Zakup nowego telewizora: podpowiadamy, czym jest Full HD, 4K UHD i 8K UHD? Jaką rozdzielczość ekranu wybrać?

Łukasz Grochulski
Poznaj standardowe rozdzielczości współczesnym telewizorów. Dowiedz się, czy zakup telewizora 4K UHD lub 8K UHD ma sens.
Poznaj standardowe rozdzielczości współczesnym telewizorów. Dowiedz się, czy zakup telewizora 4K UHD lub 8K UHD ma sens. GettyImages
Jeśli planujesz zakup telewizora, prawie na pewno najważniejszym z czynników, które bierzesz pod uwagę, jest rozdzielczość ekranu. Obecnie niemal niemożliwe jest zakup kupno odbiornika w nowym stanie, który wyświetla obraz w jakości niższej niż High Definition. Jak się jednak okazuje, najwyższa możliwa rozdzielczość niekoniecznie jest tożsama z bardzo dobrą jakością. Ta cecha nie powinna być więc czynnikiem decydującym o tym, jaki telewizor kupić.

Co to jest rozdzielczość ekranu?

Wszystkie telewizory z płaskim ekranem charakteryzuje rozdzielczość natywna. Współczesne TV wyświetlają obraz poprzez małe punkty (piksele), które zmieniają swój kolor w zależności od tego, co widzimy na wyświetlaczu. Rozdzielczość natywna odpowiada fizycznym rozmiarom matrycy, mierzonym przy użyciu pikseli. Jest domyślną rozdzielczością dla danego modelu i ma charakter stały. Teoretycznie im większa liczba pikseli, tym lepsza będzie jakość obrazu.

Współczesne telewizory można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę ich rozdzielczość natywną.RozdzielczośćLiczba pikseli (poziom x pion)Całkowita liczba pikseliInne nazwyWystępowanie
720p1 280 x 720921 600High Definition (HD)Bardzo małe i/lub starsze telewizory
1080p1 920 x 1 0802 073 600Full High Definition (Full HD)Tanie lub mniejsze telewizory, większość projektorów
4K3 840 x 2 1608 294 400Ultra High Definition (UHD)Większość współczesnych modeli, niektóre projektory
8K7 680 x 4 32033 177 600
8K UHD, 8k Ultra High Definition, Super Hi-Vision, UHD-2
Najnowsze modele wysokiej klasy

Najczęściej spotykaną rozdzielczością natywną dla telewizorów Full HD jest 1920 x 1080 pikseli. Z drugiej strony na rynku dominują obecnie modele 4K, zwłaszcza jeśli mówimy o nieco większych urządzeniach. Trzeba jednak wiedzieć, że równie ważna dla jakości jest także rozdzielczość, w jakiej przesyłany jest wyświetlany na telewizorze obraz.

Sprawdź oferty polecanych telewizorów

Materiały promocyjne partnera

Rozdzielczość obrazu

Rozdzielczość obrazu to liczba pikseli w obrazie, który jest wysyłany do telewizora. Jeśli chcesz zrozumieć pojęcie rozdzielczości ekranu, musisz wiedzieć, że nie należy utożsamiać rozdzielczości obrazu z rozdzielczością natywną telewizora, która jest stała. Rozdzielczość obrazu może być różna w zależności od tego, w jaki sposób go utrwalono i w jaki sposób jest przesyłany.

Rozdzielczość wideo i telewizorów można podzielić na trzy główne kategorie:
Rozdzielczość obrazu to liczba pikseli w obrazie, który jest wysyłany do telewizora. Jeśli chcesz zrozumieć pojęcie rozdzielczości ekranu, musisz wiedzieć, że nie należy utożsamiać rozdzielczości obrazu z rozdzielczością natywną telewizora, która jest stała. Rozdzielczość obrazu może być różna w zależności od tego, w jaki sposób go utrwalono i w jaki sposób jest przesyłany.

Najpopularniejsze telewizory LG

Materiały promocyjne partnera

Rozdzielczość wideo i telewizorów można podzielić na trzy główne kategorie:

  • Standard Definition (SD);
  • High Definition/Full High Definition;
  • Ultra High-Definition;

Poniżej nieco więcej na temat powyższych standardów wyświetlania i przesyłu obrazu.

Standard Definition (SD)

Obraz SD do niedawna był standardową rozdzielczością obrazu dla telewizorów; obecnie zastąpiono go w większości transmisjami HD lub Full HD. Rozdzielczość Standard Definition to 480i lub 576i, np. obraz o proporcjach 4:3 i rozdzielczości 480i posiada 640 pikseli w poziomie i 480 w pionie, co daje w sumie 307 200 pikseli. Litera „i” na końcu oznacza, że taki obraz transmitowany jest z przeplotem (skanowaniem międzyliniowym), który podwaja liczbę klatek na sekundę przy jednoczesnym zachowaniu niskiej przepustowości obrazu. Ma to jednak negatywny wpływ na jakość. W tym przypadku występuje charakterystyczne migotanie i zauważalne poziome linie na ekranie.

HD i Full HD

Jedną z rozdzielczości o najwyższej jakości obrazu jest Full High Definition lub 1080p. Można ją spotkać najczęściej w przypadku odtwarzaczy Blu-ray oraz niektórych serwisów streamingowych. Obraz w Full HD charakteryzuje 1920 pikseli w poziomie i 1080 w pionie. Dzięki temu nagrany film lub serial ma ponad 2 miliony pikseli, co przekłada się na dużo ostrzejszy i wyraźniejszy obraz w porównaniu do rozdzielczości 480i. Litera „p” oznacza, że obraz jest nagrywany przy użyciu techniki skanowania progresywnego. Dzięki temu zniwelowane zostaje migotanie obrazu i znacznie zwiększa się jakość.

Nowoczesne telewizory marki Philips

Do tej kategorii zalicza się także rozdzielczości 720p oraz 1080i. Tak naprawdę wcześniej wspomniana rozdzielczość 1080p nie są jeszcze standardem. Obrazy w Full HD obecnie mogą być transmitowane poprzez odtwarzacze Blu-ray, najnowsze konsole czy serwisy streamingowe. Nawet jeśli zakupisz telewizor o rozdzielczości 1080p, to w przypadku oglądania kanałów telewizyjnych znaczna ich część nie będzie transmitowała pełnego Full HD. Ze względu na ograniczenia techniczne, większość z nich przekazuje obraz w 1080i lub 720p.

Transmisja 4K UHD

Obrazy w rozdzielczości Ultra High Definition nazywane są również 2160p. Film lub serial 4K jest nagrywany przy użyciu skanowania progresywnego i ma rozdzielczość przynajmniej 3840 pikseli w poziomie i 2160 w pionie, czyli 8,3 miliona pikseli przy proporcjach 16:9. Choć obecnie na rynku większość współczesnych telewizorów posiada rozdzielczość natywną 4K, nie jest jeszcze ona tak powszechna, jeśli chodzi o transmisję obrazu. Filmami i programami w tej rozdzielczości możemy cieszyć się, jeśli oglądamy je przy użyciu odtwarzaczy Blu-ray z funkcją odtwarzania obrazów Ultra HD. Treści w 4K znajdziemy także na najpopularniejszych serwisach streamingowych czy w serwisie YouTube, choć w porównaniu z odtwarzaczem Blu-ray jakość będzie nieco mniejsza. Jeśli chodzi o kanały telewizyjne, oczywiście niektóre z nich nadają w 4K, choć jest ich jeszcze relatywnie mało.

Telewizor – czy warto już mieć 8K UHD?

Odbiorniki telewizyjne 8K Ultra High Definition mają rozdzielczość aż 4 razy większą od 4K UHD. W teorii mają zapewniać najwyższą możliwą jakość obrazu. Charakteryzuje je bardzo wysoka cena – są dużo droższe od topowych telewizorów 4K wypakowanych po brzegi nowoczesną technologią. Obecnie nie warto jeszcze inwestować w telewizor 8K Ultra HD. Wynika to z kilku czynników.

Wybieraj spośród telewizorów TCL

Materiały promocyjne partnera

Po pierwsze, aktualnie istnieje bardzo mało materiałów wideo w tak wysokiej rozdzielczości, co uniemożliwia ukazanie ich pełnego potencjału. Nagrywanie w 8K jest dosyć problematyczne, ponieważ dobre kamery są jeszcze zbyt nieopłacalne, aby były wykorzystywane na szeroką skalę. Choć producenci implementują w telewizorach funkcję upscallingu, uzyskany efekt nie będzie odpowiadał prawdziwemu 8K.

Po drugie, transmitowanie obrazu w tej rozdzielczości przez stacje telewizyjne czy serwisy streamingowe oznaczałoby konieczność przesyłu ogromnej liczby danych w krótkim czasie. Jeszcze minie trochę czasu, zanim dostawcy usług będą oferowały tak wysoką jakość bez jakichkolwiek problemów z transmisją.

Po trzecie wreszcie, ze względu na to, że 8K to stosunkowo nowa technologia, jest bardzo droga. Z czasem potanieje i stanie się bardziej powszechna, tak jak miało to miejsce z rozdzielczością 4K. Co więcej, jeśli jednak zdecydujesz się na zakup takiego telewizora musisz wiedzieć, że niekoniecznie będzie w przyszłości kompatybilny ze standardem, który ma dopiero nadejść.

Telewizory Samsung w dobrych cenach

Materiały promocyjne partnera

Jak ważna jest rozdzielczość ekranu w telewizorze?

Jeśli planujesz zakup nowego telewizora, musisz wiedzieć, że natywna rozdzielczość współczesnych telewizorów w większości przypadków nie ma aż tak dużego znaczenia. Aby móc cieszyć się najlepszą jakością, rozdzielczość transmitowanego obrazu powinna odpowiadać rozdzielczości danego modelu telewizora. W znacznej mierze transmitowane obecnie programy TV czy materiały na serwisach VOD to w rzeczywistości stosunkowo niska rozdzielczość.

Żeby wykorzystanie pełnego potencjału telewizora 1080p lub 4K, jest potrzebne źródło o tej samej rozdzielczości, gdzie dodatkowo konieczne będzie siedzenie blisko bardzo dużego ekranu. W przypadku, gdy rozdzielczość transmisji jest niższa niż rozdzielczość natywna telewizora, urządzenie przeskaluje obraz, aby dopasować go do rozmiaru własnej matrycy. Jeśli kupisz telewizor 1080p, tylko niektóre serwisy streamingowe, odtwarzacze Blu-ray i współczesne konsole będą w stanie odtwarzać obraz w tej rozdzielczości. To samo dotyczy telewizorów 4K.

Telewizory Hitachi w atrakcyjnych cenach

Przy wyborze telewizora obecnie ważniejszymi czynnikami dla jakości obrazu są m.in.:

  • kontrast;
  • odzwierciedlenie wyświetlanych kolorów;
  • rodzaj matrycy;
  • częstotliwość odświeżania.

Współczesna telewizja przekazuje w większości przypadków obraz źródłowy o rozdzielczości 1080i lub 720p. Telewizor będzie musiał więc przeskalować swoją rozdzielczość natywną do 1080i, lub przeskalować do 720p. W tym kontekście ważne są również jakość przetwarzania obrazu telewizora i odbieranej transmisji.

Jaki telewizor kupić – HD, Full HD, 4K czy 8K?

Rozdzielczość ekranu nie powinna być czynnikiem decydującym o wyborze danego modelu. Oczywiście ma wpływ na jakość, ale nie tak duży, jak inne cechy danego modelu.

W przypadku zakupu nowego telewizora warto wybrać model 4K UHD, ze względu na przyzwoity stosunek ceny do jakości. To także bardzo dobre rozwiązanie, jeśli wiesz, że materiały źródłowe, które będziesz oglądać, odpowiadają rozdzielczości natywnej nowego telewizora. Takie urządzenia sprawdzą się także w przypadku korzystania z odtwarzaczy Ultra High Definition Blu-ray lub konsol najnowszej generacji; są też dobrym rozwiązaniem „na przyszłość”, ponieważ wraz z upływem czasu coraz więcej kanałów będzie wysyłało obraz w tej rozdzielczości. Jednocześnie telewizory o mniejszej rozdzielczości, czyli HD lub Full HD sprawdzą się świetnie do codziennego użytku; są też tańsze, choć aktualnie nie jest ich tak dużo na rynku, jak modeli 4K.

Obecnie zakup urządzeń 8K UHD nie ma większego sensu, m.in. ze względu na bardzo wysoką cenę i mało możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie ich potencjału.

Soundbary. Doskonały dodatek do telewizora

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl