Xperia 10 Plus z panoramicznym ekranem. Czy smartfon Sony jest dobrym wyborem wśród urządzeń ze średniej półki cenowej? Test i recenzja

Grzegorz Lisiecki
Tegoroczne Xperie, które Sony zaprezentowało podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie, wyraźnie odchodzą od dotychczasowego designu. Producent postawił na panoramiczne ekrany o proporcjach 21:9, zmienił także nazewnictwo swoich urządzeń. – Mamy nową wizję marki Xperia – podkreślał w Barcelonie Mitsuya Kishida, prezes Sony Mobile Communications. Flagowa Xperia 1 jeszcze nie trafiła do sprzedaży, ale na rynku obecna jest już między innymi „średniopółkowa” Xperia 10 Plus.

„Kinowe” proporcje ekranu sprawiły, że Xperia 10 Plus jest bardzo wysoka. Nieuniknione, jak się wydaje, problemy z obsługą jedną ręką łagodzi oprogramowanie – pociągnięcie w dół rozwija pasek stanu z przełącznikami i powiadomieniami, pociągnięcie w górę przenosi nas do szuflady aplikacji. Ekran zajmuje około 81 proc. frontu urządzenia. Ramki po bokach wyświetlacza są wąskie, podobnie jest na dole. Proporcje zakłóca nieco wysoka ramka nad panelem, która kryje głośnik do rozmów, przedni aparat i czujniki.

Z tyłu klasycznie – logo producenta i marki, symbol modułu NFC, a wyżej podwójny aparat główny i z diodą LED. Czytnik linii papilarnych wrócił na bok (prawy) urządzenia, co część użytkowników mogła przyjąć z zadowoleniem. Czujnik nie został jednak zintegrowany z klawiszem zasilania – ten znajduje się nieco wyżej. Z kolei poniżej (niestety, zbyt nisko) skanera odcisków palców umieszczono przyciski głośności. Na prawym boku znalazło się miejsce dla kart nanoSIM i microSD (jak zwykle w przypadku Xperii wyciągnięcie tacki kończy się restartem smartfonu). Na dole – złącze USB typu C oraz mikrofon i głośnik (ukryte za maskownicami). Na górze jest drugi mikrofon oraz złącze audiojack 3,5 mm.

Warto także zaznaczyć, że w Xperii 10 Plus producent zrezygnował z fizycznego przycisku aparatu – ten klawisz pozostał już tylko we flagowej Xperii 1. Sama obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego z „metalowym wykończeniem”, jak zaznacza producent, a smartfon waży sporo, bo 180 gramów.

Panoramiczny ekran

Ekran IPS LCD ma wspomniane już proporcje 21:9 oraz rozdzielczość Full HD+, co oznacza zagęszczenie pikseli na poziomie 422 ppi. Panel chroni Corning Gorilla Glass 5. Jasność wyświetlacza to około 580 nitów, kontrast i odwzorowanie kolorów stoją na dobrym poziomie. W ustawieniach można jeszcze poprawić i kontrast, i gamę kolorów (tryb superżywych kolorów) oraz balans bieli. Dodajmy, że obsługę ekranu ułatwiają nie tylko wspomniane gesty wysuwania paska stanu czy szuflady aplikacji. Stuknięcie w bok (Boczny sensor) aktywuje bowiem panel z najczęściej wybieranymi aplikacjami, który ułatwia ponadto uruchamianie aplikacji na podzielonym ekranie. Jest też tryb obsługi jedną ręką.

Akumulator w Xperii 10 Plus ma pojemność 3000 mAh. Jak się okazuje, to odpowiednia wartość. Ogniwo spisuje się dobrze i zwykle nie było problemów z pracą smartfonu przez cały dzień, co oznaczało najczęściej kilkanaście godzin z dala od gniazdka, w tym ok. 4 godzin SoT (Screen on Time). Większe niż zazwyczaj obciążenie (zdjęcia, wideo) oczywiście skracało ten czas. Akumulator z ok. 10 do 100 proc. ładuje się mniej więcej dwie godziny (szybkiej ładowarki nie ma w zestawie – to akcesorium, które trzeba dokupić osobno). Jak zwykle w przypadku Sony użytkownik może skorzystać z trybów wydłużających pracę akumulatora (STAMINA i Ultra STAMINA). Dodatkowo technologia Xperia Adaptive Charging monitoruje stan ogniwa podczas ładowania regulując – w razie potrzeby – natężenie prądu.

Xperię 10 Plus napędza ośmiordzeniowy Snapdragon 636 wykonany w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Układ pozwala rejestrować wideo w jakości 4K, wspiera też szybkie ładowanie. Modem to X12 LTE (kat. 12/13 – pobieranie 600 Mb/s, wysyłanie 150 Mb/s). Snapdragon 636 to wprawdzie średnia półka, ale wspiera dwuzakresowe Wi-Fi, Bluetooth w wersji 5.0 ( A2DP, LE, aptX HD) i dwukanałową pamięć RAM LPDDR4 (1333 MHz) – w przypadku Xperii 10 Plus to 4 GB. Pamięć wbudowana to z kolei 64 GB. Z jednej strony 4 GB pamięci RAM to dziś niezbyt dużo – w testach wydajnościowych smartfon Sony nie zajmuje czołowych miejsc, z drugiej zaś warto pamiętać, że system to praktycznie czysty Android (Pie), z niewielkimi dodatkami japońskiego producenta. Faktem jest jednak, że podczas użytkowania zdarzały się drobne spowolnienia… Dodajmy, że dźwięk w Xperii 10 Plus wspierany jest technologiami DSEE HX oraz LDAC dla słuchawek bądź głośników bezprzewodowych.

Wideo w 4K

Xperię 10 Plus producent wyposażył w podwójny aparat główny – 12 MP i 8 MP. Podstawowy moduł ma szerokokątny obiektyw i przysłonę f/1.8. Sensor 8 MP (teleobiektyw, przysłona f/2.4) dba o odpowiednie rozmywanie tła (efekt bokeh), umożliwia ponadto dwukrotny optyczny zoom. Oba aparaty posiadają AF z detekcją fazy. Nie ma jednak optycznej stabilizacji obrazu, w zamian – to częste w przypadku Sony – jest EIS. Interfejs aparatu zbliżony jest do tego z Xperii XZ3 – jest tryb manualny, pozwalający dostosować podstawowe parametry, takie jak balans bieli czy ISO. Xperia 10 Plus robi dobre zdjęcia, szczegółowe, o odpowiedniej kolorystyce. Dynamikę poprawia HDR. Problemem jest kiepskie ostrzenie w sytuacji, gdy obiekt jest blisko, ponadto aparat niezbyt dobrze radzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych. Aparat do selfie spełnia swoją rolę, a trzeba też wspomnieć, że Xperia 10 Plus nagrywa wideo w 4K.

Podsumowując, Xperię 10 Plus wyróżnia panoramiczny ekran bardzo dobrze nadający się do oglądania filmów czy przeglądania portali społecznościowych. Pozostałymi parametrami Sony jednak nie „postraszyło” konkurencji, a prawdziwym problemem jest cena – 1899 zł; to niewiele mniej od niektórych flagowców z 2018! Plusy: panoramiczny ekran, audiojack 3,5 mm, dobry dźwięk na słuchawkach, dwie karty nanoSIM i karta microSD (u części konkurencji jest wybór: albo drugi SIM, albo karta pamięci). Minusy: zbyt nisko umieszczone klawisze głośności, brak optycznej stabilizacji obrazu, szybka ładowarka jako akcesorium, za które trzeba dodatkowo zapłacić, wysoka cena.

Sony Xperia 10 Plus specyfikacja:

  • Ekran IPS LCD o przekątnej 6,5 cala, rozdzielczości 1080 x 2520 p i proporcjach 21:9
  • Procesor: Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm), ośmiordzeniowy (8 x 1,8 GHz Kryo 260)
  • GPU: Adreno 509
  • Pamięć: 64 GB (plus slot na kartę microSD do 512 GB), 4 GB RAM
  • Podwójny aparat główny: 12 MP, f/1.8, 27 mm (szeroki), 1/2.8", 1.25µm, PDAF, 8 MP, f/2.4, 53 mm (teleobiektyw), 1/4", 1.12µm, PDAF, dwukrotny zoom optyczny, dioda LED, HDR, panorama, wideo: 2160p/30 fps, 1080p/30 fps
  • Aparat przedni: 8 MP, f/2.0, 24 mm (szeroki), 1/4", 1.12µm, HDR, wideo: 1080p/30 fps
  • Łączność: LTE 12, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC, GPS z A-GPS, GLONASS, radio FM, USB 2.0, Type-C 1.0, nanoSIM (dual SIM), microSD
  • Czujniki: skaner linii papilarnych (na bocznej ramce), akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, kompas
  • Akumulator: litowo-jonowy o pojemności 3000 mAh
  • Wymiary: 167 x 73 x 8,3 mm
  • Waga: 180 gramów
  • System: Android 9.0 Pie

Twitter: @G_Lisiecki

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Xperia 10 Plus z panoramicznym ekranem. Czy smartfon Sony jest dobrym wyborem wśród urządzeń ze średniej półki cenowej? Test i recenzja - Dziennik Zachodni

Wróć na gra.pl Gra.pl