Uzależnienie od gier oficjalnie uznane za chorobę według WHO

Michał Perzanowski
Uzależnienie od gier oficjalnie uznane za chorobę według WHO
Uzależnienie od gier oficjalnie uznane za chorobę według WHO picjumbo.com
Uzależnienie od gier uznane za chorobę. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (ang. WHO) zatwierdziła w miniony weekend aktualizację do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Od 1 stycznia 2022 roku uzależnienie od gier oficjalnie stanie się chorobą. Za projektem byli wszyscy członkowie organizacji i jednogłośnie przyjęli nową wersję dokumentu.

Uzależnienie od gier uznane za chorobę

Debata na temat uzależnienia od gier pojawiła się już w 2017 roku. Prasa rozpisywała się na temat wpływu korzystania z elektronicznej rozrywki na zachowanie człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia miesiącami analizowała i badała różne przypadki. Stwierdzono, że tzw. "Gaming Disorder", czyli zaburzenie grania, trafi do dokumentu o nazwie ICD-11.

Jak rozpoznać nową chorobę sklasyfikowaną przez WHO?

  • Utrata kontroli nad zachowaniami związanymi z graniem - większa częstotliwość, intensywność i długość będzie oznaczała uzależnienie.
  • Przekładanie grania ponad inne interesy oraz czynności związane z codzienną aktywnością.
  • Wzrost i nasilenie złych zachowań, mimo negatywnych konsekwencji grania w gry, zauważonych przez bliskich.

Definicja choroby przewiduje, że występują ona wyłącznie wtedy, gdy objawy występują przez co najmniej rok. Według WHO, ta przypadłość może mieć wyjątkowo niekorzystny wpływ na samopoczucie, życie osobiste, zawodowe, a także m.in. wyniki w nauce i zachowanie odpowiedniej koncentracji.

Wpisanie uzależnienia od gier do listy chorób oznacza, że wszystkie kraje członkowskie WHO muszą zwrócić uwagę na ten problem. Diagnozą i leczeniem będą mogli zająć się specjaliści finansowani przez służbę zdrowia. Państwa są obowiązane do składania informacji na temat chorych w kontekście tego zaburzenia i składać raporty z wyników terapii.

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób jest spisem wszystkich oficjalnych chorób uznane przez świat nauki. Lista regularnie jest aktualizowana za pomocą nowych wydań. W Polsce obecnie obowiązuje Klasyfikacja z 1996 roku o nazwie ICD-10.

Czy powyższe warunki są spełnione w Twoim przypadku? Zastanów się dwukrotnie i szczerze odpowiedz na pytanie.

Kiedyś to było... W co graliśmy, gdy byliśmy dziećmi? [RANKING]

uzależnienie od gier, uzależnienie od gier choroba, who, międzynarodowa organizacja zdrowia, gry wideo, międzynarodowa klasyfikacja chorób

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl