Cyberprzestępczość: Rocznie tracimy 4 800 000 000 złotych

Redakcja gra.pl
Cyberprzestępczość: Rocznie tracimy 4 800 000 000 złotychCyberprzestępczość: Rocznie tracimy 4 800 000 000 złotych
Cyberprzestępczość: Rocznie tracimy 4 800 000 000 złotychCyberprzestępczość: Rocznie tracimy 4 800 000 000 złotych
A w każdej sekundzie na całym świecie ofiarą cyberprzestępców pada 18 osób. Firma Symantec opublikowała właśnie doroczny raport na temat cyberprzestępczości.

Dane z raportu pochodzą z 24 krajów, w tym z Polski. I nie są dobre. Roczne straty związane z globalną cyberprzestępczością wymierzoną w zwykłych użytkowników szacuje się na 110 miliardów dolarów (w Polsce na 4,8 miliarda złotych). W ostatnich 12 miesiącach z cyberprzestępczością zetknęło się na całym świecie 556 milionów dorosłych.

Raport to także ostrzeżenie przed rozwojem nowych form cyberprzestępczości, które koncentrują się przede wszystkim portalach społecznościowych i urządzeniach mobilnych. Już co dziesiąty użytkownik sieci społecznościowej przyznaje, że stał się ofiarą oszustwa typu scam lub fałszywego łącza w sieci społecznościowej. Prawie jedna trzecia użytkowników mobilnych otrzymała wiadomość tekstową od nieznanego nadawcy, z propozycją kliknięcia podanego łącza lub wybrania nieznanego sobie numeru w celu odebrania „poczty głosowej".

– Cyberprzestępcy zmieniają taktykę: atakują szybko rozwijające się platformy mobilne i sieci społecznościowe, których użytkownicy są mniej świadomi zagrożeń – komentuje Marian Merritt, rzecznik marki Norton ds. bezpieczeństwa w Internecie. – Liczba zagrożeń mobilnych w porównaniu z poprzedzającym rokiem wzrosła prawie dwukrotnie. Dawniej szkodliwe programy i wirusy powodowały widoczne zakłócenia w działaniu komputera. Pojawiał się niebieski ekran lub komputer zawieszał się, ostrzegając użytkownika o infekcji. Metody cyberprzestępców uległy zmianie. Zależy im na tym, aby pozostać w ukryciu. Tegoroczne wyniki wskazują, że prawie połowa użytkowników Internetu jest przekonana, że dopóki komputer się nie zawiesza lub nie zaczyna nieprawidłowo działać, to nie są oni ofiarami ataku. Niestety wielu z nich jest w błędzie.

Cyberprzestępczość: Rocznie tracimy 4 800 000 000 złotych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl