Wyrzucasz starego smartfona, tablet lub laptopa? Uważaj, może cię to sporo kosztować. Ekspert ostrzega: zagrożeń jest wiele

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Samo usunięcie zapisanych informacji z pamięci telefonu czy wylogowanie z aplikacji nie wystarczy, by uniknąć wycieku danych osobowych – ostrzegają eksperci. Najlepiej przywrócić go do ustawień fabrycznych.
Samo usunięcie zapisanych informacji z pamięci telefonu czy wylogowanie z aplikacji nie wystarczy, by uniknąć wycieku danych osobowych – ostrzegają eksperci. Najlepiej przywrócić go do ustawień fabrycznych. Unsplash/ George Beridze
Ponad połowa Polaków korzysta z usług wywozu elektrośmieci, ponad 26 proc. oddaje je do specjalnego punktu, a 8 proc. przechowuje w domu stary sprzęt elektroniczny – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Świadomość zagrożeń związanych z danymi osobowymi w internecie jest coraz wyższa, jednak powinna dotyczyć również urządzeń, na których są prywatne informacje. – Dane na nich zwykle nie są zaszyfrowane, w efekcie ich odzyskanie jest bardzo łatwe, a zagrożeń jest wiele – ostrzega ekspert ChronPESEL.pl Bartłomiej Drozd.

Spis treści

Jak często Polacy zmieniają smartfony, tablety czy laptopy?

Krajowy Rejestr Długów, powołując się na wyniki badania TME, przekazał, że mały sprzęt elektroniczny użytkownicy wymieniają co 1-3 lata. Jak podano, nowy sprzęt, taki jak smartfon, tablet czy laptop ponad 18 proc. badanych kupuje co roku. – Najczęściej jednak podejmujemy taką decyzję od ponad roku do 3 lat użytkowania, co deklaruje 48 proc. Polaków – wskazał KRD. Niemal trzech na 10 badanych zmienia tego typu akcesoria co 4-5 lat, a niecałe 9 proc. co 6-10 lat – podano. Prawie dwie trzecie Polaków kupuje nowy sprzęt, gdy stary ulegnie uszkodzeniu, a 28 proc. robi to ponieważ chce – dodano.

KRD zwraca uwagę, że na urządzeniach tych, jego użytkownicy przechowują prywatne, jak i służbowe dane, m.in. imię i nazwisko, adres, PESEL, ale też zdjęcia, e-maile, zeznania podatkowe czy kontakty do znajomych i rodziny. Korzystając z tych urządzeń, jego posiadacze logują się za ich pomocą np. do banku.

Kradzież danych osobowych ze starych urządzeń

Jak zauważa ekspert serwisu ChronPESEL.pl Bartłomiej Drozd, świadomość zagrożeń związanych z danymi osobowymi w internecie jest coraz wyższa, jednak powinna ona dotyczyć również urządzeń, na których są prywatne informacje.

– Dane na nich zwykle nie są zaszyfrowane, w efekcie ich odzyskanie jest bardzo łatwe, a zagrożeń jest wiele. Kradzież profilu w mediach społecznościowych może posłużyć do wyłudzeń, przejęcie danych osobowych ułatwić wzięcie kredytu na nasze nazwisko, a prywatne korespondencje i kontakty do znajomych czy rodziny niosą ze sobą ryzyko także dla naszych bliskich – tłumaczył.

KRD zaznacza, że w domu stary sprzęt elektroniczny trzyma 8 proc. Polaków. – Większość (55 proc.) korzysta z usług wywozu elektrośmieci, a ponad 26 proc. oddaje go do specjalnego punktu. Najmniej rozsądnym podejściem, zarówno w kontekście ochrony danych osobowych, jak i ochrony środowiska, wykazuje się 10 proc. osób, które po prostu wyrzucają zużytą elektronikę na śmietnik – podano. Podkreślono, że niezależnie od wybranego sposobu pozbycia się sprzętu, kluczowe jest, by najpierw dokładnie wyczyścić go z danych.

Jak wyczyścić stary sprzęt elektroniczny z danych?

– Samo usunięcie zapisanych informacji z pamięci telefonu czy wylogowanie z aplikacji nie wystarczy, by uniknąć wycieku danych osobowych – podkreślono.

Jak podpowiadają eksperci, zanim pozbędziemy się sprzętu, najlepiej przywrócić go do ustawień fabrycznych. To uniemożliwi przeciętnej osobie odzyskanie informacji, ale niestety nadal będą mogły to zrobić wyspecjalizowane firmy. – Bardziej zaawansowanym sposobem jest wcześniejsze zaszyfrowanie danych, a dopiero potem powrót do ustawień fabrycznych – wskazał Drozd.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyrzucasz starego smartfona, tablet lub laptopa? Uważaj, może cię to sporo kosztować. Ekspert ostrzega: zagrożeń jest wiele - Strefa Biznesu

Wróć na gra.pl Gra.pl