Gry mogą łagodzić objawy poważnej choroby. W jaki sposób? Zaskakujące wyniki badań naukowców

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, jak gry mogą pomóc osobom z zespołem stresu pourazowego.
Zobacz, jak gry mogą pomóc osobom z zespołem stresu pourazowego. cottonbro studios / Pexels
Tetris i gry słowne mogą pomagać w łagodzeniu objawów zespołu stresu pourazowego. Do takich wniosków doszli w wyniku badań holenderscy naukowcy, którzy sprawdzali wpływ interaktywnej rozgrywki na rozwój traumy wywołanej nieprzyjemnymi przeżyciami. Zobacz, w jaki sposób przeprowadzono badanie i jak dotarto do takich wniosków.

Spis treści

Dobry wpływ gier na organizm człowieka

Nie od dziś wiadomo, że gry wideo to nie tylko popularna rozrywka. Ich pozytywny wpływ na organizm ludzki jest dość dobrze zbadany. Wśród zalet okazyjnej zabawy przy komputerze czy konsoli często wymieniane są:

  • wypracowanie zdolności samodzielnego i szybkiego podejmowania decyzji,
  • poprawa refleksu i koordynacji ręka-oko,
  • rozwój myślenia logicznego,
  • i nauka ponoszenia konsekwencji za dobre i złe decyzje.

Z kolei gry wieloosobowe uczą często współpracy w grupie i rozumowania strategicznego.

Ważnym aspektem jest sposób, w jaki gry wideo oddziałują na ludzką psychikę. Czy tego typu rozrywka może łagodzić objawy niektórych chorób psychicznych? Naukowcy dowiedli, że tak.

Tetris i gry słowne jako lek na PTSD

Traumatyczne wspomnienia są kluczowym objawem zespołu stresu pourazowego (PTSD). Możliwość zahamowania ich nawrotów jest bardzo ważna w terapii tego typu schorzeń. Grupa 4 naukowców z Uniwersytetu w Utrechcie postanowiła zbadać wpływ Tetrisa i gier słownych na tego typu objawy. Wyniki badań są zaskakujące.

Sprawdzano, czy zadanie wzrokowo-przestrzenne w formie gry w Tetrisa lub zabawy słowami prowadziłoby do mniejszej liczby nawrotów traumatycznych wspomnień. W tym celu 54 uczestników zostało losowo przydzielonych do trzech grup badawczych:

  • Tetrisa (wizualno-przestrzennej),
  • gier słownych (werbalnych)
  • lub bez zadania.

Obejrzeli oni film, który miał wywołać w nich negatywne, traumatyczne wspomnienia. Następnie zapisali swoje odczucia w dzienniku. Po 4 dniach ich pamięć o tych wydarzeniach została odświeżona, po czym grali w Tetrisa, gry słowne lub nie mieli żadnego zadania przez 10 minut. Swoje odczucia po wszystkim zapisali w drugim dzienniku.

Wykres dotyczący wpływu gier na PTSD
Wykres przedstawiający intensywność natrętnych wspomnień związanych z filmem przed i po wykonaniu zadania. ncbi.nlm.nih.gov

Grupy, które 4 dni po doznaniu głębokiego stresu grały w Tetrisa lub zajęte były zabawami słowem wykazywały stosunkowo mniej powrotów do traumatycznych wspomnień niż ta część badanych, która nie otrzymała żadnego zadania. W związku z tym stwierdzono, że obie te metody skutecznie łagodzą objawy PTSD.

Wywnioskowano też, że gry logiczne, takie jak Tetris czy werbalne gry słowne jeszcze lepiej działają łagodząco na psychikę osoby z traumatycznymi przeżyciami, kiedy są nieco trudniejsze. Mówiąc w prosty sposób, wysiłek intelektualny spycha nieprzyjemne wspomnienia na dalszy tor, dzięki czemu mózgowi łatwiej jest o nich zapomnieć.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl