Spis treści
Powszechna wśród klientów jest praktyka przeczekania na rozpoczęcie nowego roku, aby wraz z wypuszczeniem na rynek nowych, flagowych modeli telewizorów, móc skorzystać z obniżonej ceny na modele zeszłoroczne. Jak zatem wygląda sprawa z zakupem telewizora w 2023 roku?
Poprzedni rok nie przyniósł rewolucji, jeżeli chodzi o technologie dostępne we wszelkiego rodzaju wyświetlaczach obrazu. Podobnie ma się sprawa w roku 2023. Oczywiście nowe modele są zapowiadane i wypuszczane na rynek, jak co roku, jednak próżno szukać tu rewolucyjnych rozwiązań, jak miało to miejsce przed laty, gdy debiutowała technologia OLED. Czy jeszcze wcześniej, gdy w gospodarstwach domowych stare plazmowe, a często jeszcze kineskopowe odbiorniki zaczęły być wypierane przez ekrany ciekłokrystaliczne.
O czym pamiętać przy wyborze telewizora?
W domowym zaciszu często telewizor to okno na świat i najważniejszy mebel. Służy coraz rzadziej do odbierania sygnału z anteny, a częściej jest używany jako odbiornik treści przesyłanych z serwisów streamingowych lub jest podłączany do komputera, aby za jego pomocą oglądać filmy.
Złącze HDMI to standard, który jest obecny już od kilku lat w praktycznie każdym modelu dostępnym na rynku, dzięki któremu podłączymy telewizor do komputera, konsoli, czy wielu innych urządzeń. Warto jednak zwrócić uwagę, czy telewizor, który chcemy zakupić, oferuje złącze HDMI w wersji 2.1. Dzięki temu wejściu telewizor jest w stanie emitować obraz nawet do 120 klatek na sekundę, zachowując rozdzielczość 4K Ultra HD i nawet wygenerować obraz do rozdzielczości 8K, przy zachowaniu 30 klatek na sekundę.
HDMI 2.1 to najnowsza wersja złącza. Oczywiście modele wyposażone w ten rodzaj wejścia będą droższe od modeli posiadających wersje starsze. Warto jednak zadbać, aby model, który chcemy kupić, posiadał przynajmniej wersję HDMI 2.0, która pozwoli swobodnie i płynnie wyświetlać obraz w pełnym 4K.
Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać przy zakupie nowego telewizora, jest to, jaki ma tuner DVBT. Model powinien zawierać wersje DVB-T2, ponieważ od 2022 roku na terenie całego kraju telewizja naziemna jest nadawana w nowszym paśmie, które nie może być odbierane przez modele ze starszą wersją tunera. Jednak wszystkie modele produkowane od 2022 roku posiadają już wersję tunera DVB-T2, więc zwracać uwagę na jego wersje należy tylko przy zakupie starszych modeli.
Rozmiar ma znaczenie
I wcale nie oznacza to, że większy telewizor oznacza lepszy. Najbardziej popularne rozmiary modeli telewizorów obecnie to 50 i 55 cali, choć jeszcze niedawno królowały mniejsze modele z przedziału 45 cali.
Rozmiar telewizora, jaki chcemy kupić, zależy przede wszystkim od tego, z jakiej odległości będziemy go oglądać. Im większa odległość od ekranu oglądającego, tym większy powinien być wyświetlacz. Z drugiej jednak strony większy telewizor to większa cena. Dodatkowo, im więcej cali posiada dany model, tym większe ma zużycie energii elektrycznej.
Jeżeli planujemy telewizor do mieszkania, gdzie będzie on oglądany z odległości maksymalnie 3 do 5 metrów, to powinniśmy nie wybierać modelu większego niż 50-55 cali. W tych rozmiarach również najłatwiej znajdziemy również dostępne modele.
LED, czy OLED?
Technologia LCD w telewizorach LED polega na blokowaniu lub przepuszczaniu wiązek światła. Wyświetlaniem obrazu zajmuje się w takich telewizorach oświetlenie, które poprzez przepuszczenie przez matrycę generuje obraz. Takie rozwiązanie jest zastosowane w większości modeli telewizorów na rynku. Technologia ta ma szereg zalet, do których należy przede wszystkim cena, która jest sporo niższa w porównaniu z ekranami z technologią OLED. Dodatkowym atutem takich ekranów jest ich trwałość. Jednostajne wyświetlanie podobnych, czy nawet tych samych obrazów przez długi czas, nie skutkuje wypaleniem matrycy, jak ma to miejsce w matrycach oledowych. Cierpi na tym jednak jakość obrazu, który w matrycach jest niższy niż w technologii OLED.
Matryce OLED wytwarzają światło. Oznacza to, że w dowolnym momencie na ekranie takiego telewizora każdy piksel może zgasnąć i zostać zapalony indywidualnie, co skutkuje uzyskaniem prawdziwej i głębokiej czerni kontrastującej z miejscami na ekranie, gdzie diody są zapalone, albo zgaszone.
Takie rozwiązanie daje niesamowite efekty wizualne, gdzie jakość wyświetlanego obrazu przewyższa matryce LED. Telewizory z matrycą OLED są jednak droższe. Dodatkowo przy notorycznym wyświetlaniu tego samego obrazu (ta sama gra komputerowa albo ten sam kanał TV) przez dłuższy czas, może dość do wypalenia się widocznych miejsc na ekranie.
Wybór, jaki telewizor kupić w 2023 roku, zależy od kilku czynników. Jeżeli nasz budżet jest mocno ograniczony, powinniśmy raczej kupić telewizor z matrycą LED. Dodatkowo taki wyświetlacz lepiej się sprawdzi, gdy chcemy podłączyć konsolę, ponieważ przy ustawicznym wyświetlaniu podobnego schematu wizualnego na ekranie telewizora z matrycą OLED, mogą wystąpić tak zwane przepalenia. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie wydać więcej i chcemy cieszyć się najlepszą jakością obrazu w filmach, to OLED będzie najlepszym wyborem. Dodatkowo warto pamiętać, aby telewizor, który chcemy zakupić, wyświetlał obraz w jakości 4K, ponieważ wiele platform streamingowych nadaje właśnie w tej rozdzielczości i staje się ona standardem.