Gra w kości – zasady, tabela, punktacja, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o popularnych kościach

Patrycja Zawalska
Patrycja Zawalska
Poznaj zasady gry w kości.
Poznaj zasady gry w kości. https://www.gettyimages.com/keeweeeboy
Czasem warto chwilę odetchnąć i zrelaksować się podczas gry w coś prostego. Co powiecie np. na grę w kości? Wydaje się, że w rozgrywce tej dominuje głównie łut szczęścia, jednak nic bardziej mylnego. Gra w kości to fascynujący pojedynek, w którym należy podejmować odpowiednie decyzje. Niezbędna jest także umiejętność kalkulacji. W tym miejscu dowiecie się, jakie są zasady gry w kości, jak wygląda tabela oraz punktacja.

Spis treści

Kości do gry

Popularne kości to najprawdopodobniej jeden z najstarszych przedmiotów, który służył do gry. Nie została dotąd ustalona dokładna data wynalezienia ani miejsce. Aktualnie wykorzystywane są w wielu grach planszowych, takich jak Monopoly czy Chińczyk.

Standardowa kość, którą wykorzystuje się do tytułowej gry to sześcian, który posiada bok długości 1 cm lub 2 cm. Na każdej z sześciu ścian znajdują się kolejne cyfry od 1 do 6, które przedstawione są za pomocą symbolicznych oczek. Warto również dodać, że jeśli zsumujemy cyfry z przeciwległych ścianek, to wynik zawsze będzie równał się 7.

Co potrzebne jest do gry w kości?

Do gry w kości potrzebujesz jedynie:

 • sześć kości z cyframi od 1 do 6,
 • kartka lub inny element, gdzie będzie można spisywać wyniki.

Dla ułatwienia można również wziąć kubek, do którego wrzucone zostaną kości, a następnie wymieszane i rzucone. Można w tym celu również użyć własnych rąk.

Dla ilu osób jest gra w kości?

Gra w kości przeznaczona jest dla minimalnie 2 osób, a maksymalnie 4 osób. Właściwie nie istnieją żadne przeciwwskazania, które mówiłyby o tym, że nie może być większej liczby osób. Wpłynie to jednak na wydłużenie czasu gry.

Czas trwania gry

Ciężko jest określić czas gry. Można uznać, że przy czterech graczach będzie trwała ona mniej więcej 15 minut. Najpopularniejsza gra w kości, czyli Yahtzee czy też popularny generał (którego zasady zostaną opisane poniżej) trwa 13 kolejek.

Cel gry w kości

Zastanawiasz się jaki jest cel gry w kości? Przede wszystkim gracze rywalizują ze sobą, by zdobyć jak największą liczbę punktów, dlatego tak istotna jest tutaj umiejętność kalkulacji.

Gra w kości – zasady

Jak już zostało wspomniane, kolejek w standardowej grze w kości jest 13. W tym czasie każdy z graczy ma możliwość wykonania trzech rzutów.

Pierwszy rzut wykonujemy zawsze wszystkimi kośćmi. Drugi, a także trzeci rzut zostaje wykonany jedynie wybranymi kośćmi przez gracza. To on decyduje, które kości zostawia, a które rzuca ponownie. Warto podkreślić, że gracz może również zrezygnować z rzutu, jeśli podczas pierwszego rzutu wypadnie odpowiednia kombinacja. Wynik danego rzutu odczytujemy ze ścianek, które znajdują się „na górze’’ i są widoczne dla gracza.

Pora na wspólną rozrywkę!

Materiały promocyjne partnera

Gra w kości – tabela

W grze w kości istotna jest również tabela, którą każdy gracz uzupełnia po skończonej turze. Układ oczek, który uzyskany został w jednym, dwóch lub trzech rzutach danej tury należy dopasować do jednej z 13 kategorii. Warto jednak dodać, że wybrana kategoria przez gracza w trakcie całej rozgrywki może być wybrana tylko jeden raz. Nie będzie możliwości ponownego jej wyboru.

Tabela do gry w kości
Tabela do gry w kości podzielona jest na dwie części – dolną oraz górną. Suma obu tych części daje nam końcowy wynik.

Tabela do gry w kości może prezentować się następująco.
Tabela do gry w kości może prezentować się następująco. Patrycja Zawalska

Punktacja w grze w kości
Górna część tabeli dzieli się na 6 kategorii, a mianowicie:

 • jedynki,
 • dwójki,
 • trójki,
 • czwórki,
 • piątki
 • oraz szóstki.

To właśnie w którejś z wymienionych kolumn gracz wpisuje wartość z danej kolejki. Przykładowo, gracz, który wyrzucił następujące oczka: 1, 1, 3, 5, 1. Może wpisać 3 punkty (ponieważ wyrzucił trzy jedynki) do wiersza o nazwie „jedynki”. Może również dopisać 5 punktów w wierszu „piątki” (jednak nie będzie mógł on ponownie wykorzystać tej części kolumny). Ale może on również wpisać w dolnej części „trzy jednakowe”. Wyjaśnijmy teraz dolną część tabeli.

Dolna część tabeli podzielona jest na następujące kategorie:

 • Trzy jednakowe – by wpisać wynik w tym polu, należy wyrzucić trzy jednakowe wartości na kościach w danej turze rzutów. Do tabeli należy wpisać sumę oczek z pięciu kości.
 • Cztery jednakowe – podobnie, jak w trzech jednakowych, wiersz ten uzupełnisz w momencie uzyskania czterech jednakowych kości. Uzupełniając tabelę, należy także wpisać sumę oczek z pięciu kostek.
 • Full – podobnie jak w pokerze, to kombinacja trzech jednakowych kości oraz pary, przykładowo: 6, 6, 3, 3, 3. Jeśli uda Ci się wyrzucić fulla otrzymujesz 25 punktów. w żadnej turze nie uda Ci się wyrzucić fulla, należy wiersz uzupełnić 0 pkt.
 • Mały strit – by zdobyć punkty w małym stricie, należy wyrzucić cztery następujące po sobie cyfry, przykładowo: 1, 2, 3, 4, 6 lub 2, 3, 4, 5, 3, dzięki temu możesz uzyskać 30 punktów.
 • Duży Strit – różni się od małego strita tym, że w dużym stricie musimy wyrzucić aż pięć kolejnych cyfr, np. 1, 2, 3, 4, 5 lub 2, 3, 4, 5, 6. Taka kombinacja pozwoli Ci zdobyć 40 punktów.
 • Generał – polega on na wyrzuceniu pięciu jednakowych kostek, np. 1, 1, 1, 1, 1 lub 5, 5, 5, 5, 5. Za taką kombinację otrzymasz 50 punktów. Każdy kolejny „Generał” wyrzucony przez gracza może zostać użyty jako joker, jeśli kategoria „generał” w dolnej części tabeli została wykorzystana oraz kategoria z górnej części, która odpowiadałaby danemu „generałowi”. Jokera zapisujemy w dolnej części tabeli ze stosowną punktacją, np. 25 punktów za fula czy 40 punktów za dużego strita. Jeśli dolne kategorie zostały wykorzystane, wówczas wpisujemy do górnej kategorii w miejscu, w którym widnieje 0 pkt. Oprócz tego, za każdego kolejno wyrzuconego generała otrzymujemy 100 pkt. premii. Jednak tylko i wyłącznie w momencie, gdy pierwszy generał został już zapisany w tabeli w przeznaczonej dla niego kategorii.
 • Szansa – to suma kości, które zostały wyrzucone w danej turze, przykładowo: 6, 6, 3, 2, 1 daje nam sumę 18 punktów. Z kolei 1, 1, 2, 2, 6 daje nam sumę 12 punktów.

Zakończenie gry w kości

Jeśli zostanie wypełniona cała tabela gry w kości – wówczas nadchodzi chyba najbardziej ekscytująca część rozgrywki. Chodzi oczywiście o podliczenie wszystkich punktów z tabeli zarówno dolnej, jak i górnej. Grę w kości wygrywa osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów.

Mamy nadzieję, że rozgrywka przypadnie Wam do gustu i będziecie często oraz chętnie do niej wracać.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gra.pl Gra.pl