Spis treści
Cyberprzestępczość to działania przestępcze wykorzystujące technologie komputerowe lub internetowe jako narzędzie, cel lub środek do popełnienia przestępstw. W jej zakres wchodzi wiele różnorodnych działań, takich jak:
- kradzież tożsamości,
- oszustwa finansowe,
- ataki hakerskie,
- wyłudzanie danych,
- rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania (malware),
- cyberprzemoc,
- czy terroryzm internetowy.
Walka z cyberprzestępczością wymaga skutecznej współpracy międzynarodowej, rozwijania nowych technologii bezpieczeństwa, ustanawiania odpowiednich przepisów i egzekwowania prawa oraz edukowania społeczeństwa o zagrożeniach związanych z cyberprzestępczością oraz sposobach ich ograniczania. Dlatego także w Polsce, gdzie również problem cyberprzestępczości jest poważny, działają odpowiednie organy ścigania wycelowane w przestępców cyfrowych. Właśnie osiągnęły one na tym polu nie lada sukces.
Jak działali w Polsce cyberprzestępcy?
W ramach działań łódzkiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), zatrzymano rozbito prężnie działający gang oszustów phishingowych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez podkom. Krzysztofa Wrześniowskiego z zespołu prasowego CBZC, przestępcy wysyłali wiadomości do sprzedających na popularnych portalach ogłoszeniowych. Wiadomości te zawierały specjalnie przygotowane linki, które przekierowywały ofiary na spreparowane strony płatności internetowych czy przewoźników, czyli to tzw. phishing.
Następnie oszuści wykorzystywali nielegalnie zdobyte dane kart płatniczych, które zostały wprowadzone przez pokrzywdzonych - dodał Wrześniowski.
Działania te pozwalały przestępcom na nielegalne uzyskiwanie środków finansowych.
Zatrzymanie szefa grupy i ogromna skala jej działań
Podkomisarz Wrześniowski poinformował, że w ten sposób oszukanych zostało ponad 320 osób, a łączna kwota wyłudzonych środków przekracza 1 milion złotych. Szef gangu, który zorganizował te przestępstwa, ukrywał się od ponad roku zarówno na terenie Polski jak i Ukrainy.
Podczas przeszukania domu i posesji zatrzymanego, funkcjonariusze CBZC znaleźli umowy o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe, telefony komórkowe, komputery i cyfrowe nośniki pamięci. Zabezpieczono również pieniądze w walucie zagranicznej i środki finansowe w kryptowalucie o łącznej wartości około miliona złotych. Samemu szefowi gangu grożą natomiast poważne kary, bowiem prokurator przedstawił mu łącznie aż 328 zarzutów. Te obejmują:
- założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą,
- kradzież z włamaniem do rachunków bankowych,
- oszustwa komputerowe
- oraz tzw. pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw.
Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Operacja ta natomiast stanowi ważny krok w walce z cyberprzestępczością w Polsce. Działania łódzkiego CBZC przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa w sieci, a zatrzymanie szefa gangu oszustów komputerowych wysyła silny sygnał do potencjalnych przestępców.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!
Sprawdź też:
Źródło: