Elon Musk chce zatrzymania prac nad SI – trochę ironiczne, ale coś w tym jest, czyli próba zastopowania rozwoju sztucznej inteligencji

Anita Persona
Anita Persona
Nie brakuje zarówno zwolenników, jak i przeciwników SI, a każdy ma własne argumenty.
Nie brakuje zarówno zwolenników, jak i przeciwników SI, a każdy ma własne argumenty. Possessed Photography/Unspla
Sztuczna inteligencja i oparte na niej narzędzia zyskują na popularności i są chwalone m.in. przez Billa Gatesa. Tymczasem Elon Musk chce zatrzymania prace na tą technologią, pobudki teoretycznie słuszne, ale sprawa nieco ironiczna. Sprawdź szczegóły.

Spis treści

Sztuczna inteligencja już od lat wzbudza liczne kontrowersje i działo się tak jeszcze na długo przed tym, gdy narzędzia na niej oparte stały się publicznie dostępne. Rozterek związanych z SI jest wiele, od zagadnień etycznych, przez obawy o utratę pracy po rozpowszechnieniu niektórych mechanizmów, aż po problematykę prawną. W tym ostatnim przypadku wystosowano właśnie list otwarty, podpisany m.in. przez Elona Muska i panel ekspertów.

Elon Musk, eksperci i list otwarty

Oczywiście list otwarty nie jest w żaden sposób wiążący, jednak sam fakt jego wystosowania oraz nazwiska osób pod nim podpisanych mogą wpłynąć na opinię publiczną, a nawet organy ustawodawcze. W tym przypadku właśnie taki zamiar przyświecał Elonowi Muskowi oraz grupie ekspertów z dziedziny technologii. W niniejszym dokumencie nawołują oni do zaprzestania prac nad sztuczną inteligencją. Dlaczego?

Zaprzestanie prac nad sztuczną inteligencją

Na początku warto zaznaczyć, iż osoby podpisane nie żądają całkowitego zaprzestania rozwoju sztucznej inteligencji. Intencją jest zastopowanie prac nad SI bardziej zaawansowanymi niż GPT-4 (czwarta wersja chatbota SI od OpenAI) na okres sześciu miesięcy. Spowolnienie tych działań miałoby dać czas organom ustawodawczym na wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych, związanych m.in. z zasadami użytkowania tego typu narzędzi co jak wspomniano, budzi w ostatnim czasie liczne kontrowersje.

Zwraca się bowiem uwagę na możliwość niewłaściwego wykorzystywania technologii opartych na SI tak, że przy okazji łamane jest prawo. Dotyczy to m.in. praw autorskich oraz możliwości „pisania” prac np. zaliczeniowych za pomocą chatów SI. Oczywiście są to zjawiska negatywne, jednak rozpowszechnienie narzędzi opartych na sztucznej inteligencji znacząco przybrało na sile głównie w ostatnich miesiącach i przepisy nie zdążyły zostać do tego dostosowane.

OpenAi wprowadziło tzw. czwartą generację swojego chcatbota GPT.
OpenAi wprowadziło tzw. czwartą generację swojego chcatbota GPT. D koi/Unsplash

Należy przy tym pamiętać, iż opracowanie nowych rozporządzeń nie tylko nie jest łatwe, wymaga bowiem dokładnego zbadania sprawy oraz wszelkich aspektów z nią związanych, ale i czasu. Stąd też właśnie proponowane m.in. przez Elona Muska, instytut Future of Life, współzałożyciela firmy Apple — Steace’a Wozniaka, czy też nazywanego ojcem chrzestnym SI — Yoshua Bengio, wstrzymanie prac nad rozwojem SI.

Elon Musk najsłabszym punktem postulatu – „to obłuda i hipokryzja”

Teoretycznie to właśnie m.in. udział Elona Muska w powyższym przedsięwzięciu pomógł nagłośnić sprawę. Paradoksalnie jednak jest to również „najsłabszy element” wystosowanych postulatów. Dlaczego? Ponieważ wiele osób wskazuje na „hipokryzję” oraz „obłudę” jego obecnego stanowiska w tej sprawie. Trudno się przy tym nie zgodzić biorąc pod uwagę choćby sam fakt, że właściciel SpaceX i Tesli od lat sam inwestuje w prace nad technologiami związanymi z SI i zdążył się już na tym polu poniekąd skompromitować. Mowa tu o konieczności wycofania całej serii samochodów Tesla w celu aktualizacji ich oprogramowania odpowiadającego za autonomiczną jazdę właśnie w oparciu o SI.

Kolejną kwestią natomiast jest fakt, iż jeszcze do niedawna darzony publiczną sympatią celebryta i milioner nie ma obecnie dobrej prasy. Spowodowane jest to m.in. zakupem Twittera i zamiast realizacji wcześniejszych obietnic, doprowadzenie przez Elona Muska dobrze prosperującej platformy Twitter niemal do ruiny przez nielogiczne i nieprofesjonalne decyzje. Cała sprawa spowodowała spadek zaufania do potentata jako eksperta w wybranych dziedzinach.

Sztuczna inteligencja to niezwykła technologia, wymagająca jednak odpowiednich przepisów.
Sztuczna inteligencja to niezwykła technologia, wymagająca jednak odpowiednich przepisów. Markus Winkler/Unsplash

Warto przy tym dodać, że najsilniejszym lobbującym za zawieszeniem prac nad SI podmiotem w tej sytuacji jest Future of Life Institute, który otrzymał wielomilionowe dotacje właśnie od Elona Muska. Z kolei niezależni eksperci wskazują, że postulaty przedstawione w liście otwartym choć słuszne, to zostały niewłaściwie przygotowane i sugerują brak poważnego podejścia do tematu.

Intencje słuszne, ale…

Ostatecznie więc ostrzeżenia dotyczące konieczności wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych względem SI wydają się nad wyraz uzasadnione. Teoretycznie także opóźnienie prac nad tymi technologiami również wydaje się racjonalne. Problem w tym jednak, że cały dokument posiada dużo luk logicznych. Wątpliwości wzbudza choćby sam pomysł narzucenia m.in. prywatnym instytucjom zaniechania działalności rozwojowej w dziedzinie SI, co w wielu przypadkach wydaje się dla firm niekorzystne. Tym bardziej, że w dokumencie mowa właśnie o zatrzymaniu prac, a nie np. o zaniechaniu konkretnie wprowadzania nowych rozwiązań na rynek, co wydawałoby się w tym kontekście bardziej racjonalne.

Znaczący udział Elona Muska w przedsięwzięciu, który poniekąd skompromitował się przy okazji przejęcia Twittera, także nie poprawia wizerunku całej akcji. Złośliwi sugerują nawet, iż jest to „odwet” milionera za to, że jego firmy nie odnoszą w dziedzinie SI porównywalnych do innych sukcesów. Niemniej nie są to powody, aby odrzucać sam fakt konieczności dostosowania prawa do nowych technologii udostępnianych na rynku.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przebywa palaczy. „Zatrważające dane”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl