Jak zrobić screena na telefonie? W ten sposób łatwo i szybko wykonasz zrzut ekranu na Androdzie oraz iOS

Anita Persona
Anita Persona
Szukasz sposobu na to, jak zrobić screena? Pomożemy.
Szukasz sposobu na to, jak zrobić screena? Pomożemy. Rob Hampson/Unsplash
Czasami rzeczy pozornie prozaiczne wydają się najbardziej problematyczne. Tak też jest w przypadku zrzutu ekranu. Każdy bowiem wie, co to jest, ale nie każdy potrafi go zrobić. W praktyce to jednak wyjątkowo proste, a do tego szybkie. Sprawdźcie, jak zrobić screenshot na smartfonie z systemem Android i iOS.

Spis treści

Czym jest zrzut ekranu, inaczej nazywany screenem lub screanshotem? W największym uproszczeniu to zdjęcie wykonane ekranowi naszego urządzenia z poziomu jego systemu, czyli bez potrzeby korzystania z zewnętrznych sprzętów. Dotyczy to zarówno komputerów (sprawdź, jak zrobić screena na PC), jak i smartfonów. Te drugie towarzyszą nam obecnie nieodłącznie, pozwalając nie tylko na kontakty, ale i na dostęp do zajmujących treści. Może się więc zdarzyć, że trafimy na coś wyjątkowo ciekawego, co chcielibyśmy zachować lub pokazać innym. To samo dotyczy również m.in. problemów z urządzeniem, gdy chcemy zapisać w jakiś sposób komunikat wyświetlony na ekranie. W każdej z tych sytuacji pomocna będzie właśnie opcja screenshota.

Jak zrobić zrzut ekranu na Androidzie?

Android to system operacyjny, który stosowany jest obecnie w około 80% smartfonów na rynku światowym. Tym samym jego użytkowników jest pokaźne grono, a nie każdy z nich wie, jak zrobić screen na telefonie. To dość proste i szybkie, ale co istotne, uzależnione od budowy samego urządzenia, a także wersji systemu.

Jeśli nasz smartfon posiada pod wyświetlaczem fizyczny klawisz, tzw. przycisk Home, to wystarczy go wcisnąć i przytrzymać w tym samym czasie, co przycisk zasilania. To wystarczy, aby zrobić screenshot.

W przypadku telefonów z systemem Android, które nie posiadają fizycznych przycisków, stosujemy inny zabieg. Mianowicie, wciskamy i przytrzymujemy jednocześnie przycisk zasilania oraz dolny regulacji głośności (czyli ten, którym przyciszamy dźwięk). Po około sekundzie, może dwóch, zrzut ekranu zostanie zrobiony i zapisany.

Sprawa jest także ułatwiona, jeśli mamy włączonego Asystenta Google. Wystarczy wtedy powiedzieć „Ok Google, zrzut ekranu”, a po zrobieniu przez urządzenie screena wybieramy już dowolnie, co z nim zrobić.

Co, jeśli nie mogę zrobić screena lub chcę zmienić ustawienia?

Jeżeli opisane powyżej metody zrobienia screena w przypadku Androida nie działają, to może oznaczać brak odpowiednich ustawień na naszym urządzeniu. W większości smartfonów można także ustalić alternatywne sposoby robienia zrzutu ekranu, które nam bardziej odpowiadają, np. przeciągniecie po ekranie trzema placami jednocześnie. Problem w tym, że znalezienie odpowiedniej opcji w systemie uzależnione jest od producenta i modelu samego smartfona.

Najszybciej będzie więc wyszukać zagadnienie po nazwie, a na to są dwie proste możliwości. Pierwsza to wejście w aplikację Ustawienia i u góry, w pasku wyszukiwania, wpisanie „Zrzut ekranu”. Podobne wyszukiwanie można przeprowadzić również przechodząc do ekranu Google Discovery (przeciągając ekran główny w prawo) i klikając w ikonę z pierwszą literą naszego imienia w prawym górnym rogu. Następnie wybieramy Ustawienia i wpisujemy wspomniana wcześniej frazę. Potem wystarczy już dokonać odpowiednich modyfikacji i gotowe.

Jak znaleźć zrzut ekranu w telefonie?

To, jak zrobić screena, to jedna kwestia. Trzeba jednak także wiedzieć, gdzie go potem znaleźć. Prawdopodobnie zrobiony w ten sposób obraz automatycznie został zapisany w aplikacji Zdjęcia, domyślnie zainstalowanej na smartfonie. Jeśli jednak go tam nie znajdziemy, warto wejść w Galerię, a następnie Widok albumu i kliknąć folder Zrzuty ekranu. Druga metoda dotyczy jednak głównie starszych systemów Android.

Jak zrobić screenshot na iOS?

W przypadku smartfonów z systemem iOS od Apple wszystkie powyższe czynniki są zunifikowane, więc jest dużo łatwiej, choć nieco podobnie do konkurencji. Jeśli mamy telefon iPhone z Face ID, jednocześnie musimy więc przycisnąć oraz puścić przycisk boczny i zmniejszenia głośności. W przypadku iPhone z przyciskiem dolnym należy natomiast przytrzymać i zwolnić jednocześnie ten właśnie klawisz oraz przycisk boczny. Po wykonaniu zrzutu powinna się na naszym ekranie wyświetlić jego miniaturka, a po jej stuknięciu należy wybrać Gotowe oraz to, gdzie obraz ma zostać zapisany.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dron z kamerą termowizyjną strażaków z Leszczyny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl