Kiedy warto kupić dysk zewnętrzny do laptopa? Najmniej awaryjne modele

Łukasz Grochulski
Zewnętrzne dyski do laptopa sprawdzają się głównie w przypadku, gdy w laptopie brakuje miejsca. Wbrew pozorom mają one więcej zastosowań, m.in. do gier czy edycji wideo. Poznaj je wszystkie i sprawdź, jaki dysk zewnętrzny do laptopa warto kupić.

Dysk zewnętrzny do laptopa – dodatkowe miejsce na dane

Każdy komputer (w tym także laptop) jest wyposażony w wewnętrzny dysk do przechowywania danych. Znajdują się na nim wszystkie zapisane pliki. Większość dysków charakteryzuje pojemność pomiędzy 250 GB a 1 TB. Jeśli mamy już laptopa przez pewien czas, w końcu może zabraknąć miejsca i nie będzie już możliwe zapisywanie kolejnych plików. Gdy nie chcemy zwalniać pamięci, zakup zewnętrznego dysku będzie dobrym rozwiązaniem tego problemu.

To jeden z najczęstszych powodów, dla których kupuje się dodatkowe urządzenie do przechowywania wszelkiego rodzaju plików. W odróżnieniu od dysku wewnętrznego, model zewnętrzny podłącza się do komputera zwykle poprzez złącze USB. Dostęp do zapisanych na nim danych jest możliwy tylko wtedy, gdy urządzenie jest podpięte do laptopa.

Sprawdź te dyski w dobrych cenach

Materiały promocyjne partnera

Na dysku zewnętrznym można przechowywać każdy rodzaj danych. Najczęściej są to jednak pliki, z których nie korzystamy bardzo często, takie jak np. stare zdjęcia i filmy czy archiwalne dokumenty. Poprzez zapisywanie starszych danych na zewnętrznym urządzeniu możliwe staje się zwalnianie miejsca na dysku wewnętrznym na bieżąco, aby nie był on zbyt „wypchany” (wpłynie to także pozytywnie na szybkość działania laptopa).

Przechowywanie kopii zapasowej

Jedną z najważniejszych i najbardziej skutecznych rzeczy w celu ochrony danych zapisanych na komputerze jest tworzenie kopii zapasowej całego dysku wewnętrznego laptopa. Komputery przenośne są stosunkowo delikatne, dlatego warto się zabezpieczyć przed utratą danych w wyniku np. zalania urządzenia wodą lub awarii samego dysku. Dzięki temu po wymianie wadliwego elementu możliwe stanie się przekopiowanie danych na nowy dysk. Kopię zapasową można także wykorzystać do przeniesienia plików ze starego komputera na nowy.

Tzw. backupy mogą być bez przeszkód przechowywane właśnie na dyskach zewnętrznych. Co ciekawe, bardziej zaawansowane modele posiadają automatyczną funkcję tworzenia kopii zapasowych pamięci laptopa raz lub nawet kilka razy dziennie (pod warunkiem, że urządzenie będzie podłączone). Oczywiście backupy dysku możemy robić w dowolnym momencie. Jeśli chcemy, istnieje możliwość wykonywania kopii zapasowych pojedynczych, ale bardzo ważnych plików (np. prac dyplomowych czy faktur).

Dysk zewnętrzny a edycja audio i wideo

Zewnętrzny dysk do laptopów sprawdzi się także w przypadku osób zajmujących się szeroko pojętą edycją cyfrową, która obejmuje nie tylko obróbkę zdjęć, filmów i materiałów audio, ale także tworzenie grafik, renderowanie 3D czy przeprowadzanie zaawansowanych symulacji. Tego typu działania są niezwykle zasobożerne dla podzespołów laptopa (w szczególności GPU i CPU).

Warto jednak wiedzieć, że dysk także odgrywa zauważalną rolę i może zostać w pewnym momencie przeciążony. Dlatego też przy operowaniu na tak dużych plikach korzysta się z tzw. RAID, czyli nadmiarowej macieży niezależnych dysków. W skrócie technika polega na połączeniu dwóch lub więcej dysków (może to być też model zewnętrzny) w taki sposób, aby zachowywały się jak jeden. Skutkuje to tym, że dane przechowywane są na więcej niż jednym urządzeniu. Jeśli więc w jednym z nich dojdzie do awarii, pliki nadal zostaną zapisane na pozostałych dyskach. To kluczowe w przypadku edycji cyfrowej, kiedy dane są przetwarzane i na bieżąco zapisywane. Przy intensywnej pracy może dojść do uszkodzenia dysku i utraty ważnych plików.

Zewnętrzny SSD lub HDD do laptopa można także wykorzystywać jako tzw. scratch disk, czyli urządzenie, na którym konkretny program zapisuje przetwarzane dane. Dzięki temu wewnętrzny dysk ma więcej miejsca na przetwarzanie i przechowywanie plików tymczasowych, a wyniki pracy można zabrać ze sobą i np. zaprezentować klientowi lub w biurze.

Dysk zewnętrzny do laptopa – także dla graczy

Współczesne gry na PC zajmują bardzo dużo miejsca na dysku. Z tego względu urządzenie zewnętrzne sprawdzi się świetnie w przypadku graczy, którzy nie chcą odinstalowywać danego tytułu, aby zwolnić miejsce na kolejny. Dodatkowo należy wiedzieć, że im więcej wolnej pamięci na dysku wewnętrznym, tym nieco lepsza wydajność.

Jesteś graczem? Zobacz!

Materiały promocyjne partnera

Jeśli chcemy instalować gry na urządzeniu zewnętrznym, najlepszym wyborem będzie dysk ze złączem Thunderbolt lub USB-C. Złącze USB-A jest zbyt powolne, aby móc szybko przesyłać pliki do komputera (skutkiem będzie zauważalne opóźnienie). Wcześniej wspomniane złącza Thunderbolt i USB-C zapewniają bardzo dużą prędkość przesyłu, wystarczającą do grania w tytuły zainstalowane na dysku zewnętrznym.

Polecane modele dysków zewnętrznych do laptopa

Liczba dostępnych na rynku dysków zewnętrznych może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli chodzi o to, jaka pojemność będzie potrzebna, powinna to być kwestia indywidualna. Dobry dysk zewnętrzny wyróżnia się jednak nie tylko satysfakcjonującą szybkością, ale przede wszystkim niską awaryjnością. Aby ułatwić wybranie danego urządzenia, poniżej znajduje się kilka polecanych i wytrzymałych modeli.

Samsung T7

To jeden z najlepszych zewnętrznych dysków SSD dostępnych obecnie na rynku. Występuje w trzech pojemnościach (500GB, 1 lub 2TB). Został wyposażony w szybkie złącze USB-C. Charakteryzuje się bardzo stabilną pracą. Ponadto jest odporny na kurz i wodę (standard IP65), a według producenta może bez problemu wytrzymać upadek z wysokości do 3 metrów.

LaCie Rugged

Kolejna propozycja to zewnętrzny dysk HDD. Występuje w pojemnościach 1, 2 lub 4TB. Tak jak poprzedni dysk, posiada złącze USB-C. Ponadto charakteryzuje się wytrzymałą konstrukcją, a także łatwym w użyciu pakietem oprogramowania. Jest wodoszczelny i wstrząsoodporny. Został wyposażony w funkcję automatycznego tworzenia kopii zapasowych.

Seagate FireCuda Gaming Hub

Ten dysk zewnętrzny HDD to urządzenie powstałe głównie z myślą o graczach. Nie brak więc tutaj podświetlenia RGB i aż 16TB pamięci. Posiada trzy rodzaje złączy USB (Micro-USB B / USB Type-A / USB Type-C) w wersji 3.2 Gen 1. Ponadto urządzenie wyposażono w funkcję plug and play (dysk można więc zabrać ze sobą do znajomego i wspólnie pograć w ulubione tytuły).

WD My Passport

Ostatni polecany model to zewnętrzny HDD, dostępny w pojemnościach 1, 2, 4 lub 5TB. W urządzeniu zastosowano złącze USB 3.0. Producent zapewnił ponadto możliwość ustalenia hasła zabezpieczającego przechowywane na dysku pliki. Dużą zaletą jest także bezpieczne szyfrowanie 256-bit AES, zapewniające maksymalne bezpieczeństwo. Ponadto samo urządzenie ma niewielkie rozmiary, będzie więc idealnym kompanem w biznesie czy osób, które dużo podróżują.

Szukasz okazyjnych cen na sprzęt komputerowy? Sprawdź kody rabatowe MEDIAEXPERT oraz promocje i przeceny w innych elektromarketach online:

Polecane kody rabatowe

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Co za bzdury!

Widać że autor nie ma pojęcia o czym pisze.
Wróć na gra.pl Gra.pl