Koniec ChatGPT w Polsce? Program zbanowały Włochy, w kolejce Kanada i Niemcy. Czym podpadła sztuczna inteligencja?

OPRAC.:
Piotr Szymański
Piotr Szymański
Czy ChatGPT zostanie zakazny w Polsce? Nie chcą go Włochy i Kanada.
Czy ChatGPT zostanie zakazny w Polsce? Nie chcą go Włochy i Kanada. Matheus Bertelli/Pexels.com, Canva
Kolejne kraje idą na wojnę z OpenAI, czyli firmą, która opracowała rewolucyjny ChatGPT bazujący na zaawansowanych algorytmach sztucznej inteligencji. W ostatni piątek Włochy tymczasowo zakazały korzystania z ChatGPT i rozpoczęły śledztwo dotyczące podejrzenia naruszenia zasad dotyczących gromadzenia danych przez program, a teraz podobną drogą idzie Kanada. Jaka przyszłość czeka ChatGPT w Polsce?

Spis treści

ChatGPT zakazany we Włoszech. Dlaczego?

W miniony piątek we Włoszech tamtejszy Urząd Ochrony Danych – Garante per la protezione dei dati personali, zakazał tymczasowo aplikacji ChatGPT i rozpoczął dochodzenie w sprawie przestrzegania zasad ochrony danych osobowych w związku z podejrzeniem naruszenia obowiązujących w Europie zasad.

Aplikacja ChatGPT cechuje się „brakiem jakiejkolwiek podstawy prawnej, która uzasadnia masowe zbieranie i przechowywanie danych osobowych” w celu „trenowania” chatbota – poinformował urząd.

Właściciel aplikacji – firma OpenAI, ma 20 dni na reakcję za pomocą środków zaradczych lub może ryzykować grzywnę w wysokości do 4 proc. swojego rocznego światowego obrotu.

Kanada też ma problem z ChatGPT, kolejne kraje w kolejce

Natomiast we wtorek o własnym dochodzeniu poinformowała Kanada, a konkretnie urząd federalnego komisarza ds. prywatności, nadzorującego przestrzeganie prawa dotyczącego prywatności danych.

Dochodzenie w sprawie OpenAI, twórcy ChatGPT, zostało wszczęte po skardze w sprawie zbierania, użycia i przekazywania prywatnych danych bez zgody – poinformowano we wtorkowym komunikacie.

– Technologia AI (sztucznej inteligencji – red.) i jej skutki dla prywatności są priorytetem dla mojego urzędu – zapewnił cytowany w komunikacie komisarz ds. prywatności Philippe Dufresne.

Agencja The Canadian Press zwraca uwagę, że niemiecki urząd ochrony prywatności danych rozważa podobne posunięcie do włoskiego. Natomiast kraje Unii Europejskiej pracują na rozwiązaniami prawnymi, które służyłyby do klasyfikacji stopnia zagrożenia programów i narzędzi sztucznej inteligencji. Również w Białym Domu odbyło się we wtorek spotkanie na ten temat.

Ponadto warto zwrócić uwagę, że ChatGPT już nie jest dostępny w:

  • Chinach,
  • Hong Kongu,
  • Iranie,
  • Rosji
  • oraz części Afryki.

Polski rząd nie zamierza zakazywać ChatGPT

Jak napisała wtorkowa „Rzeczpospolita”, przedstawiciele polskiego rządu i eksperci z branży nie chcą iść w ślady Włochów, gdzie zdobywający popularność „bot od OpenAI trafił na rafę”.

Dziennik, powołując się na badania koalicji europejskich organizacji start-upowych, wskazuje, że co druga młoda spółka technologiczna w Unii Europejskiej obawia się, że „regulacje względem sztucznej inteligencji spowolnią rozwój innowacyjności Europy”.

„Już teraz z uwagi na niesprzyjające otoczenie prawne 16 proc. firm technologicznych myśli o wstrzymaniu rozwoju projektów AI lub przeniesieniu biznesu poza kontynent” – pisze „Rz”.

„UE może więc na własne życzenie przegrać technologiczny wyścig z Chinami i USA. Już w 2021 r. przedstawiona przez Brukselę ustawa o sztucznej inteligencji (AI Act) wywołała debatę, która dziś – w kontekście upowszechnienia się ChatGPT – stała się jeszcze gorętsza” – dodaje.

Jak dowiedział się dziennik, „unijna społeczność start-upów ONE23 zaapelowała właśnie do szwedzkiej prezydencji Rady UE o mniej restrykcyjne podejście do AI. Wezwała, by decydenci, tworząc prawo, myśleli o 'zachowaniu, a wręcz zwiększaniu innowacyjnych zdolności unijnych firm”.

Eksperci od AI i branża technologiczna ostrzegają

Tydzień temu Future of Life Institute opublikował list otwarty podpisany przez ponad tysiąc specjalistów AI i szefów firm, m.in. przez Steve Wozniaka i Elona Muska, wzywający do zawieszenia tworzenia bardziej zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji. W liście podkreślono, że systemy AI stanowią „głęboką zmianę w historii życia na ziemi” i powinny być lepiej i rozważniej planowane.

„Niestety, ten poziom planowania i zarządzania jest nieobecny” – podkreślono w liście, wskazując, że obecnie nawet twórcy tych systemów nie są ich w stanie „zrozumieć, przewidzieć lub skutecznie kontrolować”.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl