Prognozy wyników finansowych LG i Samsunga za drugi kwartał 2019 oznaczają spadek zysku operacyjnego

Grzegorz Lisiecki
Pixabay
Technologiczne rynki stają się coraz trudniejsze, co pokazują wyniki finansowe nie tylko mniejszych producentów, ale i wielkich koncernów. 5 lipca zarówno Samsung jak i LG podały prognozy wyników finansowych za drugi kwartał 2019 r. Obie firmy odnotowały w tym okresie spadek zysku operacyjnego.

Za drugi kwartał 2019 roku Samsung spodziewa się przychodów w wysokości 56 bilionów koreańskich wonów. Dla porównania, w zeszłym roku w tym samym okresie koreański producent osiągnął przychody w wysokości 58,48 bln wonów. Spodziewany zysk operacyjny Samsunga za Q2 2019 to 6,5 bln wonów, co oznacza aż 56,2-proc. spadek rok do roku. Takie prognozy oznaczają, że może być to najgorszy kwartał Samsunga od Q3 2016.

Samsung podał przyczyny takiego stanu rzeczy. To nawet nie problem bardzo trudnego rynku smartfonów, ale przede wszystkim słabszy popyt na układy pamięci oraz wyświetlacze. W przypadku pamięci, nadwyżka chipów DRAM i układów NAND obniża ceny, na dodatek Samsung może także wkrótce odczuć skutki wojny handlowej USA z Chinami – Huawei jest bowiem głównym odbiorcą układów pamięci koreańskiego producenta.

W przypadku wyświetlaczy Samsung Display stracił na wycofanych zamówieniach Apple 684 mln dolarów. To efekt słabszej od oczekiwanej sprzedaży iPhone’ów – firma z Cupertino nie kupiła od Samsunga tylu paneli OLED, ile wcześniej zamówiła. Jak informuje agencja Reutera, Apple wypłaciło jednak tę kwotę Koreańczykom.

Dodajmy, że prognozy nie obejmują wyników poszczególnych działów koreańskiej firmy – tego typu statystyk spodziewać można się dopiero przy ogłoszeniu oficjalnych wyników.

Wstępne wyniki finansowe za drugi kwartał 2019 ogłosił też inny koreański producent, LG. Firma oczekuje za ten okres 652,2 mld wonów zysku operacyjnego. To o 15,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2018 roku, kiedy to LG osiągnęło zysk w wysokości 771 mld wonów. Z kolei spodziewane skonsolidowane przychody to 15,6 biliona wonów – o 3,8 proc. więcej niż w drugim kwartale 2018 r. (15,02 bln wonów).

Zdaniem analityków powodem takich wyników jest spowolnienie na rynku smartfonów – w przypadku LG słabe wyniki działu mobile widać już od kilku kwartałów.

Twitter: @G_Lisiecki

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

Jak produkowany jest prąd w Elektrowni w Rybniku?

Debata DZ: Jak walczyć ze smogiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pomyslowy Lecho
No to jest okazja tanio kupic te tak slabe firmy. Bo jak juz sie polactwu nie udalo zbudowac drugiej Japonii, to moze zbudujo drugo Koreje. Bedo mieli wtedy zjednoczony kraj - jako, ze Polnocno Koreje jusz majo!
Wróć na gra.pl Gra.pl