Jak recenzje i opinie użytkowników wpływają na wartość akcji twórców gier na giełdzie – CD Projekt Red i Cyberpunk 2077

Anita Persona
Anita Persona
Fot. Marcin Obara / Polskapresse
Najczęściej przy okazji premier nowych, głośnych gier, mamy do czynienia z wysypem informacji na temat wartości ich akcji giełdowych. Podobnie było w przypadku Cyberpunk 2077, ale dlaczego tak się dzieje i jaki wpływ mają opinie na temat gry na akcje firmy za nią odpowiedzialnej?

Giełda to miejsce, w którym obracane są ogromne pieniądze. Podstawy jej funkcjonowania są dość proste, jednakże w praktyce jest wiele spraw, nad którymi muszą panować osoby z nią związane. Wśród graczy popularne jest powiedzenie adekwatne do tego stanu rzeczy – „Easy to learn, hard to master”, co oznacza, że coś jest proste w nauce, ale trudne do osiągnięcia mistrzostwa. Jest to adekwatne również w przypadku giełdy, są też jednak pewne bezwzględne prawa, które decydują np. o tym, ile aktualnie warte są akcje jakiejś firmy. Nie inaczej jest w przypadku gier.

Dobrym przykładem będzie tu choćby nasza rodzima firma – CD Projekt Red oraz zawirowania jej wartości giełdowej w związku z premierą gry Cyberpunk 2077. Jak wiadomo, w miarę zbliżania się dnia premiery, akcje firmy sukcesywnie zyskiwały na wartości. Apogeum tego zjawiska nastąpiło w przeddzień debiutu gry, gdy akcje Redów osiągnęły rekordowe wartości. Niestety, nieco później uległo to diametralnej zmianie. Skąd to zamieszanie?

Jak recenzje i opinie użytkowników wpływają na wartość akcji twórców gier na giełdzie – CD Projekt Red i Cyberpunk 2077
szymon starnawski / polskapresse

Problem z klasyfikacją giełdową spółek z branży gamingu

Prognozy wartości giełdowych poszczególnych firm nie są sprawą prostą, a w przypadku deweloperów oraz wydawców gier jest to jeszcze bardziej skomplikowane. Wszystko przez to, że dopiero w ostatnich latach odnotowano tak dynamiczny wzrost branży gamingu oraz wartości całego rynku. Gwałtowność wkroczenia na giełdę poszczególnych firm, zajmujących się tą tematyka spowodowała, że nawet specjaliści giełdowi nie do końca wiedzą, jak tę branżę klasyfikować. Wyobraźcie sobie, że jeszcze do niedawna firmy zajmujące się grami były klasyfikowane, jako branża informatyczna. Było to podyktowane poniekąd pokrewnością technologiczną, ale oczywistym jest, że sama technologia nie wyczerpuje tematu gier. Od niedawna więc zmieniono podejście do tematu i gry są już zaliczone do szeroko pojętej rozrywki.

Jest to zdecydowanie dobra decyzja, tym bardziej w kontekście tematyki tu prezentowanej. Wszak na popularność filmów czy albumów muzycznych, a tym samym na wartość firm za nimi stojących, również mają wpływ takie mechanizmy, jak recenzje odbiorców.

Wartość akcji na giełdzie – producenci gier

Od czego właściwie zależy wartość firmy z branży gier? Cóż, jak zwykle wszystko zależy od sukcesów, zarówno tych dotychczasowych, jak i nadchodzących. Dlatego też ogromne znaczenie ma m.in. to, czy i jakie produkcje firma szykuje w bliższej czy dalszej przyszłości. Wtedy też rozpoczynają się #prognozy# związane z tym, jakie wyniki przyniosą najbliższe inwestycje i przez ten pryzmat inwestorzy weryfikują swoje zainteresowanie akcjami danej spółki. Od tego natomiast zależy wartość jej akcji.

