w gry komputerowe z wykorzystaniem zaawansowanej grafiki często spotykamy się z opcjami, które mogą negatywnie wpływać na wydajność naszego komputera. Nawet najbardziej topowe PC mogą być spowolnione przez niektóre ustawienia graficzne. W tym artykule omówimy kilka takich opcji, które warto wyłączyć, albo przynajmniej zminimalizować, aby zapewnić płynność rozgrywki. Od Nvidia Hairworks po najwyższe ustawienia antyaliasingu i ray tracing. Sprawdźcie, jakie opcje mogą być odpowiedzialne za spadki wydajności oraz jak zoptymalizować ustawienia graficzne w grach.

Spis treści

Nvidia Hairworks – realistyczne włosy, które zamulą niejednego PC

Nvidia Hairworks to zaawansowana technologia renderowania włosów, która dodaje szczegółowość i realizm postaciom w grach. Jednak ta opcja może znacząco obciążyć nasz system, zwłaszcza jeśli nie mamy najnowszego i najbardziej wydajnego sprzętu. Jeśli doświadczasz spadków wydajności podczas gry, warto rozważyć wyłączenie Nvidia Hairworks lub zmniejszenie jego ustawień na niższy poziom. To pozwoli oszczędzić moc obliczeniową i poprawi płynność rozgrywki. Warto zauważyć, że ta technologia jest trudno zauważalna w trakcie rozgrywki będąc równocześnie niezwykle zasoborzerną.

Antyaliasing – przydatna opcja, z którą trzeba uważać

Antyaliasing to technika wygładzania krawędzi obiektów w grach, co poprawia jakość grafiki. Dzięki tej opcji poszarpane krawędzie obiektów stają się bardziej gładkie. Jednak najwyższe ustawienia antyaliasingu mogą być bardzo wymagające dla naszego systemu. Opcje takie jak supersampling lub MSAA x8 mogą powodować znaczne spadki wydajności. Warto zwrócić uwagę na to, czy tak wysokie ustawienia antyaliasingu są naprawdę konieczne i czy nie można zastosować niższych, optymalnych ustawień, takich jak FXAA czy SMAA. To pozwoli zachować dobrą jakość obrazu przy mniejszym obciążeniu dla naszego sprzętu.

Ray tracing – oświetlenie generowane w czasie rzeczywistym

Ray tracing to zaawansowana technologia, która pozwala na bardziej realistyczne oddanie światła, cieni i odbić w grach. Jednak ta opcja jest bardzo wymagająca dla naszego sprzętu i może prowadzić do znacznych spadków wydajności. Jeśli nie dysponujesz najnowszą kartą graficzną i mocnym procesorem, wyłączenie ray tracingu może być konieczne. Warto zwrócić uwagę, czy korzyści związane z lepszym efektem wizualnym przewyższają spadki wydajności, które mogą mieć wpływ na płynność rozgrywki. Ray tracing daje niezwykle ładne efekty oświetlenia, z drugiej jednak strony jest to opcja niezwykle zasobożerna. Jeżeli obserwujesz spadki wydajności, to w pierwszej kolejności wyłącz tę opcję w ustawieniach gry.

Efekty postprocesingu – filmowy efekt głębi

Wiele gier oferuje zaawansowane efekty postprocesingu, takie jak głębia ostrości (depth of field), efekty rozmycia ruchu czy efekty świetlne. Chociaż te efekty mogą dodawać realizmu i estetyki, to są również obciążające dla naszego systemu. Jeśli zauważasz spadki wydajności, wyłączenie niektórych efektów postprocesingu może pomóc poprawić płynność rozgrywki. Można również spróbować zmniejszyć ich intensywność na niższy poziom, aby osiągnąć kompromis między wydajnością a wizualnym efektem. Efekt postprocesingu bazuje przede wszystkim na karcie graficznej, więc jeżeli to ona jest najsłabszym komponentem w twoim PC – warto tę opcję wyłączyć.

Cienie – zawsze włączaj, nigdy nie ustawiaj na maksimum

Realistyczne cienie mogą znacznie wpłynąć na jakość grafiki w grach, ale równocześnie są obciążające dla naszego sprzętu. Cienie o dużej rozdzielczości mogą wymagać znacznej mocy obliczeniowej od procesora i karty graficznej. Warto rozważyć zmniejszenie rozdzielczości cieni lub ograniczenie ich odległości renderowania. To pozwoli zachować dobre efekty wizualne, jednocześnie minimalizując wpływ na wydajność. Włączenie cieni w opcjach znacząco poprawi efekt wizualny gry i nie wpłynie znacząco na płynność rozgrywki, jednak podbicie tych ustawień na maksimum już zdecydowanie potrafi przyczynić się do spadku klatek.

Rozdzielczość tekstur – najważniejsza opcja graficzna

Wielu producentów gier oferuje tekstury o różnych rozdzielczościach, które mogą mieć znaczący wpływ na wydajność. Jeśli dysponujesz sprzętem o niższej mocy, warto rozważyć zmniejszenie rozdzielczości tekstur na niższy poziom, choć będzie wiązało się to z widocznym spadkiem walorów wizualnych gry, jednak pozwoli zaoszczędzić pamięć wideo i zwiększyć wydajność. Rozdzielczość w grach warto ustawiać na taką samą, jaka jest domyślnie ustawiona dla naszego monitora i zmniejszać ja dopiero na końcu.

Zasięg widzenia – tylko z mocnym procesorem

Wybór ustawień zasięgu widoczności trawy i roślinności może mieć istotny wpływ na twoje doświadczenie w grach, szczególnie w przypadku produkcji o otwartym świecie. Opcja ta jest szczególnie zasobożerna dla procesora. Obniżenie wartości zasięgu widoczności spowoduje skrócenie odległości, na jaką widzisz szczegółowe elementy. W skrajnym przypadku może to prowadzić do sytuacji, w której zamiast pięknej, bujnej trawy i górskich szczytów w oddali, będziesz widział jedynie płaską, jednolitą powierzchnię. Oczywiście, niższa wartość zasięgu widoczności może przyczynić się do zwiększenia płynności gry, szczególnie na mniej wydajnych komputerach.

Jednak warto pamiętać, że wybór tej opcji zależy od indywidualnych preferencji i priorytetów. Jeśli estetyka i szczegółowość świata są dla ciebie istotne, możesz zdecydować się na wyższe ustawienia zasięgu widoczności, nawet kosztem nieco niższej wydajności. Jeśli natomiast płynność rozgrywki ma dla ciebie najwyższe znaczenie, obniżenie tego parametru może być rozsądnym wyborem. Wyjątkiem stanowią gry PVP multiplayer, w których z zasady opcje widoczności powinniśmy mieć ustawione zawsze na maksimum.

Miejmy na uwadze, że optymalizacja ustawień graficznych w grach to indywidualny proces. Każdy system komputerowy jest inny, więc warto eksperymentować i dostosowywać ustawienia do swoich preferencji i możliwości sprzętowych. Oczywiście, niektóre gry mogą mieć inne, specyficzne opcje graficzne, które również mogą wpływać na wydajność. Dlatego warto eksplorować ustawienia graficzne i dokładnie analizować, które opcje mają największy wpływ na wydajność, aby zapewnić sobie płynną i satysfakcjonującą rozgrywkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przebywa palaczy. „Zatrważające dane”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl