Zakupy już nigdy nie będą takie same. Aplikacja e-Paragony 2.0 już dostępna! Co to oznacza dla konsumentów?

Kacper Derwisz
Zobacz, jak działa nowa aplikacja i co oznacza jej wprowadzenie dla konsumentów.
Zobacz, jak działa nowa aplikacja i co oznacza jej wprowadzenie dla konsumentów. podatki.gov.pl
Cyfrowe paragony powoli przedzierają się do codzienności każdego Polaka. Robiąc zakupy w dyskontach i korzystając z dedykowanych aplikacji wiele osób, nawet bezwiednie, już z nich korzysta. Ministerstwo Finansów przygotowało aplikację, która pozwoli na gromadzenie paragonów w jednym miejscu w formie cyfrowej. Zobacz, co to oznacza dla konsumentów.

Spis treści

Smartfony w życiu Polaków

Smartfon przydaje się obywatelom Polski do coraz większej ilości rzeczy. Wraz z premierą aplikacji mObywatel 2.0 nareszcie dowody cyfrowe zrównały się z plastikowymi. Co więcej, w apce można już teraz załatwiać wiele urzędowych spraw, a wkrótce będzie można w niej oglądać wydarzenia sportowe z udziałem reprezentacji Polski.

Innym przykładem pozytywnej, cyfrowej zmiany jest aplikacja mojeIKP, w której znaleźć można wszelkie potrzebne informacje zdrowotne, recepty i skierowania. Kolejną, małą rewolucją może być opublikowana właśnie aplikacja e-Paragony 2.0.

Czym jest e-Paragon?

Idea e-Paragonu powstała z myślą zarówno o środowisku, jak i wygodzie konsumentów. Jest to cyfrowy odpowiednik papierowego dowodu zakupu, który można przechowywać na komórce za pomocą specjalnej aplikacji. Dzięki temu oszczędzany jest papier, a dostęp do paragonu możliwy jest w każdej chwili i nie da się go zgubić.

Paragon tradycyjny z wersją elektroniczną zrównały pod względem prawnym poprzez przepisy, które weszły w życie 1 kwietnia 2020 r. Od tamtej pory e-Paragony jako równoprawne dokumenty fiskalne mogą być wykorzystywane jako dowód zakupu m.in. w momencie zwrotu towaru czy reklamacji. Od strony technologicznej wystawianie e-Paragonów stało się możliwe w maju 2022 roku.

Pomysł na to, jak ugryźć cyfryzację paragonów pojawiał się w dyskusji publicznej już od kilku lat. Ostatecznie stanęło na tym, że e-Paragony będziemy mogli otrzymywać w sklepach bez podawania naszych danych osobowych Nie będzie to również - jak obawiali się obywatele - numer telefonu czy adres e-mail. Zamiast tego każdy, kto będzie chciał gromadzić elektroniczne paragony, otrzyma unikalny identyfikator, który kasjer będzie mógł zeskanować podczas zakupów.

e-Paragony 2.0

Całość takiego działania od strony konsumenta umożliwi nowa aplikacja e-Paragony 2.0. Umożliwia ona:

  • Dodawanie paragonów za pomocą czytnika kodów kreskowych oraz kodów QR i przechowywanie ich na urządzeniu;
  • Przetrzymywanie danych w chmurze, dzięki czemu możliwa jest synchronizacja danych w przypadku zmiany urządzenia lub ponownej instalacji aplikacji;
  • Anonimowość, gdyż paragony nie będą powiązane z żadnymi danymi osobowymi konsumenta;
  • Analizę wydatków dzięki katalogowaniu i sumowaniu paragonów.

Jak czytamy na oficjalnej stronie aplikacji:

e-Paragony 2.0 to bezpłatna aplikacja, dzięki której możesz zarządzać wydatkami, zgłaszać nieprawidłowości i sprawdzać paragony z kodem QR. Aplikacja jest w pełni bezpieczna i całkowicie anonimowa. Nie gromadzimy żadnych danych o Twojej aktywności. Wszystkie informacje są zapisywane tylko w Twoim urządzeniu z możliwością utrzymywania ich w chmurze.

Bezpieczeństwo aplikacji e-Paragony 2.0
Ministerstwo Finansów zapewnia, że aplikacja nie identyfikuje paragonów z konkretną osobą i zapewnia anonimowość. podatki.gov.pl

Po zainstalowaniu aplikacji faktycznie nie są wymagane żadne wrażliwe dane. Na początku należy jedynie

  • zdefiniować hasło,
  • ustalić kod PIN
  • oraz wprowadzić swoje imię.

Opcjonalnie, można włączyć też logowanie biometryczne. Aplikację można już pobierać z Apple App Store oraz Google Play.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zygmunt
Mam 70 lat i w nosie e-paragony, e-obywatela i resztę e-. Wolę nosić cztery plastykowe karty niż dużego, ciężkiego i rozładowującego się [wulgaryzm]fona. Nie uszczęśliwiajcie nas na siłę.
Wróć na gra.pl Gra.pl