Jak recenzje i opinie użytkowników wpływają na wartość akcji twórców gier na giełdzie – CD Projekt Red i Cyberpunk 2077
michal dyjuk / polska press

W przypadku spółek zajmujących się tworzeniem gier, prognozy dotyczące sukcesu poszczególnych tytułów są jeszcze bardziej złożonem niż w kontekście weryfikacji wartości innych firm. Składa się na nie bowiem wiele różnorodnych czynników, niekiedy trudnych do sklasyfikowania, a także przewidzenia. Wśród nich można wyróżnić m.in. dotychczasowe osiągnięcia firmy na polu gamingowym, zainteresowanie daną grą, sprzedaż porównywalnych tytułów innych producentów, cykl sprzedażowy, czy deweloper jest także wydawcą, czas produkcji tytułu oraz jego koszty, podejmowane zabiegi marketingowe, sprawozdania finansowe, aktualne zobowiązania firmy, a także jak spółka komunikuje się zarówno z inwestorami, jak i graczami. Jest to długa lista, a dotyczy zaledwie wcześniejszych spekulacji, mających miejsce przed premierą tytułu.

Recenzje i opinie na temat gry - wartości akcji spółki

Gdy już gra zadebiutuje na rynku, to dla jej producentów, wydawców i deweloperów, a tym samym dla inwestorów najważniejsze jest – czy odniosła ona sukces. To z kolei mierzy się dwojako. Oczywiście najbardziej miarodajne są dane dotyczące sprzedaży oraz dochodów uzyskanych przez spółkę dzięki danej produkcji. Nie mniej istotne są jednak recenzje i opinie użytkowników, którzy dany tytuł już wypróbowali. Dlatego oceniając potencjał danej gry, co ma bezpośrednie przełożenie na wartość giełdową firmy za nią stojącej, eksperci radzą śledzić wszelkie źródła, na których znajdziemy opinie użytkowników. Do często wskazywanych należą np. Google Trends, dane z platformy Steam, a nawet komentarze na serwisie YouTube. Dlaczego dzieje się tak, że opinie mają tak duży wpływ na to, jakie notowania na giełdzie ma spółka odpowiedzialna za daną grę? Ponieważ czynniki te mają bezpośredni wpływ na obecną i przyszłą sprzedaż produktu, jakim w tym przypadku jest tytuł gamingowy.

Jak recenzje i opinie użytkowników wpływają na wartość akcji twórców gier na giełdzie – CD Projekt Red i Cyberpunk 2077
szymon starnawski / polskapresse

Nawiążmy tu ponownie do wspomnianej już, rodzimej firmy CD Projekt Red. Seria Wiedźmin, na czele z trzecia częścią – Wiedźmin 3: Dziki Gon, nie tylko odniosła ogromny sukces w czasie zbliżonym do premiery, co w przypadku zwieńczenia trylogii było spowodowane m.in. powodzeniem i jakością dwóch poprzednich części. Dziki Gon jednak sam w sobie okazał się znakomitym tytułem, docenionym przez krytyków, graczy oraz całą branżę, zgarniając liczne nagrody. To właśnie niezwykle pochlebne recenzje i opinie użytkowników, odzwierciedlające w tym przypadku jakość tytułu powodują, że tyle lat od jego premiery nadal świetnie się sprzedaje. Powracają do niego bowiem nie tylko gracze już z nim zaznajomieni, chcąc ponownie zagrać na nowym sprzęcie i z większymi możliwościami technologicznymi, ale i skuszeni opiniami nowi użytkownicy. Tym samym, Wiedźmin 3: Dziki Gon jest jedną z najlepiej sprzedających się gier w tak długim czasie od premiery i ustępuje prawdopodobnie jedynie GTA V, wciąż przynosząc Redom ogromne zyski. Niestety, w przypadku Cyberpunk 2077 jest zgoła odmiennie.

Wartość akcji CD Projekt Red w kontekście Cyberpunk 2077

Cóż, w momencie premiery Cyberpunk 2077 CD Projekt Red miał wszystko, co potrzebne, aby wartość giełdowa firmy była wysoka. Zaufanie graczy oraz wieloletnią wierność użytkowników, sukces w postaci serii gier Wiedźmin, a także nieustającą popularność i ciągłe dochody ze sprzedaży m.in. trzeciej części Wiedźmina - Dziki Gon. Do tego dochodziła zbliżająca się premiera kolejnego dużego projektu CD Projekt RED, w postaci Cyberpunk 2077. Gra zapowiadała się oczywiście na murowany sukces – legendarna marka, lubiane i cenione studio, a do tego nieustające zainteresowanie graczy z całego świata i rekordowa ilość przedpremierowych zamówień kopii gry. To oczywiście przełożyło się na wzrost wartości giełdowej firmy, ponieważ nic tak nie podnosi cen, jak sukces właśnie, którym miał być rzeczony Cyberpunk 2077. Dlatego też akcje firmy dosłownie poszybowały w górę i osiągnęły rekordowe wartości. Jak już jednak wspomniano, nie trwało to długo.

Jak recenzje i opinie użytkowników wpływają na wartość akcji twórców gier na giełdzie – CD Projekt Red i Cyberpunk 2077
Marcin Obara / Polskapresse

Należy przy tym oddać sprawiedliwość, że gra Cyberpunk to nie jest zły tytuł: ogromy, żywy i barwny świat, mnóstwo aktywności, ciekawa fabuła, budzący sympatię protagonista, imponujący design otoczenia, możliwość wyboru „zaplecza” postaci, niezły gameplay, a to wszystko w lubianym przez graczy klimacie cyberpunku. Co więc nie zadziałało? Problem stanowiły liczne błędy, bugi, problemy z optymalizacja i płynnością gry, zablokowane questy, przypadki tracenia postępów i wiele innych technicznych kwestii. Jak się potem okazało, w firmie pojawił się na tym tle poważny konflikt pomiędzy deweloperami, a tzw. „górą”, która nie zgodziła się na dodatkowy czas na dopracowanie produkcji (po raz kolejny).

Tym sposobem, choć Cyberpunk 2077 obecnie jest naprawdę ciekawym i wartym uwagi tytułem, to ilość problemów i błędów w grze w czasie jej premiery i tuż po sprawiły, że opinie graczy były dla gry miażdżące. Doszło nawet do tego, że podążając za nurtem niektórzy recenzenci zmieniali swoje wcześniejsze opinie na mniej pochlebne, niż pierwotnie. W efekcie, po początkowym sukcesie sprzedaż Cyberpunk 2077 dramatycznie wyhamowała, co zdecydowanie nie było dobrą prognozą dla inwestorów. Jednocześnie spadło zaufanie do samych deweloperów, którzy do tej pory cieszyli się niemal nieograniczoną sympatią graczy, nawet podczas kolejnych opóźnień premiery Cyberpunk 2077.

Jak recenzje i opinie użytkowników wpływają na wartość akcji twórców gier na giełdzie – CD Projekt Red i Cyberpunk 2077
CD Projekt Red

Obecna sytuacja CD Projekt Red nie jest jednak dramatyczna, stałe przychody i uwielbienie graczy w stosunku do marki Wiedźmin powoduje, że akcje firmy utrzymują się na stałym poziomie i ustabilizowały się nawet pomimo problematycznego Cyberpunk 2077. Prawda jest jednak taka, że tak duże i niezbyt pozytywne (delikatnie ujmując) zamieszanie, jak miało to miejsce przy okazji debiutu tej gry, niejedno studio mogłoby wiele kosztować i doprowadzić nawet do upadku. Na szczęście w tym przypadku do tego nie doszło. Teraz natomiast Redzi ogłosili przejęcie zespołu The Molasses Flood, twórców m.in. Flame of the Flood z 2017 roku. Ciekawe, jak to wpłynie na ich akcje?

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - prawdziwe studio VR w Warszawie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl