Już nie FIFA a EA Sports Football Club, czyli zmiana nazwy najpopularniejszej gry sportowej

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Nowa nazwa popularnej gry FIFA będzie prawdopodobnie brzmieć EA Sports Football Club.
Nowa nazwa popularnej gry FIFA będzie prawdopodobnie brzmieć EA Sports Football Club. EA / materiały prasowe
Dyrektor Electronic Arts - studia odpowiedzialnego za wiele popularnych marek, m.in. FIFA Footbal - w trakcie spotkania wewnętrznego z pracownikami firmy powiedział, że rozważana jest zmiana nazwy najpopularniejszego cyklu gier o piłce nożnej i dał do zrozumienia, że następna odsłona może wyjść pod zupełnie inną nazwą. Zobaczcie przyczyny tej zmiany.

Spis treści

W wypowiedzi cytowanej przez portal VGC, Andrew Wilson, dyrektor generalny Electronic Arts w swojej odezwie do współpracowników otwarcie przyznaje, że wspólnie z zespołem stworzyli jedną z największych marek rozrywkowych na świecie:

Marka FIFA częściej jest kojarzona z naszą grą, niż z organizacją rządzącą światem piłki nożnej. Nie próbujemy być aroganccy. Pracowaliśmy naprawdę ciężko i FIFA (organizacja - przyp. red.) musi zrozumieć, czego oczekujemy w przyszłości. Praktycznie płacimy im jedynie za możliwość umieszczenia czterech liter na okładce, której niektórzy nawet nie widzą, bo kupują grę w cyfrowej dystrybucji.

Całość problemu ma swoje źródło w kwocie, jaką elektronicy muszą płacić organizacji za użyczenie nazwy. Jak pisze New York Times, FIFA zażądała od EA podwojenia sumy, którą płacą oni za licencję. Podobno jest to 2,5 miliarda dolarów na przestrzeni 10 lat. Według CEO EA jednak nie jest jedyny problem:

Ze względu na charakter harmonogramów zatwierdzania i różne rzeczy związane z naszą licencją FIFA, wprowadzanie zmian i nowości jest naprawdę trudne i działamy znacznie wolniej, niż byśmy chcieli.

Wilson zwrócił też uwagę na pozycję gry EA Sports na rynku:

Jak na ironię, jeśli nie przedłużymy licencji i będziemy w stanie zmienić markę naszej gry oraz przejąć kontrolę nad tym globalnym ekosystemem piłkarskim, który zamierzamy zbudować, prawdopodobnie wygenerujemy więcej przychodów i będziemy mieli więcej fanów.‎

Nowa nazwa FIFA Football

‎Producenci gry nie pierwszy raz publicznie mówią o możliwej zmianie nazwy. Jakiś czas temu okazało się również, że EA złożyła wiele zgłoszeń znaków towarowych dla‎ nazwy "EA Sports FC"‎ co może być potencjalnie nową nazwą dla tej piłkarskiej franczyzy.

EA Sports Football Club lub EA Sports FC, czyli nowa nazwa FIFY

Wypowiedź Jeffa Grubba jasno dała do zrozumienia, że najprawdopodobniej w tym roku będziemy świadkami zupełnie nowej odsłony popularnej FIFY. Redaktor twierdzi, że FIFA pojawi się pod jedną z dwóch nazw: EA Sports FC lub EA Sports Football Club. Narazie ciężko powiedzieć, na który tytuł zdecyduje się EA.

Gra pod tą nazwą funkcjonuje na rynku od ponad 25 lat. Organizacja FIFA prawdopodobnie chce rozwijać własne gry piłkarskie, być może w kooperacji z jakimś innym dużym partnerem.

FIFA Football - zobacz więcej

Akcesoria dla graczy w atrakcyjnych cenach!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gra.pl Gra.pl