Najlepsze gry na Amigę. 9 tytułów, które wywołują miłe wspomnienia. Sprawdź, w co najczęściej grało się na komputerach Amiga

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Na Amidze świetnie grało się w gry wieloosobowe.
Na Amidze świetnie grało się w gry wieloosobowe. Paweł Relikowski / Gazeta Wrocławska
Amiga była dla wielu graczy ich pierwszym komputerem i zarazem pierwszą konsolą do gier. Królowała ona w polskich domach przez wiele lat i często była pierwszą stycznością z komputerem domowym. Podłączona do telewizora wciągała na długie godziny, oszałamiając wówczas grafiką i grywalnością. Zobaczcie zestawienie najlepszych i najmilej wspominanych tytułów z komputerów Amiga.

Spis treści

Czym była Amiga?

Amiga to komputer, który królował w polskich domach na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Mowa dokładniej o modelu Amiga 500, najbardziej rozpowszechnionym w tamtym czasie. Jest 16-bitowym komputerem domowym, wprowadzonym na rynek w 1987 roku przez firmę Commodore International. Całość była zintegrowana w jednej obudowie z klawiaturą i napędem dyskietek.

Najlepsze gry z komputerów Amiga

Na tę platformę przez okres jej istnienia wydano ponad 50 000 gier i programów. Większość z nich w tamtych czasach zdobywało się na giełdzie pod postacią niekoniecznie legalnej kopii.

Wśród masy oprogramowania najbardziej w pamięci utkwiły użytkownikom następujące pozycje:

Amiga - jak zagrać w stare gry?

Zakup i odpalenie oryginalnej Amigi może być w dzisiejszych czasach problematyczne i drogie. Na szczęście powstało kilka rozwiązań tego problemu.

Oczywiście pierwszym z nich jest emulator na współczesny komputer. Wśród nich najlepszymi są:

  • WinUAE
  • FS-UAE Amiga Emulator
  • QEMU

Niedawno pojawiła się też miniaturowa konsolka The A500 Mini, która pozwala na wygodną rozgrywkę przed ekranem współczesnego monitora czy telewizora. Zawiera 25 wbudowanych gier, w tym większość z wymienionych w naszym rankingu. Jest to najlepszy sposób na legalne i realne doświadczenie w dzisiejszych czasach.

Wiele tytułów posiada również swoje współczesne porty na komputery PC i konsole. Lwia część najciekawszych pozycji dostępna jest do zakupu m.in. na platformie Steam.

Co ciekawe, komputer jest wspierany po dziś dzień przez samych użytkowników, z tego też powodu powstało kilka autorskich rozszerzeń pamięci i akceleratorów. Aktywna jest również tzw. demo scena, w ramach której programiści wciąż tworzą na ten sprzęt nowe gry.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Sztuczna inteligencja pomoże stacjom radiowym?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl
Dodaj ogłoszenie