Trzy gry o zdrowiu psychicznym – zagraj, a zrozumiesz wiele problemów i przypadłości w trakcie dobrej zabawy. Także dla rodzin i bliskich

Anita Persona
Anita Persona
Gry mogą stanowić źródło wiedzy i poszerzać naszą świadomość, czego przykładem są tytuły przybliżające temat chorób psychicznych.
Gry mogą stanowić źródło wiedzy i poszerzać naszą świadomość, czego przykładem są tytuły przybliżające temat chorób psychicznych. Bing
Gry komputerowe o zdrowiu psychicznym jednocześnie mogą być źródłem zabawy, jak i poszerzać świadomość związaną z ważnym tematem. Oto trzy produkcje, które udowadniają, że gry nie tylko bawią, ale też pomagają. Przekonajcie się sami, a te propozycje są warte "ogrania" zarówno przez osoby z problemami, jak i ich bliskich, a także każdego chcącego ciekawie spędzić czas.

Spis treści

Choć od jakiegoś czasu świadomość społeczna związaną z grami komputerowymi rośnie, to wciąż krąży na ich temat wile krzywdzących stereotypów. Wśród nich najpopularniejszymi tezami są m.in. że gry komputerowe są jedynie dla dzieci, szkodzą i doprowadzają do uzależnień, czy są bezmyślną rozrywką. Wszystko to jednak nie prawda, o czym wiele osób mogło przekonać się choćby podczas restrykcji sanitarnych związanych z pandemią.

Okazało się wtedy, że gry komputerowe mogą stanowić nie tylko sposób na rozrywkę, ale także skutecznie obniżać stres, umożliwiać kontakty społeczne nawet bez fizycznego kontaktu i stanowić znakomitą odskocznię w ciężkich chwilach. Co więcej, przeprowadzono już wiele badań udowadniających, iż produkcje gamingowe wspomagają rozwój i pozwalają ćwiczyć tak istotne umiejętności, jak logiczne myślenie, spostrzegawczość czy refleks. To jednak wciąż nie wszystko

Gry o zdrowiu psychicznym, depresji, ale i historii i więcej

Gdy dokładniej przyjrzeć się rynkowi gier komputerowych możemy dostrzec także, że poszczególne produkcje mogą także poszerzać naszą świadomość związaną z różnymi tematami. Dlatego też pierwsze gry trafiły już m.in. do szkolnej podstawy programowej, rozszerzając lektury o nowe medium. Dlaczego jednak tak się stało? Ponieważ można z nich czerpać wiele przydatnych wiadomości, jak choćby informacje na temat historii. Część z nich może także uświadomić nas w tematach związanych ze zdrowiem, w tym również psychicznym.

Wyjątkowość medium, jakim są gry, pozwala na łatwiejsze przedstawienie niektórych zjawisk. Dzieje się tak, ponieważ produkcje gamingowe łączą specyficzną narrację, z efektami wizualnymi, dźwiękowymi, ale w przeciwieństwie do książek czy filmów pozwalają na znacznie większą immersję (możliwość „wczucia się” w bohatera i wydarzenia) poprzez faktyczne i czynne kierowanie postaciami. Pozwalają one także na bardziej efektywne zgłębienie perspektywy, a tym samy umysłu poszczególnych postaci i dzięki temu możemy zbadać często także ich psychikę. Oto trzy produkcje, które robią to znakomicie, a pierwszą jest Hellblade: Senua’s Sacrifice.

Hellblade: Senua’s Sacrifice - gra o zaburzeniach psychicznych

Hellblade: Senua’s Sacrifice to wysokiej jakości wciągająca i mroczna gra akcji dla dojrzałego odbiorcy, stworzona przez studio Ninja Theory. Jej fabuła została osadzona w 790 roku w klimacie nordyckiej mitologii, okraszonej także celtyckimi wierzeniami. Główną bohaterką jest natomiast tytułowa Senua, która zmaga się z demonami własnej psychiki. Produkcja była tworzona w konsultacji z prawdziwymi psychologami i pokazuje mechanizmy funkcjonowania takich chorób psychicznych, jak m.in. schizofrenia czy depresja.

Sea of Silitude - zobacz, jak depresja wpływa na ludzi

Zostając przy temacie tak ważnej i ciężkiej choroby, jaką jest depresja, warto wspomnieć o Sea of Solitude. W przeciwieństwie do poprzedniej gry, która jest hitem i oczekujemy na jej druga odsłonę, ta produkcja jest grą indie, czyli niskobudżetową. Wcale jednak nie ujmuje to temu tytułowi, którzy dzięki rysunkowej oprawie graficznej pięknie się prezentuje, a surrealizm otoczenia pozwala wciągnąć się w historię dziewczyny szukającej drogi do domu w nieznanym świecie, w którym się znalazła jako dziwne stworzenie.

Aby ją odnaleźć, musi ona jednak zmierzyć się ze wspomnieniami i zrozumieć zachowania swoich bliskich. Te natomiast są znakomitym i bardzo obrazowym stadium depresji, a co istotne, dotyczy to zarówno samego przeżywania emocji przez osoby dotknięte depresją, jak i tego, jak ich bliscy postrzegają tę sytuację. To na tyle przystępne, że po przejściu gry będziemy w stanie lepiej zwracać uwagę również na mniej oczywiste jej przejawy i otrzymamy wskazówki, co zrobić w przypadku problemów naszych bliskich.

Pychonauts 2 1 - zabawnie o niezabawnych problemach

Ostatni tytuł może być zaskakujący i dość nieoczywisty. Psychonauts i Psychonauts 2 na pierwszy rzut oka nie wydają się bowiem grami głębokimi, co jest jednak mylnym wrażeniem. Pod psychodeliczną, surrealistyczno-rysunkową oprawą graficzną i lekkim żartem możemy w tych tytułach znaleźć bowiem pełen przekrój ludzkich problemów psychicznych.

W poszczególnych etapach wchodzimy bowiem jako główny bohater do umysłów innych postaci i to dosłownie. Tam natomiast napotykamy manifestacje lęków, traum, uzależnień, gniewu i wszystkiego, co może zatruwać człowieka w kontekście zaburzeń psychicznych. Co więcej, zadaniem naszego bohatera podczas "odwiedzin w umyśle" jest rozwiązanie tych problemów lub stawienie im czoła, jako przeciwnikom. Podczas tego dowiadujemy się, co jest przyczyną poszczególnych przypadłości, jak one wpływają na osoby nimi dotknięte i jak ewentualnie możemy sobie z nimi radzić. To skarbnica wiedzy o poważnych sprawach, ale w lekkim i przyjemnym w odbiorze wydaniu, zapewniającym masę zabawy.

Nie lekceważmy siły gier w temacie zaburzeń psychicznych

Wspomniane produkcje gamingowe są doskonałym dowodem na to, że to wyjątkowe medium może nieść ze sobą wiele korzyści. Nie ograniczają się one jednak jedynie do rozrywki i relaksu, a mogą realnie wzbogacić naszą świadomość, w tym związaną ważnymi zagadnieniami, jak choroby psychiczne. Wśród powyższych trzech gier natomiast każdy znajdzie coś, co konwencją będzie odpowiadało indywidualnym gustom, a „ogrywając je” ma szansę poszerzyć wiedzę, przy dobrej zabawie oczywiście.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl