Trendy na TikToku 2023: oto najpopularniejsze typy filmików na platformie. Jak chronić młodzież przed szkodliwymi viralami? Zobacz nagranie

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Trendy z TikToka bywają zaskakujące. Wyzwania, w których chętnie bierze udział młodzież mogą być niebezpieczne. Jak z nimi o tym rozmawiać?
Trendy z TikToka bywają zaskakujące. Wyzwania, w których chętnie bierze udział młodzież mogą być niebezpieczne. Jak z nimi o tym rozmawiać? Unsplash
Tik Tok to platforma, na której młodzież bawi się, uczy, ale też miejsce inspiracji. Często kontrowersyjnych i niebezpiecznych. Dzieci łatwo poddają się wpływom viralowych filmików, co potwierdza ostatni szokujący trend... pełzania. Dlaczego tak się dzieje? Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w mediach społecznościowych? W trójce trendów na TikToku w 2023 roku umieściliśmy też dwa rodzaje filmików, które zdobywają największe liczby wyświetleń i są inspiracją do spędzania czasu dla młodzieży.

Spis treści

TOP 3 trendy na platformie TikTok w 2023 roku

Chodzenia na czworakach znajduje się w trójce trendów ze względu na zaskakująco szybko rosnącą liczbę odsłon i szokujący charakter tego trendu. Kolejne dwa nie należą do dziwacznych, a w TOP 3 znalazły się jako najbardziej popularne typy tiktokowych filmików:

  • opętanie przez pełzanie;
  • haul (szybkie zakupy i ich prezentacja);
  • daily routine (pokazywanie swojej rutyny: poranka, uczenia się, drogi do szkoły itd.).

Nagranie szokującego trendu na TikToku

Od czasu do czasu na platformie ukazują się różnego rodzaju wyzwania i akcje, które mają globalny zasięg, ale nie dostarczają, ani rozrywki, ani wartości edukacyjnej, a czasem są to nawet trendy niebezpieczne lub zarażające życiu. Socjologowie i psychologowie alarmują, aby rodzice rozmawiali ze swoimi dziećmi i interesowali się tym, jakie treści przyswajają chłonne umysły młodzieży.

– Edukacja dzieci na temat zagrożeń w wirtualnym świecie, jak również na temat hejtu, staje się kluczowym elementem w dzisiejszych czasach. Warto również być gotowym na natychmiastowe interwencje w przypadku odkrycia fascynacji niebezpiecznymi trendami, takimi jak zażywanie substancji czy ucieczki z domu – komentuje psycholog szkolny Agnieszka Juszczyk.

Tylko w pierwszym kwartale tego roku platforma TikTok usunęła 99 proc. filmów naruszających zasady dotyczące bezpieczeństwa nieletnich, a także 17 mln kont podejrzanych o wiek poniżej 13 lat, jednak trudno nadążyć za szybko rozprzestrzeniającymi się filmikami, które stają się viralami i docierają do milinów młodych widzów, jak np. szokujący trend o nastolatkach, które... pełzają po centrach handlowych.

Młodzież chodząca na czworakach lub pełzająca po sklepach to jeden z ostatnich dziwacznych i niepokojących trendów zapoczątkowany prawdopodobnie na koncie „crawly possessed” (ang. opętany pełzaniem), które do tej pory zamieściło ok. 40 nagrań. Zyskały one 24 mln polubień, a śledzi je ponad 300 tys. ludzi. Najpopularniejszy z filmików został odtworzony ponad 34 mln razy.

W Polsce w sidła trendu wpadli nastolatkowie dużych miast, zauważono np. młodzież bawiąca się w ten sposób w centrum handlowym Blue City w Warszawie. Poniższe nagranie prezentuje, na czym polega „zabawa”.

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie?

W okresie poszukiwania pasji, przynależności i budowania światopoglądu, młodzież, zwłaszcza nastolatkowie, coraz częściej odnajduje zrozumienie, wspólnotę i uwagę w świecie wirtualnym, głównie na mediach społecznościowych. Te platformy stanowią integralną część ich rzeczywistości, dlatego właśnie tam poszukują akceptacji i identyfikacji. Jak wyjaśnia nam psycholog kliniczny i szkolny Mgr Agnieszka Juszczyk, rola rodziców staje się kluczowa w zapewnianiu bezpieczeństwa i edukowaniu młodzieży na temat różnych zagrożeń.

– Ochrona dzieci przed potencjalnymi niebezpieczeństwami online wymaga od rodziców wyznaczania klarownych granic, szczególnie w kontekście zaleceń dotyczących wieku dostępu do platform, jak TikTok. To nie tylko kwestia zabezpieczenia przed treściami nieodpowiednimi dla wieku, ale również budowania świadomości na temat konsekwencji internetowych interakcji – dodaje ekspertka.

Wprowadzając żelazne zasady, warto robić to w atmosferze dyskusji, szczególnie jeśli mówimy o nastolatkach. Zachęcanie do otwartej rozmowy i słuchanie ich oceny tych treści online, które znajdujemy w sieci, pomoże nam rodzicom i nauczycielom lepiej zrozumieć młodzieńcze motywacje i ich poglądy.

– Pełnienie roli rodzica nastolatka to równowaga między ustanawianiem granic a byciem wsparciem, przy jednoczesnym przekazywaniu odpowiedzialności. Warto inwestować czas w budowanie zdrowych relacji, które umożliwią młodym ludziom swobodne dzielenie się swoimi doświadczeniami – podsumowuje psycholog.

Jakie treści znajdziemy na TikToku?

Na TikToku znajdziemy różnorodne treści dotyczące stylu życia, hobby, kosmetyki, designu wnętrz, sportu, a nawet budownictwa. Platforma oferuje szeroki zakres treści edukacyjnych, które są publikowane przez specjalistów, naukowców i pasjonatów. Są tam także treści rozrywkowe i humorystyczne, a także modne techniki relaksacyjne jak ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response), czyli nagrania różnych, często powtarzanych dźwięków m.in. codziennych czynności (np. gotowanie wody), które mają ukoić i wprowadzić w dobry nastrój.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trendy na TikToku 2023: oto najpopularniejsze typy filmików na platformie. Jak chronić młodzież przed szkodliwymi viralami? Zobacz nagranie - Strefa Edukacji

Wróć na gra.pl Gra.pl