Spis treści
Gry to nie tylko relaks i zabawa
Jeśli myślicie, że gry komputerowe to zwykła i niezbyt ambitna rozrywka skierowana głównie do dzieci, to jesteście w dużym błędzie. Tak samo jest w przypadku szkodliwości gier, które do niedawna były przez wiele instytucji demonizowane, ale obecnie na szczęście stanowisko to uległo diametralnej zmianie. Gry to bowiem niezwykłe i bogate medium pozwalające twórcom, a także samym odbiorcom na znacznie więcej, niż jakakolwiek inna forma rozrywki. Dlatego też, choć na rynku znajdziemy naprawdę pokaźna ilość tytułów skierowanych do młodszych graczy, to produkcje gamingowe mają odbiorców głównie wśród dojrzałych wiekowo osób. Co więcej, granie w gry może zapewnić nie tylko relaks i zabawę, ale i wiele korzyści.
Należy bowiem wiedzieć, że gry komputerowe wpływają pozytywnie na rozwój m.in. niektórych funkcji motorycznych, jak refleks i szybkość reagowania, a także poznawczych. Poszczególne tytuły pomagają też rozwijać umiejętności szybkiego myślenia oraz rozwijać naszą kreatywność.
Co więcej, powstały już także gry, które pomagają osobom zmagającym się z różnymi zaburzeniami, czy to fizycznymi, czy z myśleniem np. w wyniku chorób okresu starczego. Produkcje gamingowe to również bogate źródło informacji i wiedzy, stąd też znajdziemy m.in. gry poszerzające świadomość na temat chorób psychicznych lub przybliżające odbiorcom historyczne wydarzenia. Do tych ostatnich należ WARSAW RISING: Miasto Bohaterów.
WARSAW RISING: Miasto Bohaterów, czyli polska gra o Powstaniu Warszawskim
WARSAW RISING: Miasto Bohaterów to gra stworzona przez niezależne polskie studio Pixelated Milk, której celem jest przybliżenie użytkownikom realiów Powstania Warszawskiego. Wydarzenia zostały zaprezentowane zgodnie z informacjami na temat tego okresu i prawdziwych wydarzeń z roku 1944, ale pokazano je w przystępnej, komiksowo-rysunkowej oprawie graficznej. Ten zabieg pozwolił na złagodzenie przekazu przy jednoczesnym przekazaniu historii związanych z tamtym, tak ważnym dla naszego kraju wydarzeniem.
IPN na Gamescom 2023
Obecnie trwa jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń gamingowych w ciągu roku, a mianowicie Gamescom 2023. Podczas obecnej edycji deweloperzy gier oraz producenci sprzętu gamingowego zaprezentowali już wiele intrygujących nowości, a część z nich związana jest z naszym krajem, Poza nowymi materiałami z m.in. Cyberpunk 2077: Phantom Liberty, Lords of The Fallen czy Fort Solis, również polski IPN pokazał coś nowego.
23 sierpnia Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowało na Gamescom 2023 nową wersję gry WARSAW RISING: Miasto Bohaterów. W stosunku do podstawowej produkcji wydanej w 2019 roku odsłona ta została wzbogacona o nowe postaci oraz dziesięć nowych misji grywalnych, przedstawiających wydarzenia mające miejsce pomiędzy 1 sierpnia a 2 października 1944 roku. Do tego dołączono nowe zdjęcia, dokumenty i plakaty z materiałów archiwalnych z tamtego okresu oraz dodano specjalne, udoskonalone kalendarium wydarzeń.
Nowa wersja WARSAW RISING: Miasto Bohaterów za darmo dla wszystkich
Prezentacja nowej wersji gry przez IPN podczas Gamescom 2023 była rezultatem podpisania umowy licencyjnej z producentem gry. W jej ramach uwzględniono jednak jeszcze jedną ważną kwestię. Dzięki zabiegowi polskiego Instytutu Pamięci Narodowej gra WARSAW RISING: Miasto Bohaterów jest od dziś dostępna za darmo dla wszystkich Polaków i nie tylko. Każdy chętny może bowiem już też pobrać tytuł z konta IPN na platformie Steam bez żadnych opłat, co ma na celu poszerzenie świadomości społecznej na temat wydarzeń Powstania Warszawskiego.
Warto przy tym przypomnieć, że to nie pierwsza sytuacja, gdy gry komputerowe są doceniane przez polskie władze. Przykładem tego może być choćby włączenie dwóch gier, a mianowicie This War of Mine od studia 11 bit studios oraz gamingowego projektu IPN w postaci produkcji Gra szyfrów, do podstawy programowej w ramach edukacji szkolnej.
Sprawdź też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?