Wrocławski Techland sprzedany! Chiński gigant zapłacił około 1,5 miliardów dolarów

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Paweł Marchewka, założyciel firmy Techland
Paweł Marchewka, założyciel firmy Techland archiwum Gazety Wrocławskiej, Techland
Jak poinformował właściciel firmy Techland Paweł Marchewka, spółka Tencent Holdings przejmie około 67 procent akcji wrocławskiej firmy. Polski wydawca gier wideo zachowa prawa własności intelektualnej do swoich gier i wolność twórczą w przypadku następnych projektów.

Spis treści

Techland przejęty przez chińskie Tencent

Tencent Holdings przejmie około 67 procent udziałów firmy Techland, producenta i wydawcy gier z Wrocławia. Zrobi to za pośrednictwem swojej spółki Proxima Beta Europe. Informację tę podał austriacki Federalny Urząd ds. Konkurencji, powołując się na oficjalne zgłoszenie przedsiębiorstwa.

Cena za dwie trzecie akcji Techlandu nie jest jeszcze znana. Z ostatniego raportu wynika, że firma założona przez Pawła Marchewkę jest warta 2,2 mld dolarów USD. Oznacza to, że kwota transakcji może osiągnąć około 1,5 miliarda dolarów.

"Połączenie sił z Tencent pozwoli nam wrzucić najwyższy bieg, jeżeli chodzi o wdrażanie naszej wizji dotyczącej gier. Wybraliśmy sprzymierzeńca, który miał już okazję współpracować z kilkoma z najlepszych na świecie firm zajmujących się grami i który pomógł im osiągnąć nowe wyżyny, jednocześnie szanując ich metody działania" - uzasadnił w oficjalnym komunikacie Paweł Marchewka, założyciel i prezes Techlandu.

Techland produkuje popularne na całym świecie gry wideo

Techland rozpoczął tworzenie pierwszych programów na przełomie 1993 i 1994 roku, głównie gier edukacyjnych, puzzli i programów użytkowych. Brak powszechnego dostępu do internetu i duże zapotrzebowanie na gry oraz programy sprawiły, że Techland stał się wybawieniem dla wielu osób. Marchewka sprytnie wykorzystał tę sytuację, co doprowadziło do jego małego sukcesu.

Najpopularniejszą marką studia została gra "Dying Light" o przetrwaniu w świecie opanowanym przez zarażonych śmiertelnym wirusem ludzi-zombie. Pierwsza część, dodatek do niej oraz jej sequel osiągnęły łącznie sprzedaż na poziomie 30 milionów kopii.

W roku 2023 wartość Marchewki i jego majątku osiągnęła rekordowe 8,345 mld złotych, dając mu piątą pozycję na liście 100 najbogatszych Polaków według „Forbesa”. Właściciel Techlandu podwoił swój majątek w zaledwie rok.

Co zmieni się po przejęciu Techlandu?

Spółka Tencent nie zdradziła, jakie plany ma wobec wrocławskiej firmy. Jak przekonuje Marchewka, jego zespoły we Wrocławiu, Warszawie i Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymają pełną swobodę w pracy nad powstającym projektami.

- Zachowamy pełną własność naszych tytułów, utrzymamy swobodę artystyczną i twórczą, a także wciąż będziemy działać w sposób, który wydaje nam się właściwy. Ja wciąż będę pełnić rolę dyrektora generalnego studia - dodaje założyciel Techlandu.

Sam Marchewka zostaje na stanowisku prezesa i osobiście będzie sprawował pieczę nad kolejnymi grami.

- Nasza gra ("Dying Light" - red.) nabiera kształtów i zaczyna wyglądać naprawdę wyjątkowo. Mamy zamiar zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby nasza pierwsza nowa marka od prawie dekady sprostała waszym oczekiwaniom - mówi bezpośrednio do graczy Marchewka.

Ile zarobił Techland w 2022 roku?

W minionym roku Techland odnotował znaczący wzrost przychodów z 184,2 miliona złotych do imponujących 1,12 miliarda złotych. Co więcej, zysk netto spółki drastycznie wzrósł z 36,2 miliona złotych do aż 746,8 miliona złotych.

Zysk netto z poprzedniego roku w wysokości 235,4 miliona złotych został częściowo przeznaczony na wypłatę dywidendy w wysokości 235,4 miliona złotych, a pozostała kwota została zainwestowana w kapitał zapasowy. Na koniec minionego roku kapitał zapasowy spółki wynosił ogółem 358,7 miliona złotych. Ponadto, Techland posiadał nierozdysponowane zyski z poprzednich lat, które wynosiły 434,8 miliona złotych.

Najpopularniejsze gry wrocławskiego studia Techland:

 • Prawo Krwi (1995),
 • Crime Cities (2000),
 • Pet Soccer (2001),
 • Call of Juarez (2006),
 • Call of Juarez: Więzy krwi (2009),
 • Dead Island (2011),
 • Call of Juarez: The Cartel (2011),
 • Dead Island Riptide (2013),
 • Call of Juarez: Gunslinger (2013),
 • Dying Light (2015),
 • Dying Light 2 (2022).
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wrocławski Techland sprzedany! Chiński gigant zapłacił około 1,5 miliardów dolarów - Gazeta Wrocławska

Wróć na gra.pl Gra.pl