Tych haseł najczęściej poszukiwali w internecie polscy użytkownicy. Pierwsze miejsce w zestawieniu na pewno cię zaskoczy

Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czego Polacy szukali w tym roku w popularnej wyszukiwarce internetowej? TOP 10 w zestawieniu zajmują wybory parlamentarne oraz to, co działo się w czasie kampanii, jak i po ogłoszeniu wyników. Z kolei w kategorii „film” pierwsze miejsca to "Oppenheimer" i "Barbie", co zaowocowało fenomenem „Barbenheimer". Natomiast trzy kolejne pozycje zajmują polskie produkcje: "Zielona Granica", "Heaven in Hell" oraz "Znachor". Trendujące memy dotyczyły polityki, sportu i świata celebrytów.

Spis treści

Najpopularniejsze hasła w polskim internecie w 2023 roku

„Rok w wyszukiwarce" to doroczne zestawienie haseł najszybciej zyskujących na popularności według Google.

– W naszym corocznym zestawieniu tematów, które trendują w wyszukiwarce Google w porównaniu do zeszłego roku wydaje się, że najpopularniejszym tematem były wybory parlamentarne w Polsce – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Daniel Rząsa z Google Polska.

Tematy polityczne były najczęściej wyszukiwanymi w tym roku.
Tematy polityczne, w szczególności hasła związane z wyborami parlamentarnymi, zdominowały tegoroczne zestawienie Rok w wyszukiwarce. Google

Ekspert zwraca uwagę, że nazwiska polityków były wyszukiwane na podobnych poziomach, jak w latach poprzednich, czyli dość wysokich, natomiast w tym roku Polacy szukali tematów związanych z całym procesem demokratycznym: PKW, jak głosować, jak wygląda prawidłowa karta do głosowania, czy warto wziąć udział w referendum, czy nie, czy np. kiedy będą wyniki wyborów.

– Są to dość techniczne, ale i jednocześnie bardzo ważne pytania związane z całym procesem wyborczym – wyjaśnia Rząsa. – Zdecydowanie ten szeroko rozumiany temat był najpopularniejszy w tym roku – podkreśla.

Rząsa przyznaje, że fenomenem tego roku jest „Barbenheimer”, czyli dwa filmy: Barbie oraz Oppenheimer znalazły się w TOP10 trendujących haseł w Polsce w tym roku. – Poza tym wśród wyszukiwanych haseł pojawiło się kilka nazwisk osób popularnych w popkulturze, a odeszły, jak np. słynny aktor Matthew Perry, który wcielał się w postać Chandlera w słynnym serialu „Friends” – mówi Rząsa.

– Sprawdziliśmy też, jak ludzie wyszukują różne pytania: „Ile?”, „Kto?”, „Kto to?”, „Gdzie jest?” i „Czy?”. W TOP zapytań „czy?” pojawia się pytanie „czy warto przystąpić do PPK?” – podaje ekspert i zwraca uwagę, że to pokazuje, iż Polacy interesują się swoimi finansami, swoją emeryturą.

Sporo emocji w tym roku wzbudziła legionella. Fala zakażeń tą bakterią wywołała wiele zamieszania. Internauci pytali, co to jest legionella i jak można się nią zarazić. Wśród najszybciej zyskujących na popularności haseł znalazły się również wydarzenia zagraniczne, w tym konflikt izraelsko-palestyński. Internauci szukali informacji, żeby zrozumieć, co się dzieje w tym regionie, na przykład: „co to jest Hamas", „dlaczego Hamas atakuje Izrael", „czy Izrael jest w NATO" lub „gdzie jest Palestyna".

Poszukiwano także informacji dotyczących trzęsienia ziemi w Turcji, koronacji Karola III, a także misji kosmicznej Chandrayaan-3, w ramach której na Księżyc poleciał lądownik Vikram.

Jakich informacji Polacy szukają w sieci?

Rząsa przyznaje w rozmowie z nami, że jakbyśmy popatrzyli na tematy, które wyszukują się co roku, to „nie są one bardzo zaskakujące”. – Mówimy o zapytaniach typu, jaka jest dzisiaj pogoda, czy są korki, pojawiają się zapytania o różnego rodzaju bilety. Możemy uznać, że są to praktyczne i ważne tematy dla każdego – tłumaczy.

– To, co próbowaliśmy wyłowić z tych ostatnich 25 lat, globalnie, to są to pewne fenomeny kulturowe – mówi i jako przykład podaje album muzyczny, który był najczęściej wyszukiwanym w przeciągu ostatnich 25 lat. – Okazuje się, że był to tzw. "The Black Album" zespołu Metallica – przyznaje. Z kolei najpopularniejszą piosenkarką była Taylor Swift. – Najczęściej wyszukiwanym kompozytorem był Ludwig van Beethoven, tutaj pojawia się także polski akcent w globalnych trendach, ponieważ najpopularniejszym pianistą jest Fryderyk Chopin – podkreśla Rząsa.

Ludzie na całym świecie szukają tych samych informacji w tym samym czasie.
Dwie dekady danych z Trendów Google pokazują pewną zależność – na całym świecie często inspirują ludzi te same momenty i szukamy tych samych odpowiedzi. Google

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl