Spis treści
Jak mówi stare przysłowie: „do dobrego łatwo się przyzwyczaić”, a tym dobrem są w dzisiejszych czasach technologie mobilne. Jeszcze kilka lat temu ich dostępność nie była tak powszechna, a co więcej, korzystanie z nich wiązało się często ze znacznymi kosztami. Obecnie natomiast smartfony i bezprzewodowa łączność są czymś niemal naturalnym. Warto jednak wiedzieć, że technologie mobilne to nie tylko komunikacja, dostęp do Internetu czy rozrywka, w postaci gier, muzyki lub V.O.D. Poszczególne programy mogą nam pomóc dbać o zdrowie, a nawet życie. Trudno w to uwierzyć?
W ciągu kilku ostatnich lat, praktycznie z roku na rok zwiększa się na rynku liczba programów prozdrowotnych. Największa popularność tego trendu przypadła jednak oczywiście na rok 2020 i związane z nim ograniczenie swobody przemieszczania się oraz inne restrykcje związane z panującą pandemią COVID-19. Z wieloma kwestiami musieliśmy nauczyć się „radzić sobie sami”, a jedną z nich jest zdrowie. Ciężko bowiem dbać o ten aspekt, niemal nie wychodzimy z domu, a dostęp do opieki medycznej jest znacznie utrudniony.
Choć obecnie wygląda to nieco inaczej, to przekonaliśmy się w tym czasie, jak wiele korzyści może nieść ze sobą technologia. Jej popularną formą są natomiast aplikacje mobilne, z których korzysta znaczna większość społeczeństwa i warto je wykorzystywać w pozytywny sposób.
M-zdrowie – nowy sposób na dbanie o siebie
Każdy już spotkał się z pojęciem telemedycyny, jednak jedna z jej nowszych odmian, czyli M-zdrowie nie jest jeszcze powszechnie kojarzona. Chodzi konkretnie o wykorzystanie technologii i aplikacji mobilnych w celu poprawy jakości naszego zdrowia, a tym samym życia. Wbrew pozorom, na rynku znajdziemy całe mnóstwo tego typu programów, przeznaczonych na smartfony, dzięki czemu zawsze i wszędzie będziemy mogli skorzystać z dobrodziejstwa takich możliwości. Jakie one jednak są?
Cóż, poszukiwania odpowiedniego programu na urządzenia z systemem Android lub iOS należy rozpocząć od określenia zakresu tematycznego. Konkretnie należy ustalić, czego właściwie potrzebujemy.
Wśród aplikacji mobilnych znajdziemy bowiem takie, które możemy podzielić tematycznie, na np. programy do uprawiania sportu i dbania o kondycję naszego ciała, do zdrowego odżywiania, wspomagające rozwój duchowy, pomagające dbać o stan psychiczny, monitorujące zdrowie, zwalczające złe nawyki lub promujące pozytywne zachowania. Niekiedy jedna aplikacja łączy w sobie cechy kilku wyżej wymienionych przykładów. Odpowiedni dobór programu zależy więc od nas samych.
Mobilne aplikacje sportowe
Dość oczywiste jest, co kryje się pod hasłem aplikacje mobilne w tematyce sport. Skupiają się one na aktywności fizycznej i ruchu, ale tu tez mamy spory wybór. Na rynku znajdziemy bowiem nie tylko programy do treningów sensu stricte, ale też np. programy szybkich ćwiczeń dla pracujących przy komputerze, odpowiednie w przypadku bólu głowy, a nawet wspomagające rehabilitację przy urazach. Często też połączone są one z rozbudowanymi kalendarzami i systemem powiadomień, m.in. przypominającym o robieniu przerw na chwile ruchu w ciągu dnia. Taka pozornie błaha rzecz może utrwalić w nas nawyki wspomagające np. nasze krążenie i odpowiednie dotlenienie organizmu.
