Spis treści
Jakie są Mapy Google, każdy widzi, a może jednak nie. Wszak niezwykle popularny program nawigacyjny jest wykorzystywany na całym świecie, ale nie wszyscy zdają sobie w pełni sprawę z jego faktycznego potencjału. Ten jest natomiast wielki i wcale nie jest to przesadą, gdyż Google Maps posiada sporo funkcji, o których nawet nie mieliście pojęcia. Co więcej, funkcjonalność aplikacji stale rośnie i wciąż gigant z Redmond wzbogaca swoje narzędzie o kolejne opcje i tak jest również teraz.
Mapy Google i pogoda – nowość na Android
Już przyzwyczailiśmy się do tego, że przydatność Google Maps znacznie wykracza poza zwykłą nawigację samochodową. Dzięki temu program przydaje się praktycznie na co dzień wszystkim użytkownikom z niego korzystającym i to w różnych celach. Teraz natomiast posiadacze urządzeń mobilnych z systemem Android mogą cieszyć się z kolejnego udogodnienia. Jakiego?
Otóż jakiś czas temu w aplikacji Google Maps na iOS pojawiła się nowa opcja, w ramach której narzędzie wyświetla pogodę. Na szczęście funkcja ta wkroczyła już także na urządzenia z systemem Android i prawdopodobnie też już możesz z nich skorzystać, wystarczy jedynie wiedzieć, jak to zrobić.
W przypadku osób chcących skorzystać z nowości Map Google, w lewym górnym roku powinna pojawić się dodatkowa ikona Pogody. Jest ona dostosowana do miejsca, które aktualnie wyświetlamy na mapie, więc sprawdzimy pogodę zarówno w naszej okolicy, jak i w miejscu, do którego się wybieramy. Poza temperaturą, stanem nieba oraz jakością powietrza, możemy dodatkowo rozwinąć informacje, klikając na wspomniany panel. Wtedy natomiast wyświetlą się nam:
- dodatkowa informacja o warunkach atmosferycznych,
- odczuwalna temperatura,
- wahania temperatury od minimalnej do maksymalnej,
- prognoza temperatur i zmian warunków na kolejne godziny,
- możliwość rozwinięcia opcji „Jakość powietrza” w mapkę.
Po wybraniu ostatniej opcji zobaczymy mapę z rozkładem zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych miejscach, do której informacje pochodzą z weather.com.
Należy jednak pamiętać, że chcąc sprawdzić dokładniejsze pomiary pogodowe, warto skorzystać pogodowych aplikacji mobilnych, wśród których znajdziemy programy pokazujące m.in. prędkość wiatru oraz bardziej szczegółowe dane atmosferyczne. Wracając jednak do Google Maps, wspomniana nowość nie jest jedyną, z której mogą cieszyć się użytkownicy.
Mapy Google i AI do wyszukiwania zapytań
Choć w Google Maps już jakiś czas temu wprowadzono wsparcie sztucznej inteligencji w kilku opcjach, to niedawno do narzędzia trafiło coś ciekawszego. Chodzi mianowicie o wykorzystanie generatywnej SI do wsparcia naszego wyszukiwania w aplikacji. Dzięki temu nie będziemy musieli używać już słów kluczowych do wyszukania interesujących nas miejsc i obiektów. Wyszukiwarka Map Google pozwoli bowiem na wprowadzenie opisowego zapytania, na którego podstawie otrzymamy stosowne podpowiedzi.
Załóżmy, że odwiedzasz San Francisco i chcesz zaplanować zwiedzanie, oszczędzając kilka godzin poszukiwania unikalnych opcji w stylu vintage. Po prostu zapytaj Mapy, czego szukasz, np. „miejsca w stylu vintage w SF”. Nasze modele AI będą analizować bogate informacje Map o pobliskich firmach i miejscach, a także zdjęcia, oceny i recenzje społeczności Map, aby zapewnić Ci wiarygodne sugestie – napisano na blogu Google.
To jednak nie wszystko, ponieważ w wyniku otrzymanych odpowiedzi można poprosić o podobne lub zmodyfikować wyszukiwanie pod konkretnym kątem. Dzięki temu zwiedzimy dokładnie to, co nas interesuje, bez wertowania mijających się z naszymi upodobaniami sugestii. Co więcej, generatywna SI w Google Maps może stanowić też inspirację i np. w wyniku zapytania o „zajęcia na deszczowy dzień” otrzymasz adekwatne pomysły z oznaczeniem miejsc ich potencjalnej realizacji. Tym samym funkcja łączy się doskonale z nową opcją sprawdzania pogody w Mapach Google.
Niestety akurat na wprowadzenie tej nowej opcji Google Maps musimy trochę poczekać, ponieważ implementowana jest ona obecnie w Stanach Zjednoczonych i to w wybranych miejscach. W następnej kolejności ma być jednak systematycznie rozpowszechniania, w tym rozszerzana na inne kraje.
Sprawdź też:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?