Spis treści
ChatGPT i sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja to technologia, która nabiera coraz większego rozpędu. Mianem SI nazywamy algorytmy systemowe o dużej mocy obliczeniowej, które dzięki analizie danych potrafią zauważyć korelacje między ich poszczególnymi elementami i odtworzyć je w sposób zautomatyzowany. Od kilku miesięcy możemy znaleźć w sieci różne ogólnodostępne algorytmy, które "nakarmione" dziełami ludzi tworzą nieprawdopodobnie wiarygodne obrazy i teksty.
Wśród algorytmów bazujących na tekście, najpopularniejszy wciąż pozostaje ChatGPT, którego sukces zainspirował wiele innych przedsiębiorstw do tworzenia własnych odpowiedników tego narzędzia. Jego twórcy wciąż rozwijają swój produkt, co zaowocowało stworzeniem kolejnej generacji sztucznej inteligencji, którą nazwano GPT-4.
GPT-4 - co oferuje?
Do tej pory ChatGPT kojarzony był przede wszystkim z zabawnym SI, któremu można zadawać pytania, na które czasami odpowiada poprawnie, a czasami zupełnie bez sensu. Dodatkowym problemem najpopularniejszego rozwiązania od OpenAI był długi czas oczekiwania na odpowiedź, a nieraz konieczność czekania w kolejkach przetwarzania. Większość tych problemów zostało rozwiązanych właśnie w GPT-4.
Nowości w GPT-4, czyli następcy ChatGPT:
- Pierwszą, najważniejszą zaletą nowego GPT-4 ma być większa wydajność i zdolność do znacznie szybszej reakcji na żądania ze strony użytkownika. Oznacza to wyeliminowanie kolejek oraz wielosekundowych oczekiwań na odpowiedź ze strony sztucznej inteligencji.
- Duży nacisk położono również na to, by GPT-4 lepiej interpretował zapytania ze strony ludzi poprzez zastosowanie modelu dużego języka (LLP). Dzięki głębszemu zrozumieniu żądań sztuczna inteligencja jest w stanie zaoferować użytkownikowi znacznie poprawniejszą i bardziej szczegółową odpowiedź niż ChatGPT.
- Według OpenAI GPT-4 jest kreatywniejsze, mniej stronnicze i ma mniejsze skłonności do zmyślania. Ma to pozwolić nie tylko na generowanie bardziej prawdziwych danych, ale również na większe bezpieczeństwo użytkownika.
- Jedną z największych nowości jest możliwość pokazania algorytmowi plików multimedialnych. Dla przykładu, SI może otrzymać zdjęcie jajek, mleka i mąki wraz z zapytaniem "Jakie danie można z tego przyrządzić?". GPT-4 rozpozna obiekty i zaproponuje nam np. naleśniki czy gofry.
Twórcy chwalą się, że dzięki nowym możliwościom algorytm jest w stanie zdać nawet egzamin prawniczy czy zajmować topowe miejsca w olimpiadach wiedzy. Nowy system nie jest oczywiście nieomylny i zdarza mu się zmyślać, gdy nie zna odpowiedzi. Dlatego OpenAI podkreśla, żeby zachować ostrożność przy korzystaniu z systemu, i jeśli mamy wątpliwości co do prezentowanych danych, zweryfikować je samodzielnie w innym źródle
Jak wypróbować Chat GPT-4?
Aby skorzystać z nowej technologii i wygenerować tekst za pomocą GPT-4, należy wykupić subskrypcję ChatGPT+. Nowy model sztucznej inteligencji jest używany przez ChatGPT, ale tylko jeśli jesteś członkiem premium. Obecny koszt takiego rozwiązania to 20 dolarów miesięcznie, czyli około 90 zł. Do kwoty należy doliczyć dodatkowo 23% podatku VAT dla polskich klientów.
Zobacz również: