Zobacz w galerii: Wygląd i zwiastun Lenovo Legion Go
Spis treści
Steam Deck i podobne komputery
Steam Deck spopularyzował zupełnie nową odnogę w branży gier wideo. Komputer zamknięty w obudowę konsoli przenośnej pozwala na zabawę w każdym miejscu oraz na wygodny dostęp do wszystkich posiadanych wcześniej gier. Gracze chętnie kupują konsolę Valve z uwagi na dobry stosunek jakości do ceny oraz wysokie możliwości modyfikacji i personalizacji.
Po sukcesie Steam Decka na rynku pojawił się konkurencyjny Asus ROG Ally, który oferuje mocniejsze podzespoły oraz dostęp do jeszcze większej biblioteki gier. Wszystko to dzięki temu, że został on zbudowany w taki sposób, by obsługiwał system Windows 11.
Lenovo Legion Go - co to jest?
Bezpośrednią konkurencją dla dwóch wyżej wymienionych produktów ma być Lenovo Legion Go. Podstawowy zamysł urządzenia jest niemal identyczny, jak w przypadku Steam Decka czy ROG Ally. Jest to komputer w przenośnej formie, zaprojektowany tak, by przypominał konsolę przenośną. Posiada on jednak kilka oryginalnych funkcji, których nie znajdziemy w obecnie dostępnych sprzętach.
Na pierwszy rzut oka widać, że projektanci chcieli połączyć zalety Steam Decka i ROG Ally z charakterystyczną cechą Nintendo Switch, jaką są odłączane kontrolery. W efekcie powstał swojego rodzaju potężny tablet do gier.
Specyfikacja Lenovo Legion Go
Zgodnie z oficjalnymi informacjami, urządzenie zbudowano z dość mocnych parametrów:
- Procesor - AMD Ryzen Z1 Extreme;
- Układ graficzny - Radeon 780;
- Pamięć RAM - 16 GB pamięci typu LPDDR5X z taktowaniem 7500 MHz;
- Dysk - SSD o pojemności 256 GB, 512 GB oraz 1 TB PCIe 4.0 NVMe M.2 2242;
- Ekran - dotykowy Lenovo PureSight z matrycą IPS (jasność do 500 nitów) o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli oraz proporcjach 16:10. Zakres częstotliwości odświeżania ekranu to 60-144 Hz.
Nie znamy szczegółów w kwestii żywotności baterii. Ma mieć ona pojemność aż 49,2 Wh. Producent zapewnia jednak, że doładowanie urządzenia do poziomu 70% zajmie zaledwie 30 minut. Jeśli chodzi o wymiary, to będzie to 210 mm x 131 mm x 20 mm. Waga urządzenia ma wynosić 854 g lub 640 g po odłączeniu kontrolerów.
W komputerze znajdą się również dwa porty USB-C, złącze DisplayPort 1.4 oraz wbudowane Wi-Fi 6E3 i Bluetooth 5.2. Aplikacją pozwalającą na konfigurację i obsługę urządzenia ma być Legion Space. Umożliwi ona szybki i łatwy dostęp do wszystkich platform i sklepów z grami oraz ustawień takich jak:
- zmiana rozdzielczości ekranu,
- zmiana trybu poboru mocy
- czy konfiguracja działania przycisków.
Kontrolery i budowa urządzenia
Największą nowością w Lenovo Legion Go względem konkurencji są kontrolery. Te, zamiast być zamocowane na stałe jak u konkurencji, mają być odczepiane, podobnie jak w Nintendo Switch. Zostaną one wyposażone w specjalne przyciski, które mają ułatwić rozgrywkę w tytułach stworzonych pod mysz i klawiaturę. Dodatkowo prawy pad ma posiadać rolkę służącą do przewijania. Oba z nich mają dysponować bateriami o pojemności 900 mAh.

Przez to, że będzie można na nim grać z odłączonymi kontrolerami, dodano również wbudowaną podstawkę, aby można było wygodnie ustawić urządzenie na każdej powierzchni.
Okulary do Lenovo Legion Go
Na zwiastunie przedstawiającym urządzenie możemy zobaczyć jeszcze jedno ciekawe akcesorium, z którego będzie można korzystać wraz z Lenovo Legion Go. Okulary Lenovo Legion Glasses mają posłużyć za wirtualny ekran z częstotliwością odświeżania 60 Hz i w jakości Full HD. Do tego wyposażone będą we wbudowane głośniki. Ich cena wyniesie dodatkowe 499 euro, czyli około 2300 zł.

Lenovo legion Go - premiera i cena
Lenovo Legion Go trafi do sprzedaży w listopadzie 2023 roku. Ceny zaczynać się będą od 799 euro (około 3500 złotych), w zależności od wariantu mocy.
Zobacz również:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?