Badania na e-graczach z całego świata
Wyniki badań zostały opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health. Oparto je na analizach zachowań 1400 uczestników z 65 krajów, w tym 15 graczy z Polski. Zostały one zebrane za pomocą ankiety internetowej z udziałem międzynarodowej próby graczy e-sportowych reprezentujących pięć e-sportów na wszystkich poziomach umiejętności.
Badania naukowców Queensland University of Technology były pierwszymi, które miały na celu zbadanie BMI (wskaźnika masy ciała) globalnej próbki graczy e-sportowych. Analizowały też skłonność e-graczy do stosowania używek.
Wyniki badań wykazały, że gracze e-sportowi mieli od 9 do 21 procent bardziej zdrową wagę niż ogół populacji. Ponadto pili i palili mniej niż ogół społeczeństwa.
Te ustalenia przeczą stereotypowi skrajnie otyłego gracza, który prowadzi siedzący tryb życia i nie dba o zdrowie.
Badacze ogólnie zdrowi, ale…
Badania naukowców pokazały, że jedynie czołowi gracze e-sportowi angażują się w zalecaną dzienną dawkę ruchu. 10% najlepszych graczy e-sportowych było znacznie bardziej aktywnych fizycznie niż gracze osiągający słabsze wyniki – ćwiczyli ponad godzinę przez minimum 4 dni w tygodniu.
Z drugiej strony badanie wykazało również, że 4,03 procent graczy e-sportowych było bardziej narażonych na chorobliwą otyłość w porównaniu z populacją na świecie. Również większość graczy nie spełniała wytycznych WHO dotyczących aktywności fizycznej, co wskazuje na potencjalne przyszłe zagrożenia dla zdrowia.
E-sportowcy stronią od używek
Naukowcy z Queensland University of Technology sprawdzili również, jak często gracze e-sportowi sięgają po używki. Okazało się, że są oni o 7,8 procent bardziej skłonni do powstrzymywania się od picia codziennie, a spośród graczy, którzy piją, tylko 0,5 procent przyznało, że pije codziennie.
Równie optymistyczne wnioski płyną z analizy częstotliwości palenia. Tylko 3,7 procent graczy e-sportowych pali codziennie, a częstotliwość palenia jest niższa w porównaniu do danych globalnych o 18,7 procent.
Zdrowie drogą do sukcesów
Wyniki badań nie zaskakują Mateusza Szukajta, organizatora East Games United, białostockiej imprezy dla fanów gamingu i e-sportu.
- Profesjonalni zawodnicy, którzy żyją z grania i to jest ich praca, a nie hobby, muszą dbać o kondycję. Ich przygotowanie opiera się na wsparciu ze strony trenerów, psychologów, dietetyków. Najważniejsze mecze wymagają skupienia, koncentracji oraz są ogromnym wysiłkiem fizycznym i psychicznym.
Jak mówi Mateusz Szukajt, statystycznie turniej na najwyższym szczeblu e-sportowym trwa kilka dni. Tacy zawodnicy grają po 2-3 godziny, robią przerwę i znowu zasiadają do gry. To wymaga ogromnego przygotowania zdrowotnego – dobrego odżywiania, ruchu i dbania o kondycję mentalną.
- Również świadomość wśród graczy jest coraz większa. Zdają sobie sprawę, że wyniki sportowe zależą nie tylko od talentu, ale również odpowiedniego przygotowania fizycznego i emocjonalnego – podkreśla organizator East Games United.
Im zdrowszy jest zawodnik, tym lepsze osiąga wyniki. A one w coraz mniejszym stopniu wypływają jedynie z szybkości reakcji. Są sumą czynników, z których kondycja zdrowotna jest kluczowa.
- Kiedyś nie zwracaliśmy na to uwagi. Zaś obecnie przygotowanie zdrowotne odpowiada, w mojej opinii, nawet w 50 procentach za sukcesy graczy i zespołów – ocenia Mateusz Szukajt.
Na dbałość o zdrowie ma też wpływ rosnąca konkurencja między graczami. Wygrywają ci, którzy są kompleksowo przygotowani i nie pomijają żadnego aspektu. Dbałość o kondycję fizyczną i psychiczną pozwala też zawodnikom wydłużyć ich kariery.
Artykuł naukowy badaczy z Queensland University of Technology możecie przeczytać tutaj:The Association between Esports Participation, Health and Physical Activity Behaviour
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?