M-zdrowie i badania smartfonem
Może się zdarzyć, że cierpiąc na określone przypadłości przyda nam się monitoring naszego stanu zdrowia. Tu także z pomocą przychodzi oprogramowanie mobilne. Pełen wachlarz tego typu udogodnień zaoferuje nam m.in. kalendarze pomagające w systematyce podczas leczenia i brania leków czy przeprowadzanie pomiarów (w poszczególnych modelach smartfonów możemy wykonać przybliżone pomiary tętna). W ostatnim przypadku, kupując urządzenia do pomiarów medycznych w domu często posiadają one własne, dedykowane aplikacje na telefon, dostosowane odpowiednio do korzystania z poszczególnych sprzętów.
Sen i jedzenie za pomocą aplikacji mobilnych
Są takie elementy naszego życia, które wydają się prozaiczne, a mają na nas niebagatelny wpływ. Pierwszym z nich jest odżywianie, a poszczególne aplikacje mogą ten aspekt wspomóc. Przykładowo, możemy pobrać program sprawdzający po kodach kreskowych produktów zawarte w nich szkodliwe substancje. Inne z kolei mogą pomóc liczyć nam kalorie lub wyeliminować z diety określone czynniki, jak np. laktoza w przypadku uczulenia.
Niemniej istotny w naszym życiu jest sen. Wpływa ona na nasze codzienne funkcjonowanie, ale także zdrowie, gdyż jest niezbędny do regeneracji naszego organizmu. Niestety, wiele osób boryka się obecnie z problemami z zasypianiem i wydajnością snu. W tym także wspomóc mogą programy na smartfony.
Znaleźć można bowiem następujące aplikacje mobilne:
- do prostych ćwiczeń oddechowych przed snem,
- wspomagających zasypianie
- propagowanie nawyków,
- wspomagających wydajność snu, np. poprzez unikanie szkodliwego niebieskiego światła tuż przed snem.
Oprócz tego, znajdziemy również aplikacje do monitorowania snu czy z możliwością nagrywania mówienia przez sen.
Liczy się wnętrze – także mobilnie
Skoro już omówiliśmy fizyczne aspekty, w których pomóc może M-medycyna, czyli medycyna mobilna, można skupić się na wnętrzu. Tu natomiast mamy duży wybór, od aplikacji umożliwiających zdalny kontakt ze specjalistami, przez rozpisane terapie wspomagające walkę z negatywnymi nawykami, po sztuczną inteligencję, z którą możemy prowadzić rozmowy. Może to wydawać się dziwne, ale SI w dzisiejszych czasach jest na tyle rozwinięte, że łatwo dostosowuje się do odbiorcy. Nie każdy w ciężkich chwilach ma czas, chęci lub zasoby, aby porozmawiać o problemach z innymi ludźmi, a uzewnętrznienie się jest elementem procesu wspomagającego. Tu właśnie w sukurs przychodzą aplikacje prozdrowotne, które w niezobowiązujący sposób nawiążą z nami rozmowę, dostosowując się w pewien sposób do naszych indywidualnych potrzeb.
Jak widać, możliwości wpierania naszego życia i zdrowia za pomocą technologii mobilnych są dość imponujące. Wszystko zależy od naszych potrzeb, a czasem także funduszy. W sklepach z aplikacjami znajdziemy bowiem zarówno płatne aplikacje mobilne, jak i całkowicie darmowe. W znacznej części programy oferują określone funkcje za darmo, a jedynie ich rozszerzenie (o ile będziemy takowego potrzebować) jest dodatkowo płatne. Jeśli więc na przeszkodzie do zdrowszego życia stoją w naszym przypadku fundusze, czas czy potrzeba dodatkowego przemieszczania się – jest na to sposób. Warto wtedy bowiem wypróbować prozdrowotne aplikacje mobilne i sprawdzić, czy spełniają nasze oczekiwania. Wszak, dlaczego nie?
Sprawdź też: