Spis treści
Nowy rodzaj płatności biometrycznych w Polsce
Mastercard, Empik i PayEye uruchamiają pilotaż płatności biometrycznych opartych o fuzję biometrii tęczówki oka i twarzy. Jak wyjaśniają pomysłodawcy, pilotażowy program płatności biometrycznych to odpowiedź na rosnącą popularność technologii opartej na biometrii. Globalnie, 74 proc. konsumentów deklaruje pozytywne nastawienie do technologii biometrycznych.
– Całkowitą innowacją jest to, że w tym przypadku mamy połączenie, jeżeli chodzi o inicjację płatności za pomocą rozpoznania tęczówki oka oraz biometrii twarzy – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe.
Jak podkreśla, to pierwszy tego typu program w Europie i jest on uruchamiany właśnie w Polsce. – Polacy mają bardzo dobre podejście do rozwiązań biometrycznych – mówi. – W Polsce 4 na 5 respondentów przyznaje, że korzysta lub korzystało z zabezpieczeń biometrycznych, a wśród osób w wieku 18-25 lat już praktycznie każdy miał kontakt z biometrią – podkreśla.
– W tej chwili nasze rozwiązanie będzie umożliwiało płatność bez użycia karty, telefonu, tylko i wyłącznie za pomocą naszej twarzy, czyli tęczówką oka i biometrią twarzy – wyjaśnia.
Życińska przyznaje, że obecnie najpopularniejszą metodą płatności biometrycznej jest ta dokonywana za pomocą uwierzytelnienia palcem oraz biometria twarzy. – 70 proc. konsumentów korzysta z odblokowywania telefonu przy użyciu biometrii – podaje i zaznacza, że połowa badanych korzysta z tego rozwiązania przy zakupach, przy autoryzacji poprzez skan twarzy.
Ekspertka podkreśla, że „jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie”, jednocześnie zwracając uwagę na edukację. – W momencie, kiedy używamy kodu PIN i hasła, po pierwsze musimy go pamiętać, a po drugie są to dane, które są dużo łatwiejsze do przechwycenia – ostrzega. – Płatności biometryczne są tokenizowane, czyli są zamieniane na ciąg cyfr i znaków, co oznacza, że nawet przejęte, praktycznie są nie do odszyfrowania – dodaje.
– W naszej całej strukturze nigdzie nie ma zdjęć, ani naszego oka, ani naszej twarzy. W czasie rzeczywistym zamieniamy zdjęcia na token i później za jego pośrednictwem identyfikujemy się przy każdej transakcji, dlatego pod względem prywatności jest to zaprojektowane w taki sposób, żeby nikt nie mógł się wykraść i przejąć danych – mówi nam z kolei Daniel Jarząb, CEO PayEye.
– Jest to najnowsza na świecie i najbardziej zaawansowana technologia biometryczna, którą zastosowaliśmy w płatnościach – tłumaczy.
Jak działa to rozwiązanie? Karta płatnicza zostaje podpięta pod specjalną aplikację, która połączona jest z naszym wzorcem biometrycznym. – Dzięki temu, na wszystkich terminalach wyposażonych w moduł biometryczny wystarczy spojrzeć, żeby zatwierdzić transakcję – tłumaczy.
Jednocześnie uspokaja i przypomina, że nie jest to nic innego, jak płatność kartą
Mamy nadzieję, że ten pilotaż przerodzi się w nowy standard płatności, który będzie jeszcze wygodniejszy i jeszcze bezpieczniejszy – mówi ekspertka.
Życińska przypomina, że w 2007 roku polska była jednym z pierwszych krajów w którym została użyta tzw. transakcja bezstykowa, która na początku miała zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. – Dzisiaj w Polsce mamy praktycznie 100 proc, bezstykowych transakcji. Liczymy na to, że idziemy krok dalej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, wygodę, a za jakiś czas będziemy mogli powiedzieć, że mamy całą masę Polaków używających biometrycznych rozwiązań – prognozuje.
Jak wykorzystywana jest biometria do uwierzytelniania płatności?
Globalny program Mastercard Biometric Checkout wprowadza pierwsze w swoim rodzaju ramy technologiczne, które mają pomóc w ustanowieniu standardów dla nowych sposobów płacenia, umożliwiając posiadaczom kart płatniczych korzystanie z szerokiej gamy biometrycznych metod uwierzytelniania płatności, takich jak odcisk palca, skan dłoni, twarzy czy tęczówki.
Od kiedy i gdzie zapłacisz z wykorzystaniem fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy?
Jak poinformowano, płatność biometryczna z wykorzystaniem fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy dostępna będzie od 12 czerwca. W całej Polsce do pilotażu zostało wytypowanych 5 salonów Empik:
- Warszawa Westfield Mokotów,
- Wrocław Bielany,
- Kraków Kazimierz,
- Poznań Posnania
- Czeladź M1.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?