Gra państwa miasta, czyli ponadczasowa rozrywka dla całej rodziny. Poznaj zasady, punktację i kategorie w państwach miastach

Patrycja Zawalska
Patrycja Zawalska
Państwa miasta to ponadczasowa gra łącząca pokolenia. Poznaj zasady tej formy rozrywki!
Państwa miasta to ponadczasowa gra łącząca pokolenia. Poznaj zasady tej formy rozrywki! Zolga_F / gettyimages.com
Gra państwa miasta to jedna z popularniejszych gier, którą możemy rozegrać z dziećmi i dorosłymi. To doskonała rozrywka, która łączy pokolenia, przy tym edukuje, a także pozwoli spędzić czas z dala od smartfonów, komputerów czy tabletów. Dowiedz się więcej o zasadach gry w państwa miasta, punktacji oraz kategoriach w państwach miastach.

Spis treści

Kilka słów o grze państwa miasta

Państwa miasta to jedna z najpopularniejszych rozrywek, która wymaga od nas myślenia. Sprawa nie jest wcale prosta, a gwarantuje wiele dobrej zabawy. Ponadto, gra państwa miasta posiada proste zasady, o których więcej przeczytacie poniżej.

Ta forma rozrywki jest doskonała dla rodzin, znajomych czy przyjaciół. Niemal każdy ją zna i uwielbia.

Zobacz także: Wisielec – gra słowna znana również jako szubienica. Zgadnij ukryte hasło i wygraj

Państwa miasta – niezbędne elementy

Jak już zostało wspomniane, gra państwa miasta jest prosta, dlatego też nie wymaga od nas posiadania wielu rekwizytów. Tak naprawdę wystarczy jedynie:

 • kartka,
 • coś do pisania (długopis czy ołówek).

I tyle! Tak niewiele elementów gwarantuje naprawdę doskonałą zabawę.

Liczba graczy

Minimalna liczba graczy w grze państwa miasta to dwie osoby. Natomiast maksymalna… nie istnieje. Z pewnością im więcej osób tym będzie większa radość, bo odpowiedzi będą się powtarzały, a cała konkurencja będzie bardziej zaciekła, by wymyślić mało znane państwo czy zwierzę na konkretną literę.

Państwa miasta – zasady

 1. Przygotowanie tabeli – chodzi tutaj o podzielenie kartki na odpowiednią liczbę kolumn z ustalonymi wcześniej kategoriami (o kategoriach znajdziecie informacje poniżej).
 2. Losowanie litery – jeden z graczy w myślach mówi alfabet (pomijając oczywiście litery, takie jak: ą, ę, ń, ó, q, v, x, y). Przed rozpoczęciem mówienia alfabetu należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że rozpoczynamy rozgrywkę. Najczęściej wypowiada się głośno ,,XYZ’’ i rozpoczyna się alfabet. Drugi gracz (np. kolejna osoba w kolejce po mówiącym alfabet) przerywa w dowolnym momencie mówiąc ,,Stop’’. Osoba mówiąca alfabet w myślach głośno mówi, na której literze zostało przerwane wyliczanie i wówczas rozpoczynamy wypełnianie kolumny.
 3. Uzupełnianie tabeli – to moment na uzupełnianie kolumn z kategoriami na wybraną wcześniej literę alfabetu.
 4. Ograniczenie czasowe – to nie obligatoryjna, jednak często pojawiająca się zasada w grze państwa miasta. Pierwsza osoba, która wypełni najszybciej kolumny odpowiednimi słowami zaczyna odliczać lub włącza stoper/klepsydrę, by gracze w określonym czasie wypełnili tabelę. Zazwyczaj jest to około 30 sekund, jednak należy to również ustalić przed rozpoczęciem gry.

Warto również dodać, że jeśli w którejś z kolejnych rund uczestnicy wylosują ponownie literę, na którą już dawali swoje odpowiedzi – zazwyczaj mówi się alfabet ponownie, by wybrać inną literę.

Zobacz także: Gra w statki – na czym polega ta popularna rozgrywka? Poznaj zasady gry, gdzie wystarczy tylko kartka i długopis

Państwa miasta - kategorie

W grze państwa miasta przed rozpoczęciem rozgrywki należy wybrać odpowiednie kategorie. Najczęściej są to następujące kategorie:

 • państwo,
 • miasto,
 • roślina,
 • zwierzę,
 • imię,
 • zawód,
 • kolor,
 • rzecz.
Przykładowa tabela do gry w państwa miasta.
Przykładowa tabela do gry w państwa miasta. Patrycja Zawalska

Oczywiście można to dowolnie rozwijać. W państwach miastach kategorie również mogą być takie:

 • rzeki,
 • stolice,
 • jedzenie,
 • dyscyplina sportu,
 • czasowniki,
 • marki samochodów,
 • nazwy części garderoby.

My również polecamy poszerzenie kategorii o postacie z gier!

Punktacja w grze państwa miasta

Po zakończeniu tury przez wszystkich uczestników, każdy gracz czyta kolejno swoje kolumny na wybraną wspólnie wcześniej literę i otrzymują za nie punkty. Najczęściej stosowana punktacja to:

 • 15 pkt – za wpisanie prawidłowego słowa w kolumnie, w której pozostali uczestnicy mają puste miejsce i nie wpisali żadnego odpowiedniego słowa,
 • 10 pkt – za każde prawidłowo wpisane hasło, innego niż inni uczestnicy,
 • 5 pkt – za prawidłowo wpisane hasło, którego użył także inny uczestnik,
 • 0 pkt – za niewypełnienie kolumny odpowiednim słowem.

Gra toczy się przez umówioną liczbę rund lub też do umówionej wcześniej liczby punktów. Często też po prostu uczestnicy w dowolnym momencie kończą rozgrywkę i następuje podliczanie punktów. Wygrywa oczywiście ten, który uzbiera najwięcej punktów.

Najczęściej popełniane błędy

Jest jeszcze jedna kwestia o której należy wspomnieć w przypadku gry w państwa miasta, a dokładniej o najczęściej popełnianym błędzie. To coś, z czym z pewnością się spotkacie podczas rozgrywki. Rywalizacja, presja czasu, nierzadko wpływają na to, że wpisujemy nieodpowiednie słowa do kolumny z daną kategorią.

Załóżmy, że wylosowaliśmy w rozgrywce w państwa miasta literę D. Uczestnicy wypełniają po kolei kolumny z odpowiednimi kategoriami. I teraz może dojść do najczęściej popełnianego błędu. Przykładowo w kategorii Rośliny gracz wpisze słowo ,,drzewo’’. Druga sytuacja, w kategorii zwierzę, uczestnik rozgrywki wpisze ,,dinozaur’’.

Te słowa nie mogą zostać użyte, ponieważ są to sformułowania zbyt ogólne. Jeśli chodzi o kategorię rośliny warto tutaj wpisać np. ,,dąb’’. Z kolei zwierzęta – może to być ,,dzik’’.

Warto również na początku rozgrywki ustalić czy w grze posługiwać się będziemy tylko aktualnymi nazwami czy też można używać dawnych nazw państw lub miast.

Najważniejszą zaletą gry w państwa miasta są przede wszystkim walory edukacyjne, ale także proste zasady i… doskonała zabawa!

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - prawdziwe studio VR w Warszawie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl