Tymczasowe prawo jazdy i inne ważne dokumenty w aplikacji mObywatel. Gdzie nie jest uznawany cyfrowy dokument?

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Portfel wypchany po brzegi dokumentami wkrótce może stać się przeszłością.
Portfel wypchany po brzegi dokumentami wkrótce może stać się przeszłością. Jan Baborak / gov.pl
mObywatel to niezwykle przydatna aplikacja, z której korzysta wielu Polaków. Cyfryzacja dokumentów z roku na rok postępuje, co jest zjawiskiem wyczekiwanym przez większość obywateli. Dowód osobisty zawarty w apce jest już honorowany prawie wszędzie. Projekt ustawy o mObywatelu już obowiązuje i uprawnienia zawartości aplikacji są na równi dokumentami tradycyjnymi. Zobacz, gdzie nie jest on uznawany.

Spis treści

Aplikacja mObywatel

Publiczna aplikacja mObywatel to swojego rodzaju portfel, w którym możemy przetrzymywać wszystkie najważniejsze dokumenty w formie cyfrowej, ale nie tylko. Zawarte są w niej różne moduły i funkcje, umożliwiające pozostawienie fizycznych dokumentów w domu lub załatwienie niektórych spraw urzędowych. Wśród nich wyróżniamy takie jak m.in.:

 • mObywatel, czyli cyfrowy dowód osobisty;
 • mLegitymacja szkolna/studencka oraz emeryta-rencisty;
 • czy mPrawo jazdy i wykaz otrzymanych punktów karnych;

mObywatel na równi z dowodem plastikowym

Projekt ustawy o aplikacji mObywatel wszedł w życie 14 lipca 2023 roku. Zakładał on zrównanie dokumentów, które są zawarte w tej aplikacji, z dokumentami tradycyjnymi. Oznacza to, że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie są respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji.

Aplikacja zaliczyła dość kontrowersyjny start, gdyż po publikacji nowej wersji wiele funkcji po prostu nie działało. Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji, od premiery nowej aplikacji mObywatel codziennie publikuje więc krótkie wideo, na którym wyjaśnia, co już zostało naprawione oraz które starsze opcje już przywrócono.

Inne możliwości nowej aplikacji

Jedną z możliwości, jaką dało zrównanie wartości dokumentu fizycznego oraz cyfrowego jest „zaciąganie” niektórych danych przy wypełnianiu wniosków przez internet. Po wpisaniu swojego numeru PESEL podstawowe dane o obywatelu automatycznie pojawią się w odpowiednich komórkach danego dokumentu.

– W rejestrach państwowych jest bardzo wiele danych. Formularz elektroniczny, w przeciwieństwie do papierowego, nie powinien wymagać wpisania danych, które urząd już na nasz temat posiada. Przykładem mogą być uruchomione niedawne w aplikacji wnioski, np. w zakresie dodatków węglowych, dodatków do innych źródeł ciepła, czy zgłoszenia chęci zakupu węgla w preferencyjnej cenie – wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Co więcej, w aplikacji mObywatel ma pojawić się już wkrótce możliwość wystawiania pełnomocnictw w celu załatwiania wielu spraw urzędowych poprzez członków swojej rodziny, znajomych czy przyjaciół. Może to okazać się szczególnie przydatne w przypadku konieczności załatwienia spraw w urzędzie przez osobę przewlekle chorą lub niepełnosprawną. W aplikacji będzie również można wnosić opłaty urzędowe.

Mimo to znaczna część przepisów wejdzie w życie „w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych” – wskazała KPRP w oficjalnej informacji.

Prawo jazdy szybciej z mObywatel

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, uprawnienia do kierowania pojazdem są dostępne w apce już kilka godzin po zatwierdzeniu zdanego egzaminu w systemie. Tymczasowe prawo jazdy będzie ważne przez 30 dni, by kierowcy mogli swobodnie poruszać się po drogach w oczekiwaniu na wydanie plastikowego dokumentu. Funkcja ta jest już dostępna i młodzi kierowcy mogą z niej korzystać.

Czy dowodu z aplikacji mObywatel można użyć na lotnisku?

Janusz Cieszyński podczas kongresu Impact'23 określił, że mDowód, czyli nowy, cyfrowy dokument tożsamości, jest docelowo powszechnie uznawany we wszystkich miejscach, gdzie konieczne jest potwierdzenie tożsamości, czyli m.in.:

 • w urzędach,
 • w bankach
 • w pociągach,
 • podczas kontroli,
 • podczas wyborów,
 • przy zakładaniu kart lojalnościowych,
 • odbierając „polecony” na poczcie,
 • czy w przychodni.

Jednak, jak czytamy na oficjalnej stronie rządowej nie możemy się nim posłużyć przekraczając granicę kraju (np. na lotniskach). Wymagany jest wtedy tradycyjny dowód osobisty lub paszport. Cyfrowy dokument nie jest również respektowany w sytuacji, w której wnioskujemy o dowód osobisty.

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki został wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl